آیا خونریزی در بارداری عادی است2؟


تاریخ ارسال :

۲۷ تير ۱۳۹۷

آیا خونریزی در بارداری عادی است2؟

باوجودی که خونریزی نگران‌کننده است اما باید بدانید خونریزی در بارداری همیشه چیز بدی نیست و شاید مشکل بزرگی نباشد.

 

در سه‌ماهه‌ی اول

سقط‌جنین

اگر جنین درست رشد نکند به طور طبیعی مرده و باعث سقط خواهد شد. حدود10 تا 20 درصد از بارداری‌ها به سقط منتهی می‌شوند و بیشتر آن در سه‌ماهه‌ی اول اتفاق می‌افتد. علائم سقط شامل خونریزی، درد در شکم و آزاد شدن بافت‌هایی از واژن می‌باشد.

 

 

عفونت

عفونت‌های واژینال خاصی در اوایل بارداری می‌توانند باعث خونریزی شوند، از جمله عفونت‌های ادراری و عفونت‌های لگنی.

 

 

خونریزی در سه‌ماهه‌ی دوم  و سوم

دکولمان جفت یا کندگی جفت

اگر جفت از دیواره‌ی رحم جدا شود دکولمان جفت رخ داده و می‌تواند همان موقع یا کمی بعد مواد غذایی مورد نیاز جنین برای زنده ماندن را قطع کند. درمان‌های برای کندگی جفت وجود دارد که نیازمند زایمان اورژانسی نیستند اما اگر این اتفاق در نیمه‌ی دوم بارداری بیفتد یک کندگی کامل نیازمند زایمان اورژانسی نوزاد است.

 

 

جفت سرراهی

اگر جفت در رحم خیلی پایین قرار گرفته باشد می‌تواند فضای باز دهانه‌ی رحم را مسدود کرده و باعث خونریزی دردناکی در سه‌ماهه‌ی آخر شود. اگر این اتفاق زود تشخیص داده شود پزشک برای شما فعالیت‌هایی که بتوانند خونریزی را تشدید کنند منع می‌کند اما باید در طول بارداری و زایمان انتظار خونریزی منظم را داشته باشید.

 

 

ترومای مانور

 هرگونه ترومای مانور در واژن، به علت حساسیت به بافت‌هایی در طول بارداری، می‌تواند باعث خونریزی خفیف در سه‌ماهه‌ی دوم و سوم شود.

 

 

زایمان زودرس

اگر زایمان زودرس را تجربه می‌کنید شاید خونریزی در اواخر بارداری را داشته باشید. زایمان زودرس با انقباضات همراه بوده و نیاز به سزارین یا زایمان طبیعی فوری دارد.