۱۶ مرداد ۱۳۹۳

بدمینتون

۱۶ مرداد ۱۳۹۳ 6971 بازدیدکننده 0 نظر
بدمینتون در این مقاله می خوانید

در این مقاله با رشته ورزشی بدمینتون،تاریخچه و قوانین آن بیشتر آشنا می‌شوید. ...

بدمینتون

تاریخچه بدمینتون

تاریخچه بدمینتون مدرن، به هند و به یک بازی با نام پونا بازمی‌گردد. پونا یک ورزش رقابتی بود که افسرهای ارتش بریتانیا آن را یاد گرفتند و با خود به انگلستان بردند. آن بخش از تاریخچه ورزش بدمینتون بزودی ذکر خواهد شد، ولی قبل از آن لازم است بپرسیم که ورزش پونا از کجا آمده است؟

ورزش پونا از یک بازی کودکانه به نام رخت کوب و گوی پردار (battledore and shuttlecock) ایجاد شده بود. هدف این بازی بود که ببینند یک گروه تا چه زمانی می‌تواند با ضربه زدن به یک گوی پر دار به‌وسیله رخت کوب‌ها، آن را در هوا نگه دارد. این بازی گروهی و غیررقابتی در اصل بدون تور بازی می‌شد. معمولاً به گوی‌ها، پرنده هم گفته می‌شد، برای اینکه از پر ساخته‌شده بود. امروز، برخی از مدل‌ها از پلاستیک ساخته می‌شوند، ولی توپ‌های بازی‌های مسابقه‌ای، 16 پر واقعی دارند.

 

بدمینتون

متخصصین مدعی هستند که بهترین توپ بدمینتون، از پری که از بال چپ غاز گرفته می‌شود، ساخته می‌شود. حتی قبل از پیشرفت بازی رخت کوب و گوی پردار، یک ورزش مشابه وجود داشت که در سراسر دنیا بازی می‌شود. در قرن پنجم چین، بازی تی جیان ژی، با لگد زدن به یک توپ و فرستادن آن به هوا انجام می‌شد. در قرن 17 میلادی، مردان اروپا بازی جو دِ ولان (jeu de volant) را انجام می‌دادند، که یک بازی بود که به‌جای استفاده از پا برای رفت‌وبرگشت دادن گوی پردار، در آن از یک راکت استفاده می‌شد.

در آن زمان که افسران انگلیسی که در هند مستقر شده بودند، با پونا برخورد کردند، آن بازی یک بازی رقابتی سریع شده بود. این افسرها، لوازم بازی پونا را در اوایل سال‌های 1870، با خود به انگلستان بردند.

 

بدمینتون

این دوک بیوفورت بود که این بازی را به طور رسمی به انگلستان معرفی کرد. در سال 1873، مهمانان در یک جشن محوطه چمن در املاک ییلاقی دوک (بدمینتون)، یک بازی پونا را انجام دادند. این بازی موفقیت‌آمیز بود و به سرعت در بین نخبگان انگلیسی محبوب شد. مردم کم‌کم اسم " بازی بدمینتون" را به این ورزش گروهی جدید دادند.

 

این بازی هم در محیط‌های سرباز و هم سربسته، در یک زمین که به شکل ساعت شنی بود، بازی می‌شد. احتمال داده شده است که این شکل عجیب به این دلیل به وجود آمده بود که امکان انجام این بازی در سالن‌های ویکتوریایی وجود داشته باشد. سالن‌های ویکتوریایی اتاق‌های بزرگی بودند که درهای آن از دو سمت به سمت داخل باز می‌شد. در سال 1901، میدان رسمی بازی بدمینتون مستطیلی شد.

باشگاه‌های بدمینتون در سراسر انگلستان شروع به کار کردند. تا سال 1893، بدمینتون به اندازه‌ای رشد کرده بود که 14 باشگاه به هم پیوستند تا انجمن بدمینتون را به وجود بیاورند. بعدها که کشورهای بیشتری فدراسیون‌های بدمینتون خودشان را افتتاح کردند، این اسم به انجمن بدمینتون انگلستان تغییر کرد.

این گروه برای استانداردسازی قوانین این ورزش و شروع اولین و با اعتبارترین مسابقات قهرمانی بدمینتون با نام مسابقات قهرمانی بدمینتون تمام انگلستان، نقشی کلیدی را ایفا کرد.

با گسترش بدمینتون به کشورهای بیشتر، نیاز به هیئت بین‌المللی نظارت، مشهود شد. فدراسیون بین‌المللی بدمینتون در سال 1934 ایجاد شد و در حال حاضر شعبه اصلی آن در کنت انگلستان قرار دارد.

