چگونه دردهای کیست تخمدان را کاهش دهید


تاریخ ارسال :

۳۰ مهر ۱۳۹۹

چگونه دردهای کیست تخمدان را کاهش دهید

راه های زیادی هستند که با کمک ان می توانید دردهای ناشی از کیست های تخمدان را کاهش دهید. زمانی که تحت نظر پزشک متخصص وجود کیست در تخمدان های شما تایید شد می توانید داروهای مسکن را برای کاهش درد خود امتحان کنید ( از داروهایی که نیازی به نسخه ندارند گرفته تا داروهای مسکن قوی که پزشک برای شما تجویز می کند ) شاید برای کیست هایی که بعد از دو یا سه دوره قاعدگی هنوز هم باقی می مانند جراحی پیشنهاد شود، مانند بیرون اوردن کیست ها از تخمدان، که به کاهش درد شما کمک زیادی می کند. قرص های کنترل بارداری نیز می توانند ابزاری برای پیشگیری از ایجاد کیست های تخمدان در آینده باشند. با این وجود این قرص ها نمی توانند کیست هایی که در حال حاضر دارید را درمان کنند.


استفاده از داروهای مسکن برای کاهش درد کیست های تخمدان

 • برای کاهش درد از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده کنید.

اولین گزینه ی درمانی مناسب برای کیست های تخمدان داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی هستند. این داروها را می توانید بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید. در عین حال اگر این داروها برای کاهش درد شما تاثیر چندانی نداشتند با تجویز پزشک می توانید فرمول های قوی تر آن ها را دریافت کنید.

یک مثال از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی ایبوپروفن است. دوز معمولی آن را باید در صورت نیاز هر چهار تا شش ساعت به مقدار 400 تا 600 میلی گرم مصرف کرد. باید دوز را مطابق دستورالعمل روی جعبه دنبال نمایید.

یکی از گزینه های دیگر برای این مسکن ها ناپروکسن است، این داروها بدون نسخه در داروخانه هستند و البته دوزهای قوی تر ان نیاز به تجویز پزشک دارند.

 • برای دردهای شدید از مسکن های مخدر یا ناروکتیک استفاده کنید.

در برخی موارد مسکن های دارای مخدر لازم هستند. اولین داروی ناروکتیک مورد استفاده در دردهای کیست تخمدان مورفین است.

ناروکتیک ها اخرین گزینه برای کاهش دردها هستند. بر اساس قوانین داروهای دارای مواد مخدر باید تنها در شرایط اضطراری و تحت نظر استفاده شده و مدت زمان مصرف ان ها با کوتاه ترین زمان ممکن باشد.

بعلاوه اگر سابقه ی اعتیاد به مواد مخدر دارید و اعتیادهای قبلی شما به چنین داروها و موادی بوده سات باید خطرات استفاده و آسیب ها نسبت به فواید آن بررسی شوند.

مورفین برای دردهای کیست تخمدان اغلب همراه با IV و در بیمارستان مورد استفاده قرار می گیرد.

علت این است که با وجود قدرت داروها هنوز هم درد بسیار شدید است و در نتیجه نیاز به خدمات اورژانس خواهد بود.

مورفین در زمان بستری در بیمارستان گزینه ی بسیار ایمنی خواهد بود. این دارو اغلب اثرات داروی نالوکسان را معکوس کرده و می تواند واکنش های نامطلوب را از بین ببرد.

 • اگر مطمئن نیستید باید بفهمید منبع درد شما حتما کیست های تخمدانی هستند.

اگر دردهای شکمی یا لگنی را تجربه می کنید بسیار مهم است با پزشک دیدار داشته و تست های فیزیکی لازم را انجام دهید، مثلا سونوگرافی و دیگر تست های لازم برای تایید اینکه منبع درد شما کیست هایتان هستند. شرایط بسیار دیگری نیز می تواند باعث بروز درهای مشابه با کیست های تخمدان شود، در نتیجه بسیار مهم است برای تایید اینکه منبع درد شما کیست است پزشک خود را ببینید.

پزشک ممکن است یک سونوگرافی لگنی را برای شما تجویز کند که در ان دستگاه شبیه به یک چوب بلند داخل واژن شما قرار گرفته و با استفاده از امواج صدا با فرکانس بالا تصویری از تخمدان های شما روی صفحه ی نمایش ایجاد می شود. این تست تصویری می تواند به پزشک کمک کند وجود کیست را تایید نماید، محل آن را متوجه شده و بفهمد ایا این کیست جامد است، داخل آن پر از مایع بوده یا ترکیبی از این دو می باشد.

