چیرهایی که باید هرروز به کودکتان بگویید


تاریخ ارسال :

۲۸ خرداد ۱۳۹۶

چیرهایی که باید هرروز به کودکتان بگویید

آیا می دانید کلمات مورد استفاده ی شما چقدر در رشد کودکتان اثرگذار خواهد بود؟ این ها کلماتی است که باید هرروز مقابل کودک خود به کار ببرید.


حالت چطور است؟

سؤال‌ها راه را برای صحبت باز می‌کنند. سؤال اجازه می‌دهد کودک شما بداند به او چقدر علاقه دارید و او را به سمت شخصیتی مستقل سوق می‌دهد. سؤالات ساده‌ای مانند " چه احساسی داری؟"به کودک کمک می‌کند علایق خود را شناخته و احساساتش را با دیگران در میان بگذارد. سؤالات می‌توانند سازنده‌ی مهارت‌های فکری در کودک باشند. زمانی که کودک کوچکتان تشنه است با پرسیدن " آیا تشنه‌ای ؟ حالا باید چکار کنیم؟" ذهن او را فعال کنید. این سؤال به کودک اجازه می‌دهد بداند شما به توانایی او در حل مشکلات خودش اعتماد دارید. اگر کودکتان راه‌حلی برای مشکلش نداشت باید والدین او را راهنمایی کرده و مثلاً به او بگویند " من به تو نشان می‌دهم چطور باید برای خودت آب بریزی، بنابراین دفعه‌ی بعدی که تشنه بودی می‌دانی باید چکار کنی."

 

تو مهربان هستی

گاهی تنها گفتن اینکه " تو مهربانی" می‌تواند تبدیل به واقعیت شود. والدین باید تلاش کنند کودکشان کار خوب و بامحبتی انجام دهد. گفتن این جمله به کودک راهی قدرتمند است تا به او کمک کنید با عواطف روحی سالمی رشد کرده و در درون خود شخصیت مهربانی داشته باشد. تشویق کردن کودکان به مهربان بودن با خودشان باعث می‌شود بتوانند با دیگران نیز مهربان باشند.

 

لطفاً و متشکرم

یکی از راهکارهای مهم برای والدین برای دریافت احترام از سمت کودک احترام گذاشتن است. لغاتی مانند مچکرم و لطفاً بخش بزرگی از کلمات مورداستفاده‌ی شما را باید تشکیل دهد. بسیار مهم است که رفتارهای خوب را برای کودک مدل‌سازی کنید و بهترین راه برای اینکه کودک شما از این کلمات استفاده کند این است که خودتان آن‌ها را به کار ببرید.

 

متأسفم

شاید این لغت را لازم نباشد هرروز استفاده کنید اما کودکان باید زمانی که اشتباه کرده‌اید عذرخواهی را از شما بشنوند. گفتن " متأسفم " به کودک نشان می‌دهد بزرگ‌سالان نیز باید مسئولیت کارهای خود را بپذیرند.

 

تلاش خوبی بود

اگر کودکتان واقعاً کار خوبی انجام داده است بسیار عالی است که  به او بگویید " کارت خیلی خوب بود ".اما تحسین خالی باعث می‌شود کودک شما برای تلاش خود معنا و ارزشی قائل نباشد. تشویق آن‌ها  زمانی که تلاش خوبی کرده‌اند مهم‌تر است.  ببینید کودکتان در این زمان در چه جایگاهی قرار گرفته است و ارزیابی نیازهای او بهترین راه برای تشویق کردنش می‌باشد.

 

من دوست دارم وقتی تو ...

والدین باید به نمونه‌های مشخصی از رفتارها، نبوغ، مهربانی و شخصیت کودک خود اشاره داشته باشند.  گفتن جملاتی مانند " من دوست دارم که تو با برادرت مهربان هستی " یا " وقتی به من کمک می‌کنی حس خوبی دارم " باعث توجه مثبت کودک شده و این رفتار خوب تکرار خواهد شد. والدین باید کارهای خوب روزانه‌ی کودک خود را به او بگویند. این کار بسیار ساده‌تر از سرزنش او در زمان اشتباه خواهد بود.

 

تو از پس آن برمیایی

اجازه دهید کودک شما فرصت تجربه‌ی شکست را داشته باشد، این بهترین هدیه‌ی والدین برای کودکان خواهد بود. حل مشکلات کوچک در کودکی فرزند شما را آماده می‌کند تا با مشکلات بزرگ‌تر در آینده روبرو شود. اجازه دهید کودکتان شکست بخورد، این بزرگ‌ترین کاری است که می‌توانید برای او انجام دهید. به او بگویید " من می‌دانم تو می‌توانی این مشکل را حل کنی" با این حرف به او گفته‌اید که فردی توانا است.