۲۵ دي ۱۳۹۳

جبران خلیل جبران

۲۵ دي ۱۳۹۳ 6079 بازدیدکننده 0 نظر
جبران خلیل جبران در این مقاله می خوانید

جبران خلیل جبران یک هنرمند، نویسنده، و فیلسوف لبنانی بوده و همچنین یکی از محبوب‌ترین شعرای تاریخ به شمار می‌رود. پرفروش‌ترین کتاب او با نام پیامبر که مجموعه‌ای از 26 شعر باشکوه است، به بیش از 20 زبان خارجی ترجمه شده است. ...

جبران خلیل جبران

 

جبران که در یک خانواده محروم چشم به جهان گشود، با وجود شرایط نامطلوبی که اغلب با آن مواجه بود، توانست خود را تا سطح یک نویسنده و هنرمند مشهور جهانی بالا ببرد. به عنوان یک هنرمند، او در طول عمر خود یک سری از جذاب‌ترین نقاشی‌ها را به وجود آورد. 

 

زندگی اولیه و دوران کودکی خلیل جبران

جبران خلیل جبران

خلیل جبران در 6 ژانویه سال 1883 در بشرّی که یک ناحیه کوهستانی در شمال لبنان است متولد شد. نام پدر او خلیل بود و مادر او کامیلا، دختر یک کشیش مارونی بود. خانواده جبران فقیر بود و به همین دلیل او نتوانست در دوره جوانی خود، هیچ‌گونه آموزش رسمی دریافت کند. با این حال او کتاب انجیل را به همراه زبان عربی و سریانی مطالعه کرد. بدهی سنگین قمار، پدرش را مجبور کرد که شغل خود را در عطاری ترک کرده‌ و برای یک مدیر منصوب عثمانی در منطقه خود کار کند. به دلیل یک‌سری شکایات جدی از طرف مردم، این مدیر حذف شد و کارکنان او مورد بازپرسی قرار گرفتند. پدر جبران به اتهام اختلاس دستگیر شد و اموال خانواده او توسط مقامات ضبط شد. پدر او در سال 1894 از زندان آزاد شد اما مادر او پیش از آن تصمیم گرفته بود که به ایالات‌متحده مهاجرت کند. در 25 ژوئن سال 1895، مادرش جبران، خواهرهای جوان تر او ماریانا و سلطانه، و برادر ناتنی بزرگ‌تر او پیتر را به همراه خود به نیویورک برد. خانواده او در ساوث اِند بوستون ساکن شدند که در آن زمان دومین اجتماع بزرگ سوری/ لبنانی در ایالات متحده بود. مادر او شروع به کار به عنوان یک خیاط دست‌فروش کرد و توری و پارچه‌های کتانی را درب به درب می‌فروخت. 

 

شروع تحصیلات

آثار جبران خلیل جبران

خلیل جبران در 30 سپتامبر سال 1895 در مدرسه نام‌نویسی کرد و اشتباهاً نام او به عنوان خلیل ثبت شد. او در یک کلاس خاص قرار داده شد که برای آموزش زبان انگلیسی به مهاجران ایجاد شده بود. علاوه بر این او در مدرسه هنر که در یکی از خانه‌های مسکونی نزدیک به آن‌ها دایر شده بود پذیرفته شد. معلمان جبران او را به فِرِد هالند دی که یک هنرمند، عکاس، و ناشر بود معرفی کردند. فِرِد از تلاش‌های خلاقانه جبران پشتیبانی کرد و حتی برخی از طراحی‌های او را در سال 1898 بر روی جلد کتاب‌های خود منتشر کرد. با این حال، مادر و برادر جبران می‌خواستند که او فرهنگ و میراث خود را یاد بگیرد و به همین دلیل جبران مجبور به بازگشت به زادگاه خود شد. او مطالعات خود را در یک مدرسه مقدماتی مارونی و یک مؤسسه آموزش عالی در بیروت ادامه داد. او در سال 1902 به بوستون بازگشت. چند سال بعد، یکی از سخت‌ترین دوره‌های زندگی شخصی او بود. خواهر او سلطانه، چند هفته قبل از بازگشت او به بوستون، به علت بیماری سل در سن چهارده سالگی از دنیا رفته بود. در سال بعد، برادرش پیتر نیز به علت بیماری سل و مادرش به دلیل سرطان از دنیا رفتند. خواهر او ماریانا با کار در یک خیاطی مخارج خانواده را تأمین ‌کرد.

 

ادامه زندگی و آثار

در سال 1904، جبران اولین نمایشگاه طراحی‌های هنری خود را در استودیو فِرِد دی برگزار کرد. در این نمایشگاه، او با مری الیزابت هاسکل ملاقات کرد که مدیر یک مدرسه بود. با وجود اینکه مری 10 سال از جبران مسن تر بود آن‌ها دوستان خوبی با هم شدند و این دوستی تا زمان مرگ جبران ادامه پیدا کرد. مری تأثیر قابل‌توجهی در زندگی شخصی و حرفه‌ای جبران داشت. 

