ویتامین های مهم برای بارداری 3


تاریخ ارسال :

۳۱ خرداد ۱۳۹۷

ویتامین های مهم برای بارداری 3

یک رژیم غذایی سالم حاوی ویتامین‌های لازم است. این ویتامین ا به بدن مواد مغذی لازم را می‌رساند.

 

ویتامین D

ویتامین D به ایجاد استخوان و دندان‌ها کمک می‌کند. همچنین برای استفاده از کلسیم و فسفر در بدن مفید بوده و از این رو برای هردو مادر و جنین لازم است. تقریباً 5 میلی‌گرم از ویتامین D برای زنان باردار نیاز است. این ویتامین در تخم‌مرغ، گوشت، شیر، سویا، ماهی و نور خورشید وجود دارد.

 

 

ویتامین E

ویتامین E برای خواص آنتی‌اکسیدان شناخته‌شده است. این ویتامین توسط سلول‌ها برای انجام عملکردهای حیاتی بدن استفاده می‌شود. همچنین به تقویت سیستم ایمنی و ارتقای کیفیت رگ‌های خونی کمک می‌کند. تقریباً زنان باردار روزانه به 15 میلی‌گرم از ویتامین E نیاز دارند. منابع دریافت این ویتامین غلات، روغن‌های گیاهی، اسفناج و مغزهاست.

 

 

ویتامین K

ویتامین K برای درمان مشکلات لخته شدن خون مفید است. این ویتامین کمک می‌کند از خونریزی در نوزادان تازه متولد شده جلوگیری گردد. سبزیجات سبزبرگ، جوانه، بروکلی کلم، ماهی، گوشت و تخم‌مرغ منابع خوبی برای ویتامین K می‌باشند. روزانه 90میلی‌گرم از ویتامین K برای زنان باردار نیاز است.

 

 

آهن

آهن خطر کم‌خونی مادر، وزن کم در زمان تولد و کمبود آهن را کاهش می‌دهد. همچنین مانع از زایمان زودرس، اختلال در رشد و مشکلات شناختی خواهد شد. تحقیقات نشان داده‌اند تقریباً 27 میلی‌گرم آهن برای زنان باردار نیاز است. آهن در گوشت، جگر، ماهی تن، لوبیاها، اسفناج، جوانه، بروکلی، عدس، نان‌ها و دانه‌های سویا وجود دارد.