۱ آبان ۱۳۹۶

کال جنی یا دره جن ها

۱ آبان ۱۳۹۶ 3890 بازدیدکننده 0 نظر
کال جنی یا دره جن ها در این مقاله می خوانید

کال جنی نام دره‌ای قدیمی در شهرستان طبس است. بومیان قدیم بر این باورند که این مکان برای زندگی جن‌هاست. ...

کال جنی یا دره جن ها

کال جنی نام دره‌ای قدیمی در شهرستان طبس است. به این مکان دره‌های جن‌ها نیز می‌گویند. نشانه‌هایی در کال جنی یافت شده که قدمت آن مربوط به دوران ساسانیان است.

 

کال جنی در شمال شهر طبس و نزدیک به روستای ازمیغان جای گرفته است. بومیان در قدیم بر این باور بوده‌اند که این مکان برای زندگی جن‌هاست و نباید تنها به آن سفر کنید.

 

 

دره جن ها

بر روی دیواره‌های دره نقش و نگارها و تصاویر زیادی حکاکی شده‌اند که نشان می‌دهند این دره در طول هزاران سال در نتیجه‌ی فرسایش و بر اثر جریان‌های آب ایجاد شده است. در برخی نقاط به‌قدری دیواره‌ها به هم نزدیک‌اند که دیگر نمی‌توانید آسمان را ببینید.

 

به علت ساختار دره با جریان باد صدایی عجیب در آن تولید می‌شود. این صدا تصور را در بین بومیان ایجاد کرده بود که جن‌ها در این دره زندگی می‌کنند.

 

در دره‌ی جن‌ها می‌توانید خانه‌هایی را در دل دیواره‌ها ببینید که برای زرتشتیان آن زمان ساخته شده بودند. هنوز هم جای سؤال است که چطور و چه افرادی توانسته‌اند این‌گونه حفره‌هایی را در دیواره‌های صخره‌ای این‌چنین بلندی بسازند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040