انتخاب گزینه ی جراحی

کیست

 • اگر دردهای کیست تخمدان شما ماندگار بودند با پزشک در مورد جراحی صحبت کنید.

برای دردهای کیست تخمدان شدید، داروهای مسکن می توانند تا زمان حل شدن علائم به کاهش درد شما کمک کنند. اگر درد برای دو تا سه چرخه ی قاعدگی ادامه داشت، اگر کیست بزرگ بود، به نظر نمی رسید یک کیست عادی باشد، در حال بزرگ شدن باشد، به احتمال زیاد پیشنهاد می شود برای خارج کردن کیست های خود جراحی داشته باشید.

اغلب کیست های تخمدانی کیست های خوش خیم هستند.

شاید بتوان تنها خود کیست را از تخمدان خارج کرد یا ممکن است نیاز به خارج کردن کل تخمدان باشد. بزرگی جراحی بستگی به تعداد کیست های موجود در تخمدان دارد، همچنین موارد دیگری مانند سن بیمار، و وضعیت تولید مثل. ( این جراحی اغلب بعد از قاعدگی انجام می شود )

خوشبختانه اگر نیاز باشد کل تخمدان از طریق جراحی خارج شوید هنوز در سمت دیگر تخمدان دارید، در نتیجه زنان با انجام چنین جراحی ای باروری خود را از دست نخواهند داد.

 • اگر شک دارید که کیست شما سرطانی باشد باید کیست تخمدان خود را خارج سازید.

فاکتور کلیدی دیگر برای تصمیم گیری در مورد لازم بودن یا نبودن جراحی به عنوان یک درمان برای کیست تخمدان ارزیابی احتمال سرطانی بودن کیست هاست. اگر خطر سرطانی بودن کیست ها وجود دارد پزشک به شما پیشنهاد می دهد جراحی برای پیشگیری از پیشرفت سرطان انجام شود.

زمانی که کیست به خاطر احتمال سرطانی بودن خارج می شود پیشنهاد می گردد لوله های فالوپ و رحم علاوه بر هردو تخمدان ها خارج شوند.

البته در چنین شرایطی باید در مورد پیامدهای تولید مثل با پزشک خود مشورت داشته باشید. زیرا خارج ساختن تمام این اجزا باعث نابارور شدن شما خواهد شد.

 • اگر در حال حاضر کیست های شما نگران کننده نیستند باید در عین مراقبت منتظر باشید.

اگر کیست تخمدان شما هنوز علائمی از ماندگاری درد یا خطر سرطان از خود نشان نمی دهد به احتمال زیاد پزشک به شما پیشنهاد می دهد روش " انتظار در عین مراقبت " را امتحان کنید. در این روش در زمان احساس درد برای کیست های خود از مسکن ها استفاده می کنید و امید است که در نهایت خود کیست بدون نیاز به کارهای پزشکی از بین برود. با این وجود باید سونوگرافی های لازم بعدی را حتما انجام دهید. این کار به شما اطمینان می دهد که وضعیت کیست ها بدتر نشده باشد.

اگر به مرور زمان وضعیت کیست ها بهبودی نداشت پیشنهاد می شود جراحی کنید.

استفاده از قرص های کنترل بارداری

کیست

 • برای پیشگیری از ایجاد کیست های جدید از قرص های کنترل بارداری استفاده کنید.

با وجودی که قرص های پیشگیری از بارداری نمی توانند به کنترل درد کیست هایی که در حال حاضر وجود دارند کمک کنند اما این قرص ها می توانند مانع از ایجاد کیست های جدید شوند. در این شرایط پزشک به بیمارانی که دارای کیست های تخمدان هستند پیشنهاد می دهد استفاده از قرص های هورمونی کنترل بارداری را به عنوان راهی برای پیشگیری از بدتر شدن مشکل از وضعیت فعلی شروع کنند.

می توانید از پزشک خانوادگی خود بنویسید برای شما قرص های کنترل بارداری مناسبی را نسخه کند.

این قرص ها یک بار در روز به مدت سه هفته استفاده می شوند، یک هفته در این بین قرصی ندارید. این چرخه ماهانه تکرار خواهد شد.

هورمون های موجود در قرص های کنترل بارداری با هورمون هایی جایگزین می شوند که اغلب در حالت عادی در تخمدان ها تولید می گردند.

