چگونه از خودتان عکس های حرفه ای بگیرید


تاریخ ارسال :

۱۳ مهر ۱۳۹۹

چگونه از خودتان عکس های حرفه ای بگیرید

چه می خواهید برای کار ثبت نام کنید یا به دنبال عکس پروفایل تازه ای برای رسانه های اجتماعی خودتان هستی، عکس پرتره جایی است که شما اولین تاثیر را روی فرد می گذارید. یک عکس بدون کیفیت می تواند شما را فردی غیرحرفه ای و شلخته نشان داده و این پیام را می رساند که به ظاهر خود اهمیت نمی دهید. از طرف دیگر یک عکس پرتره ی باکیفیت از شما توجه بیننده را جلب کرده و او را تشویق می کند تا نگاهی نزدیک تر و دقیق تر به عکس، رزومه و پروفایل شما بیندازد. انتخاب کردن یک پس زمینه ی مناسب، استفاده از دوربینی عالی و درست قرار دادن تنظیمات دوربین بر اساس نور پایه و اساس موفقیت شماست. با تمرین کافی و داشتن صبر، می توانید در زمانی کم تصاویری حرفه ای از خودتان ثبت کنید.


یک جای مناسب را برای عکاسی انتخاب کنید

عکاسی

 • عکاسی داخل خانه برای عکس های استاندارد از سر با زمینه ای مناسب.

اگر به دنبال گرفتن عکس های حرفه ای برای استفاده ی شخصی هستید، مانند رسانه های اجتماعی، می توانید هر پیش زمینه ای که فکر می کنید جالب است را انتخاب کنید. اگر به دنبال گرفتن عکس های حرفه ای برای کار هستید باید یک دیوار سفید پشتتان باشد، یا با یک کتابخانه در پشت سرتان عکس بگیرید یا یک ملافه ی ساده را پشتتان آویزان کنید.

برای آویزان کردن ملافه پشتتان جهت عکاسی باید از قلاب یا میل پرده برای آویزان کردن عمودی پارچه کمک بگیرید.

 • باید در نزیکی پنجره ای روشن عکس گرفته و در صورت نیاز نور بیشتری را اضافه کنید.

در طول روز عکس گرفته و دوربین را در جایی روشن و پرنور از اتاق تنظیم کنید. می توانید از لامپ، فلاش دوربین یا چراغ های سقفی برای اضافه کردن به نور پنجره کمک بگیرید. می توانید برای تنظیم عالی نور تجهیزات عکاسی را از کسی قرض گرفته یا اجاره کنید. می توانید منابع نور بیشتری را در سمت چپ یا راست دوربین بگذارید تا بتوانید های لایت و سایه هایی را داشته باشید.

 • برای داشتن عکس هایی پرانرژی و عادی می توانید بیرون از خانه عکاسی کنید.

باید در بیرون از خانه به دنبال پیش زمینه ی خوبی باشید، جایی که متناسب با هدف شما برای استفاده از عکس می باشد. پله ها، ایوان و حیاط خانه همه می توانند جایی عالی برای پرتره های شخصی باشند. اگر می خواهید فقط از سرتان عکس بگیرید یک دیوار ساده یا آسمان شهر می تواند پیش زمینه ی استانداردی باشد که خیلی زیاد به نظر نرسیده و در عکس شما غالب نمی شود.

 • برای عکاسی در بیرون از خانه روزها بروید و باید نور خورشید پشت دوربین باشد.

می توانید در طول روز و زمانی که خورشید در آسمان است برای عکاسی بیرون از خانه بروید تا عکس هایی طبیعی و شفاف داشته باشید. باید زاویه ای را انتخاب کنید که مستقیما مقابل نور خورشید نباشید. در غیر این صورت صورتتان شفاف نمی افتد. در بعد از ظهر که خورشید در بالاترین قسمت از اسمان است عکاسی نکنید تا بعدا مجبور نشوید نور زیادی به عکستان اضافه کنید.

برای داشتن بهترین حالت در عکس باید 15 تا 45 دقیقه بعد از طلوع خورشید یا قبل از غروب آن عکاسی کنید. این ساعات را به عنوان زمان طلایی می شناسند  و ساعاتی از روز هستند که در ان نور خورشید ملایم تر و درخشان تر است.

  در هوای ابری عکاسی نکنید. اگر نور مستقیم بیرون زیاد نباشد به سختی می توانید سایه ها و هایلایت های زیبایی را در تصویر خود ایجاد نمایید.

 • لباسی بپوشید که با هدف شما از عکاسی مطابقت داشته باشد.

