۷ بهمن ۱۳۹۴

آیا الماس شما اصل است؟

۷ بهمن ۱۳۹۴ 7211 بازدیدکننده 1 نظر
آیا الماس شما اصل است؟ در این مقاله می خوانید

اگر می‌خواهید بدانید الماس شما واقعی است یا نه این تست‌ها را می‌توانید انجام دهید. این راهکارها به شما کمک خواهند کرد. ...

آیا الماس شما اصل است؟

اگر سنگ شما در تمامی تست‌های زیر رد شد مطمئن باشید تقلبی است. اما اگر حداقل در یکی از تست‌ها موفق بود احتمال واقعی بودن الماس شما وجود دارد.

 

تست تنفس

تشخیص الماس اصل

سنگ را نزدیک دهان خود نگه‌داشته و روی سطح صافی از آن نفس بکشید. تصور کنید روی آینه نفس می‌کشید تا بخار ایجاد کنید. الماس فوراً گرما را پخش می‌کند درنتیجه به‌جای بخار شدن روی آن، الماس فوراً شفاف می‌شود.

 

تست ذره‌بین

تشخیص الماس اصل

اگر شما ذره‌بین جواهرات و کمی اطلاعات در مورد الماس‌ها داشته باشید این تست کمک می‌کند به‌سرعت الماس‌های تقلبی را تشخیص دهید. بیشتر الماس‌ها مقداری شکاف یا عیب دارند. اگر در نور خوب زیر ذره‌بین به سنگ نگاه کنید ممکن است متوجه تکه‌های کوچک کربن یا نقطه‌های سفید پر مانند شوید. زیرکونیای مکعبی و دیگر الماس‌های مصنوعی مانند مویزنیت این نوع از اجزا را روی خود نداشته و کاملاً بی‌عیب هستند.

وجود این اجزا و نقوص به شما کمک می‌کند متوجه شوید الماستان واقعی است یا نه. بااین‌وجود اگر هیچ ایرادی ندیدید این تست را معیار تصمیم‌گیری خود قرار ندهید. وجود این اجزا الماس واقعی را نشان می‌دهد اما شاید مواردی باشد که شما می‌بینید الماستان کاملاً بدون نقص است ولی واقعی است.

 

تست خراش

تشخیص الماس اصل

سه تست بعد برای سنگ‌هایی که شل شده‌اند مناسب‌تر می‌باشند. برای این تست سنگ را برداشته و سعی کنید با یک‌تکه شیشه روی آن را بخراشید. باید این کار را با دقت انجام دهید زیرا ممکن است به الماس آسیب‌زده و یا روی آن خراب شود. ازآنجایی‌که در سختی موس ( مبنای سنجش سختی کانی‌ها و سنگ‌ها ) الماس از سخت‌ترین سنگ‌هاست باید الماس روی شیشه خط بیندازد. اگر سنگ شما روی شیشه خط نینداخت احتمال تقلبی بودن آن زیاد است. اگر روی شیشه خط کشید بهتر است تست‌های دیگری را نیز امتحان کنید زیرا برخی الماس‌های مصنوعی نیز روی شیشه خط می‌اندازند.

 

تست روزنامه

تشخیص الماس اصل

تست روزنامه زمانی مناسب است که شما سنگ بزرگی دارید. اگر شما یک‌تکه زیرکونیا مکعبی را روی یک روزنامه با پرینت خوب قرار دهید باید بتوانید نوشته‌ی زیر سنگ را بخوانید. الماس به‌نوعی نور را منعکس می‌کند که نمی‌توانید نوشته‌ی روزنامه را بخوانید. اگر روزنامه ندارید یک‌تکه کاغذ برداشته و نقطه‌ای کوچک روی آن بگذارید. شما نمی‌توانید نقطه را زیر الماس واقعی ببینید.

 

تست آب

تشخیص الماس اصل

الماس را داخل یک لیوان آب بیندازید. اگر الماستان بی‌پایه و آزاد است این تست امکان‌پذیر می‌باشد. به علت تراکم متفاوت الماس واقعی ته لیوان آب غوطه ور می‌شود، درحالی‌که بیشتر سنگ‌های مشابه الماس روی آب شناور خواهند شد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040