 

بدمینتون

تقریباً همه افراد می‌توانند یک راکت سبک بدمینتون را در دست گرفته و با ضربه به گوی پردار، آن را از روی تور عبور دهند. ازآنجاکه بازی بدمینتون برای مبتدیان ساده است، این بازی هنوز هم یکی از بازی‌های محبوب در پیک نیک‌ها و مهمانی‌ها است. ولی بدمینتون یک بازی گول زننده است، برای اینکه سریع‌ترین بازی در بین تمام بازی‌های راکتی است. یک ضربه سریع به توپ بدمینتون، می‌تواند آن را با سرعت 320 کیلومتر در ساعت برساند. در سطوح حرفه‌ای، این بازی به سرعت بسیار بالا، استراتژی، توانایی پرش، قدرت، و فرز بودن نیاز دارد. در طول یک بازی، یک بازیکن ممکن است حدود یک و نیم کیلومتر بدود.

همان‌طور که بهترین بازیکنان از زمین‌های چمن و سالن‌ها، به زمین مسابقه حرکت کردند، این طبیعی بود که بخواهند با ورزش‌کاران برتر دیگر مسابقه بدهند. مسابقه قهرمانی تمام انگلیس، این فرصت را در اختیار آن‌ها قرار داد. تا سال 1938، ورزش‌کاران کشورهای دیگر نیز شروع به رقابت در این مسابقات کردند. یک زن آمریکایی، با نام جودی هاشم، توانست 17 بار در مسابقات تمام انگلیس به پیروزی برسد که از تمام ورزش‌کاران دیگر تاریخ بیشتر است.

با ادامه جذب ورزش‌کاران رقابتی توسط این ورزش، مسابقات قهرمانی بیشتری به‌وجودآمد. در سال 1939، سر جورج توماس، جام توماس را هدیه داد، که یک جایزه بود که باید به برترین ورزش‌کار مرد مسابقات انفرادی قهرمانی بین‌المللی بدمینتون اهدا می‌شد. (بدمینتون فقط می‌تواند به‌وسیله آقایان یا خانم‌ها در مسابقات انفرادی یا دو نفره بازی شود، و یا با تیم‌های دونفره مختلط). توماس یک قهرمان بازی تنیس روی چمن بود که بدمینتون را انتخاب کرد و در طی 24 سال، توانست 90 عنوان قهرمانی را به دست آورد. علاوه بر این، توماس اولین رئیس فدراسیون بین‌المللی بدمینتون نیز بود.

در سال 1949، جام توماس، تبدیل به یک رقابت قهرمانی تیمی جهانی مردانه شد، همانند جام دیویس در تنیس. در سال 1956، جام قهرمانی اوبر برای خانم‌ها ایجاد شد. بتی اوبر انگلیس، که یکی از بازیکنان برتر بدمینتون دو نفره بود، این جایزه را اهدا کرد. در ابتدا، جام‌های قهرمانی دیویس و اوبر، هر سه سال یک‌بار انجام می شدند. از سال 1982 به بعد، رقابت‌های قهرمانی بین‌المللی تیمی، هر دو سال یکبار و در سال‌های زوج انجام می‌شود. در سال‌های فرد، رقابت‌های قهرمانی انفرادی انجام می‌شود.

امروز، برترین بازیکنان بدمینتون جهان، به شکلی حرفه‌ای برای پول جایزه رقابت می‌کنند. قراردادهای تلویزیونی و دریافت اسپانسرها، میزان درآمدی که بدمینتون حرفه‌ای را احاطه کرده است، به میزان بسیار زیادی افزایش داده است.

 

بدمینتون

با وجود این‌که ورزش بدمینتون در انگلستان متولد شد، این آسیا بود که آن را از آن خود کرد. چین و اندونزی دو کشور برجسته مسابقات بین‌المللی قهرمانی بدمینتون هستند. مسابقات در این کشورها، بیش از 15٬000 تماشاچی را به خود جذب می‌کند. این دو کشور، به همراه هم، رقم خیره کننده 70% تمام رویدادهای فدراسیون بین‌المللی بدمینتون را برنده شده‌اند. کشورهای آسیایی تمام 23 جام توماس که اهدا شده است را به دست آورده‌اند. در جام اوبر، کشورهای آسیایی 15 عنوان آخر را برنده شده‌اند.

 

قوانین اولیه بدمینتون

بدمینتون شبیه ورزش تنیس است. این ورزش به‌وسیله دو بازیکن مقابل هم (انفرادی)، و یا دو جفت مقابل هم (تیمی) انجام می‌شود. بازیکن‌ها در دو انتهای میدان بازی قرار می‌گیرند و سعی می‌کنند که با ضربه زدن به توپ بدمینتون و عبور دادن آن از روی تور، آن را در محوطه مشخص شده زمین حریف بخوابانند.

 

فقط کسی که سرویس می زند می‌تواند امتیاز کسب کند. پنج دسته بندی اصلی در بدمینتون وجود دارد: انفرادی آقایان، انفرادی خانم‌ها، دونفره آقایان، دونفره خانم‌ها، و دونفره مختلط (که هر تیم از یک مرد و یک زن تشکیل شده است). بازی بدمینتون در یک میدان مستطیلی به اندازه 6.1 متر در 13.4 متر انجام می‌شود. یک تور به ارتفاع 1.52 متر در وسط میدان کشیده شده است که توپ بدمینتون باید از روی آن عبور داده شود.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040