اگر برای استفاده ی شخصی می خواهید عکس های پرتره بگیرید می توانید هرچیزی که دوست دارید را در عکس بپوشید. اما برای عکس های کاری باید لباس های حرفه ای به تن داشته باشید. اگر کت و شلوار می خواهید بپوشید مطمئن شوید که خوب شسته شده و اتو شده است. اگر می خواهید ظاهر شما کمی حالت رسمی تر داشته باشد کراوات را امتحان کنید. برای عکس های ساده تر و امروزی تر کراوات را کنار بگذارید. اگر می خواهید پیراهن به تن کنید باید مطمئن شوید که متناسب کار است. مانند تمام مواقع عادی دیگر برای عکس های مصاحبه های کاری یا ملاقات های کاری مهم موهای خود را شسته، شانه زده و مرتب کنید.

اگر در صنعتی هستید که بیشتر به دنبال ظاهر غیررسمی می باشد می توانید در انتخاب لباس برای خود راحت تر باشید. می توانید یک ژاکت یا کت تک بدون کراوات را امتحان کنید. یک سویی شرت روی یک پیراهن نیز گاهی خب است. این تیپ برای کسانی مانند طراحان گرافیک، برنامه نویسان یا نویسنده ها مناسب است.

 • نمونه هایی را در فضای آنلاین چک کرده یا به همکاران خود نگاه کنید تا ببینید چه لباسی مناسب تر به نظر می رسد.

می توانید به عکس رییستان در رسانه های اجتماعی نگاه کنید تا ببینید چه تیپی برای صنعت شما مناسب تر است. اگر نمی توانید در فضای آنلاین چیزی پیدا کنید به کسانی نگاه کنید که در جایگاه شغلی مشابه شما قرار داند. این راهی عالی است تا بتوانید متوجه شوید برای عکس گرفتن کجا ایستاده و چه بپوشید.

تنظیم کردن دوربین

عکاسی

 • از دوربین DSLR یا تلفن های هوشمند جدید برای گرفتن عکس های باکیفیت استفاده کنید.

یک DSLR به شما کنترل بیشتری روی تصویرتان می دهد اما اگر تنها چیزی که در دسترستان است موبایل شماست می توانید از دوربین گوشی با کیفیت نیز استفاده کنید. با موبایل های قدیمی یا دوربین های بی کیفیت گرفتن عکس خوب کار سختی است. اگر به دنبال گرفتن یک عکس حرفه ای هستید با نداشتن دوربین خوب فقط وقتتان را هدر داده اید.

 • دوربین خود را روی سه پایه یا سطحی صاف و ثابت بگذارید.

از آنجایی که نمی توانید در عین نگه داشتن دوربین عکس های حرفه ای از خودتان بگیرید، نیاز به سه پایه یا سطحی صاف دارید تا دوربین را روی آن تنظیم کنید. فرقی ندارد دوربین یا موبایلتان را روی سه پایه بگذارید یا سطحی صاف، مانند قفسه ی کتابخانه، چند کتاب که روی میز گذاشته اید، یک نیمکت یا هر سطح دیگری که به اندازه ی کافی برای عکس گرفتن بالا باشد.

 • سرعت شاتر را بین 1/60-1/200 تنظیم کنید.

سرعت شاتر نشان می دهید چه مدت زمانی لنز برای عکس استفاده گردد. سرعت بالاتر شاتر باعث عکس شفاف تری می شود اما برای واضح بودن سوژه نیاز به نور زیادی است. شاتر کندتر باعث عکس هایی درخشان تر خواهد شد اما اگر دوربین و شی خوب با هم مطابق نشده باشند عکس تار می شود. باید سرعت شاتر را برای یک عکس واضح و روشن روی 1/60 یا کمتر تنظیم کنید.

 • برای داشتن عکسی شفاف و بدون غبار ISO را روی 100-400 بگذارید.

ISO اشاره به سازمان های بین المللی برای استانداردسازی دارد. ISOی بالاتر باعث تصویر بی کیفیت تری شده اما نیاز به نمایش کمتر سوژه دارد.  ISOی کمتر باعث تصویر با کیفیت تری می شود اما باید زمان بیشتری سوژه در معرض نمایش بماند. می توانید با ISOی 100، 200 یا 400 شروع کرده و در صورت نیاز بر اساس نوری که در اختیار دارید تنظیمات را تغییر دهید.

 • دیافراگم را ربر اساس عمقی از تصویر که می خواهید تنظیم کنید.

