راه هایی برای مراقبت از سلامت روحی


تاریخ ارسال :

۱۹ تير ۱۳۹۶

راه هایی برای مراقبت از سلامت روحی

اگر به یک متخصص دسترسی ندارید کارهای زیادی هستند که می‌توانید برای سلامت روح خود انجام دهید.


مراقبت از خود

مراقبت خوب از خودتان برای سلامت کلی بدن ضروری است. این مراقبت شامل گذاشتن زمانی برای خودتان و انجام کارهایی است که فقط برای خود شماست و از آن‌ها لذت می‌برید. مثلاً می‌توانید یک غذای موردعلاقه‌ی خود را بپزید یا به کلاس یوگا بروید یا دوش بگیرید. همه‌ی این کارها هزینه‌ی کمتری از رفتن نزد یک مشاور خواهند داشت.

 

یک روال صبحگاهی داشته باشید

اگر دچار افسردگی یا اضطراب هستید صبح می‌تواند یکی از سخت‌ترین لحظات روز برای شما باشد. شما بیدار شده و نسبت به همه‌چیز احساس منفی دارید. به همین علت حتماً باید یک روال صبحگاهی برای خود در نظر بگیرید که شما را از آن حال و هوا خارج کند.

داشتن روال صبحگاهی یعنی داشتن کاری برای خودتان، رفتن به باشگاه یا خوردن یک فنجان قهوه و یا خواندن یک روزنامه، و حتی انجام حرکات کششی برای ده دقیقه. انجام کاری برای خودتان در حفظ سلامت روحی شما بسیار اهمیت دارد.

 

تمرین سپاسگزاری

مغز ما بیشتر روی نکات منفی تمرکز می‌کند. ما می‌توانیم با گذاشتن تمرکز خود روی چیزهای مثبت زندگی به حل این مشکل کمک کنیم. مثلاً برای خود روزانه یک لیست از سه چیز که برای آن سپاسگزار هستید تهیه کنید. این کار می‌تواند حالت روحی و دیدگاه شما را تغییر دهد. ما می‌توانیم به خودمان یاد دهیم حتی با وجود مشکلات بازهم قدردان چیزهای خوبی باشیم که در زندگی خود داریم. بنابراین هرروز سعی کنید واقعاً روی چیزهای مثبتی که دارید متمرکز بمانید. این کار به شما کمک زیادی خواهد کرد.

 

خاموش کردن وسایل الکتریکی در شب

یکی از مهم‌ترین راه‌های مراقبت از سلامت روحی داشتن خواب کافی است. یک راه تأییدشده برای استراحت بهتر در شب این است که وسایل الکتریکی را خاموش‌کنید. این کار برای سلامت روح شما بسیار مفید خواهد بود. تلویزیون، کامپیوتر و موبایل خود را قبل از رفتن به رختخواب خاموش‌کنید. تکنولوژی سبب برانگیخته شدن مغز خواهد شد و در نتیجه ذهن فعال مانده و نمی‌توانید بخوابید. خاموش کردن این وسایل اجازه می‌دهد ذهن آرام شده و بدن برای استراحت آماده گردد.

 

یک تیم پشتیبانی داشته باشید

داشتن یک تیم بسیار مهم است زیرا مراقبت از سلامت روحی به‌تنهایی بسیار سخت خواهد بود. حتی افراد درون‌گرا نیز به حمایت دیگران نیاز دارند بنابراین یک تیم حامی در کنار خود داشته باشید. یافتن این‌گونه افراد به شما کمک می‌کند حس اینکه موردتوجه دیگران هستید و اهمیت دارید زیاد شود. اگر شما هم به دیگران اهمیت دهید کمتر احساس تنهایی خواهید کرد.

 

ورزش کنید

چه یوگا باشد یا بسکتبال یا هر چیز دیگری، ورزش یک ضدافسردگی است. ورزش باعث آزاد شدن اندورفین در بدن می‌شود که این ماده بر گیرنده‌های مغز اثر گذاشته و باعث کاهش احساس درد و افزایش احساس مثبت در بدن شما خواهد شد. بعلاوه ورزش بدون هیچ هزینه‌ای خواهد بود.

هرچه از نظر فیزیکی احساس بهتری به خودتان داشته باشید احساس روحی‌تان بهتر خواهد شد. بعلاوه برای کسانی که دچار اضطراب هستند ورزش منجر به کاهش هورمون آدرنالین و کورتیزول می‌شود، هورمون‌های که عامل استرس و نگرانی هستند.

 

تغذیه‌ی سالم

ما برای انجام کارهای روزانه نیاز به مواد غذایی خاصی در رژیم غذایی خود داریم. اما تغذیه برای سلامت روح نیز مهم است. تغذیه‌ی سالم برای مراقبت از خودتان اهمیت دارد. غذاهای دارای پروتئین و فیبر زیاد کمک می‌کنند قند خون بدن ثابت بماند و برای کاهش اضطراب مفیدند. کربوهیدرات‌های پیچیده مقدار سروتونین در مغز را زیاد می‌کنند، ماده‌ای که تنظیم‌کننده‌ی حالت روحی، خواب و اشتها است.