۳ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه توماس آلوا ادیسون

۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ 13953 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه توماس آلوا ادیسون در این مقاله می خوانید

توماس آلوا ادیسون یکی از بزرگ‌ترین مخترعان آمریکایی است که اختراعات بی‌شماری دارد که مهم‌ترین آن‌ها در زمینه‌ی الکتریسیته و قدرت هستند. ...

زندگی نامه توماس آلوا ادیسون

مقدمه

توماس آلوا ادیسون یکی از بزرگ‌ترین مخترعان آمریکایی است که اختراعات بی‌شماری دارد که مهم‌ترین آن‌ها در زمینه‌ی الکتریسیته و قدرت هستند. در حالی که دو عدد از مهم ترین اختراعات او، لامپ رشته‌ای و گرامافون می‌باشد، مسلماً مهمترین اختراع ادیسون، تحقیقات سازمان‌یافته‌ی او در نظر گرفته می‌شود.

 

دوران اولیه‌ی زندگی

ادیسون در 11 فوریه 1847 میلادی در شهر تاریخی میلان در اوهایو متولد شد. پدر او فردی بااستعداد و همه فن حریف و مادرش معلم بود. ادیسون بیشتر توسط مادرش در خانه تدریس می شد. ادیسون در سن حساس 12 سالگی، یک فروشنده‌ی میوه، روزنامه و دیگر اجناس در راه‌آهن گرند ترانک شد. با کمک یک ابزار چاپ کوچک، ادیسون کتاب " قاصد گراند ترانک" را در یک ماشین زباله نوشت و در سال 1862 به چاپ رساند. این کتاب برای 400 نفر از کارکنان راه‌آهن فرستاده شد. در همان سال ادیسون به عنوان اپراتور تلگراف مشغول به کار شد. او این کار را از پدر کودکی که جانش را نجات داده بود آموخت. ادیسون یک تلگرافچی جنگی بود، زیرا به دلیل کم شنوایی از خدمت نظامی معاف شده بود. او در سال 1868 توسط شرکت تلگراف اتحادیه‌ی غرب در بوستون استخدام شد. 

توماس آلوا ادیسون

مفاهیم اولیه

شاید اولین اختراع ادیسون یک تکرارکننده‌ی تلگراف بود که در سال 1864 ساخته‌شده و به صورت اتوماتیک کار می‌کرد. اما اولین حق اختراع او برای یک ضبط کننده‌ی رأی الکتریکی به دست آمد. ادیسون در سال 1860 با شرکت الکتریکی نیویورک شریک شد و در تیکر تلگراف را بهبود داد و آن را فروخت. با این پول او کارخانه‌ی خود در نیوآرک را تأسیس کرد و متخصصان فنی را برای کمک به خود در اختراعاتش استخدام کرد. رویای او ساخت یک کارخانه‌ی اختراع بود. همکاران او حدود 80 نفر افراد مشتاق از جمله فیزیکدان، ریاضی‌دان و شیمی‌دان بودند. " اختراع سفارش‌ها" در آنجا پول خوبی برای او ایجاد کرد.

از سال 1870 تا 1875 ادیسون پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌ی تلگراف داشت، از جمله گیرنده، فرستنده، مکالمه دو طرفه، نوار و چاپگرهای خودکار. ادیسون در سال 1871 با کریستوفر شولز همکار شد، فردی که پدر ماشین‌تحریر شناخته می‌شود، تا ماشین‌تحریر را بهتر کنند. ادیسون ادعا می‌کرد که در سال 1870 او 12 دستگاه تایپ در نیوآرک ساخته است. در نتیجه شرکت رمینگتون سهم او را خریداری کردند.

 

توماس آلوا ادیسون

فرستنده‌ی تلگراف کربنی ادیسون برای اتحادیه‌ی غرب، یک پیشرفت بزرگ برای تلفن زنگدار گراهام بل ایجاد کرد. ادیسون پولی که از اتحادیه‌ی غرب برای فرستنده دریافت کرد را خرج ساخت یک کارخانه در منلوپارک، نیوجرسی کرد. یک بار دیگر او از استعداد علمی خود برای ثبت بیش از 300 اختراع در تنها 6 سال استفاده نمود. خودکار الکتریکی ادیسون ( سال 1877) سبب ایجاد کاغذ مومی برای کپی گرفتن شد.

 

دیگر اختراعات و مشارکت‌های ادیسون

 

توماس آلوا ادیسون

گرامافون

شاید موثرترین اختراع ادیسون گرامافون باشد که در سال 1877 به ثبت رسید. در سال 1890 ادیسون حدود 80 ثبت اختراع به نام خود داشت و این بزرگ‌ترین دلیلی بود که شرکت ویکتور تأسیس شد.