دیافراگم اشاره به عمق زمینه ی تصویر دارد. هرچه پایین تر باشد تصاویر در پیش زمینه تارتر خواهند بود. دیافراگم بالاتر نیاز به سرعت شاتر بیشتری دارد. بهتر است دیافراگم را زیر f/12 تنظیم کنید، مگر اینکه می خواهید توجه مخاطب را به چیزی در زمینه ی تصویر جلب کنید.

گرفتن عکس

عکاسی

 • چیزی را در جایی که قصد دارید بایستید گذاشته و فوکوس را تنظیم کنید.

زمانی که دوربین و نورها را تنظیم کردید، یک صندلی، چراغ ایستاده، جارو یا شی دیگری را در جایی که می خواهید برای گرفتن پرتره بایستید قرار دهید. سپس می توانید فوکوس را به صورت دستی تنظیم کرده یا از فوکوس اتوماتیک استفاده کنید تا روی شی متمرکز گردد. با این روش می توانید مطمئن باشید زمانی که برای عکس گرفتن جای شی قرار می گیرید در فوکوس دوربین خواهید بود.

 • برای دوربین خود تایمر بگذارید.

همه ی دوربین ها دارای تنظیمات تایمر تاخیزی هستند که به شما زمان کافی می دهد تا از پشت دوربین به جایی که برای عکس گرفتن در نظر دارید بروید. متاسفانه باید برای هربار عکس گرفتن این روند را تکرار کنید. برای اینکه یک بار بتوانید چند عکس بگیرید می توانید به یک ریموت برای شاتر دوربین خود وصل شده و از ان استفاده کنید.

 • به محل در نظر گرفته شده رفته و ژست مناسبی بگیرید.

زمانی که تایمر را تنظیم کردید به سرعت به نقطه ای بروید که برای عکس گرفتن در نظر دارید و ژست خوبی بگیرید. باید طوری خودتان را قرار دهید که درست در همان جای شی ای باشید که برای فوکوس به جای خودتان استفاده کردید. یک نفس عمیق کشیده و هر حالت در صورت یا بدن خود که برای عکستان دوست دارید را ایجاد کنید.

 • نتایج عکاسی خود را بررسی کرده و در صورت نیاز تنظیم را دوباره انجام دهید.

وقتی یک عکس گرفتید به سراغ دوربین رفته و عکستان را ببینید. از اولین عکس به عنوان معیاری برای تنظیمات و تغییرات لازم استفاده کنید تا بتوانید بفهمید لازم است چه تغییراتی در ظاهر خود یا تنظیمات دوربین داشته باشید. اگر عکستان خیلی تیره شده است می توانید ISO را بین 100-200 بالا برده یا سرعت شاتر را کم کنید. اگر عکستان تار است فوکوس را دوباره تنظیم کنید. اگر عکس نور زیادی دارد قبل از کم کردن سرعت شاتر ابتدا ISO را روی 200-400 ببرید.

 • تا زمانی که چندین عکس مناسب داشته باشید که از بین آن ها انتخاب کنید عکس گرفتن را ادامه دهید.

زمانی که تنظیمات را بر اساس اولین عکس خود تغییر دادید به عکس گرفتن ادامه دهید. در صورت نیاز دوباره تغییراتی ایجاد کرده و چندین عکس بگیرید تا بتوانید به هدفتان برسید. باید حداقل ده تا بیست عکس بگیرید تا بتوانید شانس انتخاب کردن یک عکس عالی از میان آن ها را افزایش دهید.

 • هرچه عکس های بیشتری گرفته باشید شانس بالاتری است که بتوانید عکسی بگیرید که به نظرتان واقعا خاص است. البته به همین ترتیب زمان زیادی می برد اگر بخواهید از بین صد عکس یکی را انتخاب کنید. در حالت ایده آل باید حداقل پنج گزینه داشته باشید تا از میان آن ها یکی را انتخاب نمایید.

 

 • با استفاده از برنامه های ویرایش عکس حرفه ای عکس های خود را ادیت کنید.

عکاسی

اگر می دانید چطور باید از برنامه های ویرایش عکس حرفه ای مانند فتوشاپ استفاده کنید عکس های خود را آپلود کرده و تا زمان رسیدن به عکسی که واقعا دوستش دارید ان را ادیت نمایید. در غیر این صورت می توانید برنامه های ویرایشی ساده و رایگانی را مانند PhotoScape، Photoshop Express یا Gimp دانلود کنید. می توانید تصاویر خود را برش دهید تا به بهترین تناسب میان بدن خود و فضا برسید، سپس سطح نور را تنظیم کرده و در صورت تمایل می توانید برای بهبود ظاهر عکس های خود از فیلترها استفاده نمایید.

 

https://www.wikihow.com/Take-Professional-Photos-of-Yourself