چرا انسان دیگر به ماه نرفته است؟


تاریخ ارسال :

۲۲ آذر ۱۳۹۶

چرا انسان دیگر به ماه نرفته است؟

آرزوی افراد زیادی سفر به ماه است. اما با وجود این همه پیشرفت چرا این سفر هنوز ممکن نیست؟


در زمان جنگ سرد رقابت زیادی میان آمریکا و شوروی بود. این دو کشور تلاش زیادی برای سفر به فضا داشتند. در آن دوران شوروی موفق‌تر بوده و در سال 1961 یوری گاکارین را به فضا فرستاد. آمریکایی‌ها می‌خواستند جلوی این شکست را بگیرند و بودجه زیادی به آن اختصاص دادند. نتیجه این بود که آمریکا توانست در مأموریت آپولو 12 فضانورد را به سطح ماه برساند.

 

اما چرا انسان دیگری به ماه نرفت؟ شاید بتوان گفت علت اولویت‌بندی کشورهاست. سفر به ماه هزینه‌ی زیادی داشته و سود چندانی نخواهد داشت. در نتیجه کشوری این مقدار هزینه را قبول نمی‌کند. با توجه به فنّاوری‌های امروز سفر به ماه دیگر عادی است و چالش زیادی نخواهد داشت و حتی بشر به بخش‌های دورتری از فضا رفته است.

 

البته نظرات مختلف است و برخی می‌گویند انسان اصلاً به ماه نرفته است. آن‌ها بر این باورند که فیلم‌های ضبط شده از سطح ماه ساختگی بوده و روی زمین فیلم‌برداری شده‌اند. آن‌ها دلایلی برای نقد این فیلم دارند. مثلاً اینکه چرا اجسام روی ماه کاملاً تاریک نیستند یا اینکه هیچ ستاره‌ای در آسمان دیده نمی‌شود؟ همچنین اینکه چرا پرچم آمریکا درجایی که جو  ندارد در حال اهتزاز است؟