فواید عالی اهدای خون


تاریخ ارسال :

۱۸ مرداد ۱۳۹۷

فواید عالی اهدای خون

هر روز در تمام جهان انتقال خون انجام شده و زندگی افراد زیادی را نجات می‌دهد. اما انتقال خون برای سلامت فرد انتقال‌دهنده نیز مفید است.

 

پیشگیری از هموکروماتوز یا زیاد شدن آهن

هموکروماتوز وضعیتی است که بر اثر زیاد شدن جذب آهن در بدن ایجاد می‌شود. این شرایط می‌تواند بر اثر مصرف الکل، کم‌خونی یا دیگر مشکلات ایجاد شود یا ارثی باشد. اهدای خون منظم می‌تواند به کاهش زیاد شدن بیش از حد آهن کمک کند.

 

 

فواید ضد سرطان

اهدای خون به کاهش خطر سرطان کمک می‌کند. با اهدای خون‌آهن ذخیره شده در بدن در سطح سالمی باقی می‌ماند. کاهش میزان آهن در بدن برابر است با کاهش خطر سرطان.

 

 

کبد و قلبی سالم

اهدای خون برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی و کبدی ناشی از زیاد شدن آهن در بدن مفید است. دریافت رژیم غذایی غنی از آهن می‌تواند سطح آهن در بدن را زیاد کند و ازآنجایی‌که تنها مقدار محدودی از آن می‌تواند جذب شود آهن اضافی در قلب، کبد و پانکراس ذخیره می‌شود. نتیجه افزایش خطر ازکارافتادگی کبد، آسیب به پانکراس، مشکلات قلبی و سیروز است. اهدای خون به حفظ سطح آهن بدن در حد سالم و کاهش خطر بیماری‌های مختلف کمک خواهد کرد.

 

 

کاهش وزن

اهدای خون منظم وزن اهداکننده را کاهش خواهد داد. این خاصیت برای کسانی که چاق هستند یا در خطر بیماری‌های قلبی و دیگر مشکلات قرار دارند مفید است. البته اهدای خون نباید زیاد بوده و شما باید قبل از اهدای خون با پزشک خود مشورت داشته باشید تا مشکلی برای سلامتتان پیش نیاید.