خوراکی هایی که اشتهای شما را کم می کنند


تاریخ ارسال :

۱۴ اسفند ۱۳۹۵

خوراکی هایی که اشتهای شما را کم می کنند

کم کردن اشتها به معنای کنار گذاشتن کامل مواد غذایی نیست. بدن برای کارکرد بهینه به بهترین سوخت‌رسانی نیاز دارد.


اشتهای شما چگونه ایجاد می‌شود؟

کاهش اشتها

اشتها به دلیل وجود هورمونی به نام گرلین است. گرلین در زمان تجزیه‌ی غذاها و نوشیدنی‌ها آزاد شده و سپس شروع به مدیریت انرژی لازم بدن می‌کند. گرلین هورمونی در مغز و روده است، یعنی نه‌تنها در روده بلکه در دیگر رشته‌های عصبی نیز یافت می‌شود. مغز می‌گوید چه زمانی گرسنه‌اید و باید چیزی بخورید. برخی خوراکی‌ها جلوی اشتهای شما را گرفته و باعث می‌شوند مغز و معده بگویند سیر هستید.

 

نوشیدن یک بطری آب قبل از غذا

کاهش اشتها

قبل از اینکه تصمیم بگیرید می‌خواهید چه بخورید بهترین راه این است که خودتان را با آب آماده کنید. اگر می‌دانید به یک مهمانی بزرگ دعوتید و زیاد خواهید خورد یک بطری آب در راه همراه داشته و آن را بخورید. نوشیدن آب در طول روز باعث می‌شود احساس نکنید شکمتان خالی شده و باید چیزی بخورید.

 

اهمیت مصرف پروتئین

کاهش اشتها

افزودن پروتئین در رژیم غذایی به دلایل زیادی اهمیت دارد، مثلاً می‌تواند به ماهیچه سازی کمک کند و احساس سیری شما را افزایش دهد. گوشت کم‌چرب، لوبیاها، تخم‌مرغ و ماهی منابع غذایی با پروتئین بالا هستند که به سیر ماندن شما کمک خواهند کرد. روز خود را با دریافت پروتئین شروع کرده و در نتیجه باقی روز کمتر احساس گرسنگی خواهید داشت.

غذاهای چرب باعث می‌شوند احساس سنگینی و خستگی کنید زیرا غذاهای ناسالم به زمان بیشتری برای  هضم نیاز دارند. ما می‌خواهیم بدنمان نسبت به ماهیچه چربی کمتری داشته باشد. ازاین‌رو باید برای سوخت‌رسانی لازم جهت رشد ماهیچه‌ها پروتئین دریافت کنید.

 

فیبر معده را گشاد می‌کند

کاهش اشتها

فیبر غیرقابل‌حل هیچ کالری ندارد. فیبر باعث می‌شود با خوردن خوراکی کمتری احساس سیری کنید. نان سفید یکی از منابع غذایی فیبر است. میوه‌ها، سبزیجات و  آجیل‌ها فیبر و حجم زیادی دارند و کم‌کالری هستند. اما دقت داشته باشید اگر در زمان مصرف فیبر آب کافی ننوشید فیبر می‌تواند دستگاه گوارشی شما را مسدود کند و باعث بروز انقباض و درد در شکم شود.

 

یک سیب در روز مانع گرسنگی می‌شود

کاهش اشتها

سیب کمک می‌کند قند شما کم نشود که نتیجه‌ی کاهش قند می‌تواند تمایل به غذای بیشتر باشد. علت این است که سیب‌ها دارای ماده‌ای به نام پکتین هستند. پکتین میزان قندی که می‌تواند جذب جریان خون شود را کاهش می‌دهد.  ازاین‌رو یکی از بهترین میان وعده‌ها برای قبل یا بعد از وعده‌های غذایی است.

 

جامدات به‌جای مایعات

کاهش اشتها

خوردن غذاهای جامد بیشتر از مایعات باعث می‌شود سیر بمانید. کسانی که به‌عنوان یک وعده‌ی غذایی از خوراکی‌هایی مصرف می‌کنند که بیشتر مایع هستند شکمشان سریع‌تر خالی شده  و زودتر احساس گرسنگی خواهند کرد. خوردن غذاهای جامد نیاز به جویدن دارد که باعث می‌شود مغز زمان بیشتری برای درک سیری داشته باشد.