زها حدید


تاریخ ارسال :

۲۰ شهريور ۱۳۹۶

زها حدید

شاید در اطراف خود انسان‌های کمی را بشناسید که رؤیاهای خود را باور دارند. زها حدید یکی از این افراد است.


شاید در اطراف خود انسان‌های کمی را بشناسید که رؤیاهای خود را باور داشته و برای رسیدن به آن‌ها از هیچ تلاشی دریغ نکرده و از حرف‌های دیگران دلسرد نشوند. زها حدید در این دسته از افراد قرار دارد.

زها حدید در 9 آبان 1329 در شهر عراق متولد شد. او مادری هنرمند داشت و پدرش از سیاستمداران دوران بود. زها در نوجوانی به خاطر بحران‌های سیاسی عراق مجبور به ترک کشور خود شد و برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی معماری به انگلیس رفت.

 

او با تحصیل در رشته‌ی معماری دقت زیادی به ساختمان‌های اطراف خود داشت. برای زها عجیب بود که تمامی ساختمان‌ها شبیه به یکدیگر و با زاویه‌ی نود درجه ساخته‌شده‌اند. او می‌گفت ما 360 درجه داریم و چرا تنها از زاویه 90 استفاده کنیم؟ طرح‌های زها به خاطر استفاده از زوایای دیگر در آن‌ها بسیار عجیب و متفاوت بودند.

 

زها در دوران تحصیل خود دانشجوی بسیار موفقی بود اما با ورود به دنیای کار برای ساخت طرح‌های خود مشکل داشت. اغلب افراد طرح‌های زها را در واقعیت غیرممکن می‌دانستند و هیچ‌کدام از آن‌ها به مرحله‌ی ساخت نمی‌رسید. درست زمانی که زها بعد از تلاش بسیار در حال ناامید شدن و فکر برای ترک رشته‌ی معماری بود یکی از طرح‌های او برای ساختمان مرکز هنرهای معاصر در شهر سینسیناتی آمریکا برنده شد. پس از پایان ساخت این طرح زها شهرتی جهانی یافت.

 

امروزه در دنیا ساختمان‌های بی‌نظیری هستند که زها طراح آن‌ها می‌باشد. او جوایز زیادی برنده شده و از بهترین معمارهای معاصر است. او با وجود سختی‌های زیاد دست از تلاش برنداشت و موفق شد نشان دهد می‌توان ساختمان‌ها را با شکل‌های دیگر نیز ساخت.