۲ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه جیمز وات

۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ 3504 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه جیمز وات در این مقاله می خوانید

جیمز وات با اختراع یک ماشین بخار کارآمد صنعت و جامعه را تغییر داد. این امر به بریتانیا کمک کرد تا اولین جامعه‌ی صنعتی در جهان شود که سبب سرعت بی‌سابقه‌ای در رشد اقتصاد شد.   ...

زندگی نامه جیمز وات

مقدمه

جیمز وات (1819 – 1736) یک مخترع اسکاتلندی، مهندس مکانیک و شیمیدان بود. او به دلیل ساخت یک محفظه تراکم جداگانه برای ماشین بخار مشهور می باشد. این اختراع به طرز عجیبی موثر بودن موتور بخار را بهبود بخشید و نقش قابل‌توجهی در پیشرفت نقش ماشین‌های بخار در انقلاب صنعتی داشت.

 

تولد

جیمز وات در 18 ژانویه 1736 در شهر گریناک اسکاتلند متولد شد. در ابتدا او سازنده‌ی ابزارهای ریاضی بود اما بعدها کار با ماشین بخار را شروع کرد.

 

ایجاد ماشین بخار و رونق تجارت

در حدود سال 1764، جیمز وات مشغول تعمیر یک ماشین بخار نیوکامن بود. او متوجه شد این ابزار ناکارآمد است زیرا انرژی به طور مکرر برای تولید گرما در سیلندر استفاده می‌شد. او تصمیم گرفت کاری کند تا بخار در یک بخش جداگانه و به دور از پیستون فشرده شود. وات به زودی یک مدل کاری ایجاد کرد و در حدود سال 1775 اختراع خود را ثبت کرد. اگرچه وات زیاد در کار تجارت ماهر نبود، اما توانست یک همکاری موفق با متیو بولتون ایجاد کند. بولتون و وات باهم یک شرکت طراحی موفق داشتند و بعدها ماشین بخارهای جدید را برای اهداف متفاوتی، از معادن گرفته تا کارخانه‌های پارچه و پشم، تولید کردند. در طول 6 سال بعد، او  برای بهبود ماشین بخار تغییراتی را در آن ایجاد کرد و تجارت آنها با سرازیر شدن سیل سفارشات رونق زیادی گرفت.

 

اکتشافات دیگر وات

وات همچنین اختراعات و اکتشافات بسیار دیگری نیز داشته است. از جمله این موارد یک دستگاه کپی و روش بهتری برای تولید کلر است که یک ماده‌ی سفیدکننده می‌باشد.

پس از اینکه ثروت وات به او اجازه‌ی بازنشستگی را داد، او علایق متفاوتی را دنبال کرد، از چراغ‌های روغنی گرفته تا اندازه‌گیری فواصل به وسیله‌ی تلسکوپ.

 

وفات

وات در 15 آگوست 1819 در سن 83 سالگی در گذشت.

اختراع یک ماشین بخار کارآمد صنعت و جامعه را تغییر داد. این امر به بریتانیا کمک کرد تا اولین جامعه‌ی صنعتی در جهان شود که سبب سرعت بی‌سابقه‌ای در رشد اقتصاد شد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040