برای بررسی روشنایی سیمابی، ادیسون و همکارانش از جمله جی پی مورگان، شرکت روشنایی الکتریکی ادیسون را در سال 1878 تأسیس کردند. سال‌ها بعد، نام این شرکت به شرکت الکتریکی عمومی تغییر کرد. ادیسون در سال 1879 اولین لامپ نوری قابل استفاده را اختراع کرد. با ماه‌ها تحقیقات سخت بر روی رشته‌های فلزی، ادیسون و همکارانش 6000 الیاف آلی در سراسر دنیا را بررسی کرده و فهمیدند که بامبو ژاپنی برای تولید انبوه مناسب است. تولیدات انبوه این لامپ‌ها سودآور بود، و از این رو اولین لامپ فلورسنت در سال 1896 به ثبت رسید.

 

لامپ

ادیسون یک کشف جالب در علوم محض نیز داشت که اثر ادیسون نامیده شد. او در سال 1883 کشف کرد که الکترون‌ها از رشته های لامپ‌ها جریان می‌یابند. لامپ می‌تواند با استفاده از الحاق صفحه فلزی، به عنوان یک دریچه‌ای عمل کرده و فقط بار الکتریکی منفی دریافت کند. روش انتقال سیگنال های هوایی تلگراف در فواصل کوتاه، توسط ادیسون در سال 1885 به ثبت رسید. بعدها ثبت اختراع "بدون سیم" به گوگلیلمو مارکونی فروخته شد.

 

توماس آلوا ادیسون

کارخانه‌ی بزرگ وست ارنج، از سال 1887 تا 1931 تحت نظارت ادیسون بود. این کارخانه شاید به روزترین آزمایشگاه تحقیقاتی دنیا بود، و یکی از اولین آزمایشگاه های تحقیق و توسعه بود که در آن، متخصصان با اسلوب معین به تحقیق و بررسی راه حل مشکلات می پرداختند.

 

باطری

باطری ادیسون که در سال 1910 کامل شد، از الکترولیت قلیایی استفاده می‌کرد و ثابت کرد که یک ابزار عالی برای ذخیره‌سازی الکتریسیته است. باتری اکسید مس که بسیار شبیه به باتری‌های امروزی با سلول‌های خشک بود در سال 1902 اصلاح شد.

 

توماس آلوا ادیسون

کینتوگراف

کینتوگراف، دوربین فیلم‌برداری ادیسون بود که می‌توانست از وقایع بر روی یک نوار فیلم 50 فوتی عکس‌برداری کرده و حدود 16 عکس در هر فوت تولید می کرد. یک دستیار جوان ادیسون، در سال 1893 یک آزمایشگاه کوچک به نام بلک ماریا ساخت که این آزمایشگاه سهمی اساسی در ساخت اولین فیلم‌های ادیسون داشت. سرانجام در سال 1893 ، کینتوگراف پروژکتور فیلم‌ها را نشان داد. اولین سالن تجاری نمایش فیلم در سال 1884 در نیویورک ساخته شده بود. بعد از تغییر و اصلاح پرژکتور توماس آرما در سال 1895، ادیسون آن را با نام ویتااسکوپ تجاری کرد.

 

فونوگراف

شرکت ادیسون بیش از 1700 فیلم ساخت. ادیسون در سال 1904 با همگام‌سازی تصاویر و فونوگراف، معیاری برای تصاویر کلام دار ایجاد کرد. سینمافون ادیسون سرعت فیلم را با سرعت فونوگراف تنظیم کرد. ابزار کینتوفون در سال 1913 تصاویر صدادار را بر روی صفحه انداخت. دستگاه فونوگراف در پشت صفحه، توسط طناب و قرقره‌ها با پروژکتور همگام می‌شد. ادیسون فیلم‌های ناطق بسیاری را ساخت.

 

توماس آلوا ادیسون

تلسکرایب

موتور جهانی، که با جریان متناوب یا مستقیم کار می‌کرد در سال 1907 رونمایی شد. فانوس برقی با ایمنی بالا که در سال 1914 به ثبت رسید، به میزان زیادی تلفات در میان معدنچیان را کاهش داد. در همان سال ادیسون تلسکرایب را طراحی کرد که ویژگی‌های تلفن و تلگراف را ترکیب می کرد.

 

خدمات برای دولت

ادیسون انجمن مشاوره‌ی نیروهای دریایی آمریکا را در طول جنگ جهانی اول ریاست می‌کرد و 45 اختراع دیگر نیز داشت. این اختراعات شامل جایگزینی برای مواد شیمیایی که از قبل وارد می‌شدند، سیستم تلفن برای کشتی، نورافکن برای زیر آب، ابزار دفاعی در مقابل زیردریایی‌های آلمانی و اختراعات دیگر می‌باشند. بعدها ادیسون آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی را افتتاح کرد، که یک موسسه‌ی برجسته‌ی آمریکایی برای تحقیق در زمینه‌ی سلاح‌های سازمان‌یافته محسوب می‌شود.

 

وفات

 

توماس آلوا ادیسون

این فرد نابغه در 18 اکتبر 1931 در شهر وست ارنج در نیوجرسی درگذشت. ساختمان آزمایشگاه و تجهیزاتی که مربوط به ادیسون بودند در دهکده‌ی گرین فیلد در شهر دیترویت میشیگان، توسط هنری فورد که یکی از دوستان و تحسین‌کنندگان او بود نگهداری می‌شد.

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040