 

سفر به پاریس

در سال 1908، او برای مطالعه هنر با اگوست رودین ، به مدت دو سال به پاریس رفت. در پاریس، جبران با دوست و شریک هنری مادام‌العمر خود، يوسف حويك آشنا شد. 

 

فعالیت سیاسی

جبران خلیل جبران

جبران همچنین برای آزادی سوریه از کنترل عثمانی فعالیت می‌کرد. شعر معروف او، "وای بر امت" به درستی نظر او در مورد جنبش آزادی کشور خود را توصیف می‌کند. اما متأسفانه این شعر تنها پس از مرگ او امکان انتشار پیدا کرد.

 

شروع نشر آثار

آثار پیشین جبران به زبان عربی نوشته شده بود، اما پس از سال 1918، او شروع به نوشتن به زبان انگلیسی کرد. اولین کتاب او، "دیوانه" در سال 1918 توسط شرکت انتشاراتی آلفرد ای ناپ منتشر شد."دیوانه" یک کتاب باریک از کلمات قصار و مثل‌هایی بود که با آهنگ کتاب انجیل نوشته شده بود. علاوه بر این، جبران بخشی از لیگ قلم نیویورک بود که با عنوان "شاعران مهاجر" نیز شناخته می‌شد. در این لیگ نویسندگان قابل‌توجه لبنانی دیگری همانند امین ریحانی، ایلیا ابوماضی و میخائیل نعیمه نیز وجود داشتند.

میخائیل نعیمه دوست نزدیک جبران بوده و استاد برجسته ادبیات عربی به شمار می‌رفت. جبران برادرزاده  نعیمه که سمیر نام داشت را به عنوان پسر تعمیدی خود در نظر گرفت. 

 

سبک نوشتاری جبران

نوشته‌های جبران عمدتاً در مورد مسیحیت، و به ویژه در مورد عشق معنوی بود. استفاده از زبان رسمی به همراه اشاره مختصری به موضوعات زندگی در اشعار او کاملاً مشهود است. 

 

چاپ کتاب پیامبر

جبران خلیل جبران

معروف‌ترین کتاب جبران با نام "پیامبر" برای اولین بار در سال 1923 منتشر شد. "پیامبر" شامل بیست و شش مقاله شاعرانه است و در سال‌های 1960 در پادفرهنگ آمریکایی و جنبش عصر جدید بسیار محبوب شد. انتشار این کتاب پس از این همه سال هنوز هم ادامه دارد. از زمان اولین انتشار آن در سال 1923، این کتاب به بیش از چهل زبان ترجمه شده است. "پیامبر" که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های قرن بیستم ایالات متحده بود، جبران را به یکی از محبوب‌ترین شعرای تمام زمان تبدیل کرد. شعر قابل‌توجه او با نام "شن و کف" (رمل و الزبد) که در سال 1926 منتشر شد، برای عبارات شاعرانه معروف خود شناخته شده است، "نیمی از آنچه من می‌گویم بی‌معنی است، اما من آن را می‌گویم تا شاید نیم دیگر به شما برسد". جبران در دیدگاه‌های سیاسی خود، از تصویب عربی به عنوان زبان ملی سوریه و اجرای آن در تمام سطوح تحصیلی حمایت می‌کرد.

 

مرگ

خلیل جبران در 10 آوریل سال 1931 در شهر نیویورک درگذشت. علت مرگ، سیروز کبدی و سل تشخیص داده شد. قبل از مرگ، جبران اعلام کرد که تمایل دارد در لبنان به خاک سپرده شود. این خواسته او در سال 1932، و زمانی که مری هاسکل و خواهرش ماریانا صومعه مار سرکیس در لبنان را خریداری کردند محقق شد. این صومعه از آن زمان تبدیل به موزه جبران شده است.

 

میراث جبران

با توجه به وصیت‌نامه جبران خلیل جبران، محتویات استودیوی او به مری الیزابت داده شد. مری الیزابت در آن‌جا نامه‌های قدیمی نوشته شده توسط جبران را پیدا کرد و با درک ارزش تاریخی نامه‌ها، آن‌ها را نگه داشت و به کتابخانه چپل هیل دانشگاه کارولینای شمالی اهدا کرد. او همچنین مجموعه هنری شخصی خود را که شامل صد اثر هنری اصیل از جبران می‌شد، به موزه هنر تلفر جورجیا اهدا کرد. این بخشش، بزرگ‌ترین مجموعه عمومی از هنر بصری جبران در کشور بود و شامل پنج رنگ اثر روغن و تعدادی از آثار بر روی کاغذ می‌شد که سبک تغزلی این هنرمند را نشان می‌داد. در وصیت‌نامه جبران، دریافت حق امتیاز فروش کتاب‌‌های او در آمریکا، به شهر زادگاه او بشری داده شد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040