تخمدان ها به طور موقت تولید هورمون هایی که در قرص هستند را متوقف خواهند کرد و این کار به شدت خطر شکل گیری کیست های تازه را کم می کند.

 • باید مطمئن شوید هیچ مشکلی در وضعیت سلامت شما وجود ندارد که مانع از مصرف قرص های کنترل بارداری شود.

اگر دچار سرطان سینه، سرطان رحم یا دیگر سرطان هایی که ناشی از استروژن هستند باشید، به شما پیشنهاد می شود از قرص های کنترل بارداری استفاده نکنید. اگر در حال حاضر سیگار می کشید یا بیشتر از 35 سال سن دارید نیز این قرص ها به شما پیشنهاد نمی شود زیرا خطر ایجاد لخته های خونی را زیاد می کند. به همین ترتیب اگر اختلالات خونریزی مانند مشکلات ارثی را دارید نباید به خاطر خطر لخته شدن خون قرص ها را مصرف کنید.

پزشک احتمالا وضعیت سلامت شما و سابقه ی بیماری ها را بررسی می کند تا ببیند استفاده از قرص های هورمونی کنترل بارداری برای شما بی خطر باشد.

برای اغلب افراد استفاده کردن از این قرص ها کاملا بی خطر خواهد بود.

 • مصرف قرص های کنترل بارداری را به عنوان ابزاری برای پیشگیری ادامه دهید.

کیست

استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری احتمال رشد کیست های جدید در آینده را کاهش خواهد داد. بعلاوه این قرص ها می توانند احتمال ایجاد سرطان تخمدان را کم کنند. در حقیقت هرچه زمان بیشتری از این قرص ها استفاده کنید خطر ابتلا برای شما کمتر خواهد شد.

 • از زنجبیل یا زردچوبه برای خواص ضدالتهاب ان ها استفاده کنید.

به جای اینکه همیشه به دنبال داروهای ضدالتهاب شیمیایی باشید، مانند ایبوپروفن، گزینه ی دیگر برای کاهش دردهای شدید افزودن مواد ضدالتهاب قوی به رزیم غذایی تان است. مثال هایی از آن زنجبیل یا زردچوبه هستند.

هردو زنجبیل و زردچوبه می توانند به عنوان ادویه به غذا اضافه شوند و می توانید ان ها را بخشی از مواد تهیه ی غذا در خانه ی خود کنید تا التهابات دردناکی که همراه با کیست های تخمدان هستند را کاهش دهید.

 • از گرما استفاده کنید.

می توانید روی نواحی شکم یا لگن از گرما استفاده کنید زیرا به آرامش ماهیچه ها و کاهش درد شما کمک می کند. می توانید در صورت نیاز از یک بطری آب گرم یا پدهایی گرمایی برای مدت پانزده دقیقه استفاده کنید تا دردهای کیست های تخمدانی را کم کنید.

می توانید از وان آب گرم برای رساندن گرما به ان ناحیه استفاده کنید.

وان نمک حتی می تواند گزینه ی بهتری باشد زیرا منیزیم موجود در نمک به آرامش ماهیچه ها کمک می کند و این می تواند به کاهش دردها کمک کند.

 • از طب سوزنی یا متخصص هیپنوتیزم کمک بگیرید.

با وجودی که طب سوزنی و هیپنوتیزم در کل از سوی پزشکان غربی تجویز نمی شود برخی افراد ان ها را برای مدیریت دردهای خود موثر می دانند ( مانند کمک به دردهای کیست های تخمدانی ) در طب سوزنی از سوزن ها برای درست کردن جریان انرژی در بدن استفاده می کنند و هدف نهایی آن کاهش دردهاست. هیپنوتیزم برای کاهش درک ذهنی در مفید است.

 • سعی کنید کاری کرده تا حواس خود را از دردی که دارید پرت کنید.

فعالیتی را انتخاب کنید که می توانید انجام دهید تا حواستان از درد ناشی از کیست ها پرت شود. برای مثال می توانید یک کتاب خوب بخوانید، از راهنماهای تصویری مناسب استفاده کنید، بازی های ویدئویی انجام دهید، کار دستی برای خودتان انجام دهید یا کاری را انجام دهید که ذهن شما را جای دیگری برده و به کاهش درد کمک می کند.

می توانید برای برخورد موثر با دردی که دارید تنفس عمیق یا تکنیک های مدیتیشن را امتحان کنید.

 

 

https://www.wikihow.com/Relieve-Ovarian-Cyst-Pain