چگونه زندگی خانوادگی خوبی داشته باشیم


تاریخ ارسال :

۸ مرداد ۱۳۹۷

چگونه زندگی خانوادگی خوبی داشته باشیم

بهبود زندگی خانوادگی می‌تواند اعضای خانواده را به هم نزدیک‌تر کرده و با جلوگیری از اختلافات همه را شادتر خواهد ساخت.

 

بهبود مکالمات

به چیزی که فرد دیگر می‌گوید احترام بگذارید. زمانی که یک نفر نظر خود را می‌گوید قبل از پایان یافتن حرفش، صحبت او را قطع نکرده یا با او مخالفت نکنید. داشتن مکالمات با احترام و آزاد می‌تواند کمک کند بین اعضای خانواده اعتماد شکل گرفته و روابط آن‌ها قوی شود.

 

 

قضاوت یا انتقاد سخت نکنید

به همه اجازه دهید احساسات خود را بیان  کنند بدون اینکه از انتقاد یا قضاوت شما بترسند. زمانی که افراد تحت قضاوت سخت قرار می‌گیرند آن‌ها همه‌چیز را پیش خودشان نگه داشته و احساسات خود را با شما شریک نمی‌شوند. اگر شما یکی از والدین هستید انتقادهای مثبت و سازنده داشته و سعی کنید کودک خود را از قضاوت در مورد دیگران منع نمایید. همچنین انتقادهای سخت نداشته باشید، مثلاً به جای اینکه بگویید " نه این کار را درست انجام ندادی " به او بگویید "تلاش خوبی بود اما اجازه بده من به تو در روش صحیح انجام این کار کمک کنم "

 

 

به اعضای خانواده فعالانه گوش دهید

گوش دادن فعال زمانی است که شما گفته‌های او را کاملاً گرفته و توجه خود را به طریقی نشان دهید. تماس چشمی داشته و گاهی سرتان را تکان دهید. می‌توانید از جملاتی مانند " متوجهم " استفاده کنید. به جای اینکه برنامه بریزید تا شما بعد چه بگویید گوش دهید و سعی کید تا پایان حرف او را نصیحت نکنید. گوش دادن فعال یعنی در زمان حرف زدن شخص مقابل موبایلتان را کنار بگذارید.

 

 

نشان دادن عشق و احترام

گفتن شفاهی و غیرشفاهی احساستان تأثیر فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. علاوه بر اینکه می‌گویید " دوستت دارم " راهی پیدا کنید تا آن را به یکدیگر نشان دهید. از عباراتی مانند " لطفاً"، " ممنونم" یا دیگر موارد مشابه استفاده کنید تا تأثیری مثبت برجا بگذارید. می‌توانید والدین خود را بغل کرده و به آن‌ها بگویید "من تو را تحسین می‌کنم ". این گفته تأثیر بزرگی خواهد داشت.