دلایل عجیبی که موهایتان می ریزند


تاریخ ارسال :

۳ تير ۱۳۹۶

دلایل عجیبی که موهایتان می ریزند

از دست دادن موها بسیار وحشتناک است، خصوصاً برای خانم‌ها. مقاله‌ی زیر را بخوانید تا شاید بتوانید مقصر را بیابید و در نتیجه دوباره موهای پر و زیبایتان را داشته باشید.


آرایش زیاد مو

ریزش مو

آرایش زیاد مو مانند استفاده‌ی زیاد از برس، وسایل گرمایی یا حتی وسایلی که برای بستن موهای بلند استفاده می‌کنید می‌توانند باعث شکستن موها شوند. در این زمان این‌طور به نظر می‌رسد که موهایتان را از دست می‌دهید اما در حقیقت شکست تارهای مو مقصر است نه بیرون آمدن موها از ریشه. باورهای نادرست مانند زیاد  شانه زدن موها می‌تواند هرروز قضیه را بدتر کرده و برای شما ایجاد موخوره کند.

 

داشتن یک مدل مو

ریزش مو

اینکه ریزش موی شما از کجا شروع شود به این بستگی دارد که چه مدل مویی را ترجیح می‌دهید: اگر موهایتان زیاد کشیده شوند از فرق سر شاهد شروع ریزش خواهید بود. کسانی که مدل دم‌اسبی را ترجیح می‌دهند شاید متوجه شوند از کناره‌های سرخود ریزش مویشان آغازشده است. اگر موهایتان را یک مدل ببافید می‌بینید ریزش مویتان از اطراف بافت شروع خواهد شد.

 

هورمون‌ها

ریزش مو

عدم تعادل هورمونی می‌تواند در سطح هورمون‌های رشد مو اثر بگذارد ( مانند استروژن و پروژسترون ) و باعث زیادشدن هورمون‌های ریزش مو گردد ( مانند آندروژن و تستوسترون ). چیزی که در این  زمان اهمیت دارد این است که بررسی کنید علت عدم تعادل هورمونی چیست. شاید مشکل تیروئید دارید، سندروم تخمدان پلی کیستیک و یا داروهایی مانند قرص‌های کنترل بارداری روی هورمون‌های بدن اثر گذاشته‌اند. زمانی که پزشک علت را بیابد می‌تواند بهترین برنامه برای حل یا به حداقل رساندن مشکل را به شما پیشنهاد دهد.

 

کنترل بارداری

ریزش مو

قرص‌های کنترل بارداری می‌توانند در صورت استفاده‌ی درست مشکلات زیادی را حل کنند: انقباضات شکمی کاهش خواهند یافت، تغییر حالات روحی زیاد نخواهد بود، پوست صاف می‌شود ... و اینکه موهایتان را حفظ می‌کند.

شروع یا توقف مصرف این قرص‌ها می‌تواند گاهی باعث نوسانات هورمونی شود که محرک ریزش مو هستند. برخی از انواع این قرص‌ها بیش از سایر آن‌ها باعث ریزش مو می‌شوند.

 

آسیب‌های فیزیکی

ریزش مو

یک مشکل فیزیکی مانند زایمان یا بروز جراحت می‌تواند باعث اختلال در چرخه‌ی رشد مو شود. زمانی که در این شرایط بدن قرار گیرد یک شک به چرخه‌ی موها وارد خواهد شد و مو را بیشتر به مرحله‌ی ریزش هدایت خواهد نمود.

 

استرس

ریزش مو

استرس روحی شدید می‌تواند محرکی برای ریزش مو باشد و اغلب ریزش مو را شدیدتر خواهد کرد. این وضعیت یک چرخه‌ی وحشتناک را برایتان ایجاد خواهد کرد زیرا ریزش مو به شما استرس بیشتری خواهد داد. مدیتیشن، ورزش و عادات سالم در زندگی می‌توانند باعث شوند چرخه‌ی رشد موهای شما به حالت عادی بازگردد.

 

تغذیه‌ی نامناسب

ریزش مو

ویتامین A ترکیبی ضروری است. مقدار کم این ویتامین باعث خشک و شکنندگی موهای شما خواهد شد. زمانی که سطح ویتامین A در بدن در حد مناسب قرار گیرد رشد منظم مو ادامه خواهد یافت. با پزشک خود در مورد راه افزایش دریافت این ویتامین مشورت کنید، خصوصاً اگر در حال حاضر از داروی خاصی استفاده می‌کنید.

 

اختلال ایمنی

ریزش مو

اختلالات ایمنی در بدن می‌تواند باعث ریزش مو شود. در این شرایط بدن شما گیج خواهد شد. سیستم ایمنی بدن موهایتان را مانند یک دشمن خارجی دیده و به اشتباه آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

 

برخی داروها

ریزش مو

اگر به هر دلیلی تحت درمان هستید و متوجه ریزش موی خود شده‌اید با پزشکتان مشورت کنید. شاید علت عارضه‌ی جانبی داروهایی باشد که استفاده می‌کنید. داروهای رقیق‌کننده‌ی خون، ضدافسردگی، ضد تشنج، داروهای نقرس، استروئیدهای انابولیک و داروهای  فشارخون می‌توانند باعث ریزش موها شوند.