چطور با فردی که بیمار یا مریض است رفتار کنیم


تاریخ ارسال :

۴ شهريور ۱۳۹۲

چطور با فردی که بیمار یا مریض است رفتار کنیم

با خواندن این مقاله شما آموزش می بینید که چطور با فردی که بیمار یا مریض است رقتار کرده و با کسانی که حال خوبی ندارند اوقات خوشی را به ارمغان بیاورید .

 


گام ها

وقتی متوجه شدید که یکی از افرادی که میشناسید، زیاد حال خوبی ندارد یا بیمار است , سریعاً تصمیم بگیرید انجام چه کاری برای وی مناسب است .

 

چگونه با فرد بیمار رفتار کنیم

همدردی کنید . حتی برای یک لحظه خودتان را در موقعیت او تصور کنید . این قانون طلایی را یادتان باشد , با دیگران همان طوری رفتار کنید که می‌خواهید با شما رفتار کنند .

 

چگونه با فرد بیمار رفتار کنیم

خودتان باشید . شما آقا یا خانم همه کار درست کن نیستید ! فقط خودتان باشید - در حقیقت , خیلی از مردم به کسی نیاز دارند که در کنارشان بوده و به حرف‌هایشان گوش دهند . وانمود نکنید که همه جواب‌ها را می‌دانید، حتی اگر میدانید، بعضی مواقع بهتر است اجازه دهید خودشان بعضی چیزها را درک کنند.

 

چگونه با فرد بیمار رفتار کنیم

مهربان و دل پذیر باشید . شما قرار است تا حد ممکن پشتیبان و حامی شخص باشید . یک قرص خوشبوکننده نعناع بخورید , لبخند بزنید , آرام و خونسرد باشید , و به حرف‌هایشان گوش دهید . شما می‌خواهید به آن‌ها روحیه بدهید نه اینکه شایعات را به گوش آن‌ها رسانده یا نظرات منفی بدهید .

 

چگونه با فرد بیمار رفتار کنیم

 با ملاحظه باشید . وقتشان را هدر ندهید , آن‌ها نیاز به بهبودی و استراحت دارند پس با ماندن بیهوده و زیاد پیش آن‌ها اوقاتشان را تلخ نکنید .

 

چگونه با فرد بیمار رفتار کنیم

به آن‌ها حس مهم بودن بدهید . دروغ نگویید ولی کاری کنید که فکر کنند دلتان برایشان تنگ شده بود . بعضی وقت‌ها، خوب است که در مورد چیزهایی که صحبت در موردشان به آن‌ها احساس مهم بودن می‌کند از آن‌ها مشورت بخواهید.

 

چگونه با فرد بیمار رفتار کنیم

پیشنهاد کمک کنید . اگر لازم بود برای به دردسر افتادن آماده باشید .

 

چگونه با فرد بیمار رفتار کنیم

با آن‌ها در تماس باشید . اگر هم نخواستند , اشکالی ندارد , اصرار نکنید . اما از طرف دیگر، اگر آن‌ها خواستند با شما در تماس باشند , به درخواستشان احترام بگذارید و به آن‌ها سر بزنید و ببینید در چه وضعی هستند .

 

چگونه با فرد بیمار رفتار کنیم

آیا بیشتر از چند روز بیماری‌شان طول کشیده است ؟ شاید به آنفولانزا یا چیزی شبیه به آن دچار شده‌اند ؟ اولاً به آن‌ها حس ناامیدی ندهید . این همه چیز را بدتر می‌کند . در صورتی که کودک هستند، کلمه‌های رنگارنگ بنویسید تا به دیوارهای اتاقشان بچسبانند، یا عکس‌هایی از گروه‌های مورد علاقه‌شان برای آن‌ها تهیه کنید. سوپ‌های خوشمزه درست کنید و برای آن‌ها داستان بخوانید.

 

چگونه با فرد بیمار رفتار کنیم

نکات

در بیمارستان به ملاقاتشان بروید . بله ! دلیلی ندارد که پرستار تنها فردی باشد که از مریض دیدن می‌کند .اگر شخص مورد علاقه، یا دوست نزدیکتان کارش به بیمارستان کشید، فکر کنید که دیدن شما چه شادی ای می‌توانند برای آن‌ها به ارمغان بیاورد. البته اول زنگ بزنید - به یاد داشته باشید که باملاحظه باشید.

مراقب باشید که با ملاقات زیادتان خسته‌شان  نکنید . این مخصوصاً برای کسانی که مشکل خواب یا نیاز به استراحت دارند مهم است. پس سعی کنید ملاقاتتان را کوتاه ترتیب دهید .

یک کارت "خوب شو" بنویسید - که می‌توانید یا از فروشگاه ، یا لوازم تحریر فروشی تهیه‌کرده و یا اینکه حتی خودتان آن را درست کنید . دریافت یک کارت باملاحظه که آرزوی خوب شدن وی در آن نوشته شده است، برای بهبود روحیه آن‌ها بسیار موثر بوده و لبخندی بر لبانشان می‌آورد.

برایشان گل یا بسته‌های میوه بفرستید . بعضی‌ها بینی‌های حساسی دارند و شاید فرستادن گل برایشان خوب نباشد، در این موارد در عوض عروسک‌های کوچک یا بادکنک یا . . . می‌تواند گزینه‌های خوبی محسوب شود.

 

افراد بیمار کارها را کندتر انجام می‌دهد پس قبل از اینکه به ملاقاتشان بروید , به آن‌ها بگویید و بپرسید که آیا به کتاب یا چیز خاصی نیاز دارند تا برایشان ببرید یا خیر . با اینکه مطالعه خوب است اما بیشتر مردم دوست دارند درباره خبرهای روز دنیا باهم صحبت کنند و به حرف‌های هم گوش دهند . وقتی کسی به بیماری مزمنی دچار می‌شود , دوستان و خانواده‌اش از او دوری می‌کنند . شاید به خاطر اینکه نمی‌دانند چه بگویند یا چه کاری انجام دهند . همان طوری که همیشه با او رفتار می‌کردید به رفتارتان ادامه دهید . به شما قول می دهم که به خاطر این کار عاشقتان خواهند شد . تنهایی بدترین چیز است .

 

هشدار ها 

حقایق را دریافت کنید , هیچ‌وقت فرض نکنید . صادق باشید , اگر نمی‌دانید چه خبر است , بپرسید .