چیزی که بوی بدن در مورد سلامت نشان می دهد


تاریخ ارسال :

۲ اسفند ۱۳۹۵

چیزی که بوی بدن در مورد سلامت نشان می دهد

بوهای بدن شما می‌تواند اطلاعاتی راجع به سلامتتان را نشان دهد. یک بوی عجیب نیاز به مراجعه به پزشک دارد.


بوی بد مداوم

اگر دائماً نفستان بوی بدی می‌دهد می‌تواند نشانه‌ی چیز بدتر از یک انتخاب نامناسب برای صبحانه باشد. کسانی که مرتباً بوی بدی دارند شاید علت بهداشت لثه‌هایشان است. این امر سبب تجمع باکتری‌ها روی زبان شده و چیزهایی که با بوی بد مبارزه می‌کنند را از بین می‌برد. بعضی اوقات نیز فاسد شدن دندان می‌تواند بوی بدی ایجاد کند و اگر فرد بهداشت دهانش ضعیف باشد دچار ورم لثه خواهد شد.

 

بوی شیرین

اگر نفستان بوی شیرینی می‌دهد شاید مشکل متفاوتی دارید. بوهای شیرین و میوه‌ای می‌توانند نشانه‌ی کتواسیدوز دیابتی باشند، شرایطی که زمانی اتفاق می‌افتد که بدن نمی‌تواند به دلیل کمبود انسولین از گلوکوز به عنوان سوخت استفاده کند. بدن به جای آن از چربی به عنوان سوخت استفاده خواهد کرد که باعث آزاد شدن کتون ها در جریان خون می‌شود. سطح بالای کتون خطرناک و کشنده است.

همچنین شاید این بوی شیرین نشانه‌ای از مشکلات کبدی باشد.

 

بوی ترشی و ماندگی

غدد اکرینی پوست روی تمام سطح بدن هستند. این غدد دمای بدن را تنظیم می‌کنند – زمانی که گرممان است آن‌ها با تجزیه‌ی تعریق ما را خنک می‌کنند. غدد عرق آپوکرین در زیربغل، نواحی تناسلی، گوش‌ها و سینه‌ها قرار دارند. این غدد مسئول بوی بدن هستند زیرا آن‌ها تعریق با نمک زیاد که غدد اکرینی می‌سازند را تولید نخواهند کرد. غدد آپوکرین مایعاتی می‌سازند که دارای پروتئین و دیگر ترکیبات ارگانیک است. بنابراین بوی بیشتری می‌دهند. چسبندگی بدن از همین‌جا شروع می‌شود.

اگر بوی بدنتان بدتر از حالت عادی شده است شاید علت تغییر در رژیم غذایی یا هورمون‌ها باشد. آب زیاد بنوشید. اگر بدون هیچ دلیلی شروع به تعریق شبانه کرده‌اید، بدون دلیل بیشتر از مواقع عادی عرق می‌کنید یا بوی بدی می‌دهید نزد پزشکتان بروید. شاید علت مشکلات کبد یا کلیه باشد.

 

بوی بد پا

همه می‌دانیم غدد تعریق اکرینی پوست باعث ایجاد تعریق بدون بو می‌شوند بنابراین بوی پای ما می‌تواند به خاطر ترکیبی از عرق طبیعی و باکتری‌های روی پاها باشد. زمانی که پا در محیطی بسته مانند کفش یا جوراب می‌رود باکتری‌ها چند برابر خواهند شد. هرروز کفش یکسان نپوشید، جوراب‌هایتان را عوض کنید و پاها را خشک و تمیز نگه‌دارید. بااین‌وجود عفونت‌های قارچی می‌توانند بوی پا را تشدید کنند.

 

بوی بد ادرار

ادرار اغلب بویی ندارد و اگر بو بدهید چیزی شبیه به بوی آمونیاک است. اگر بوی بیشتری را حس کردید شاید مشکل کم‌آبی باشد. آب زیاد بنوشید و خودش بدن را تمیز خواهد کرد. بااین‌وجود اگر بوی ادرارتان بیشتر از مواقع عادی شده است یا نوعی بوی بد عجیبی می‌دهد بهتر است آزمایش عفونت ادراری انجام دهید. این مشکل اغلب با ناراحتی در زمان دفع ادرار همراه است و باید تحت نظر پزشک با مصرف  آنتی‌بیوتیک‌ها رفع شود.

 

بوی بد گاز شکم

همه نفخ و گاز شکم دارند و این بخشی عادی از هضم غذاست. این گاز اغلب بوی خوبی ندارد اما اگر بوی آن غیرقابل‌تحمل است شاید مشکلات جذب در گوارش دارید، مقاوم به لاکتوز هستید و یا باکتری یا ویروس در روده‌هایتان جای گرفته‌اند.

 

ترشحات بدبو

داشتن مقداری ترشحات چیزی عادی است اما اگر با بو همراه باشند وقت آن رسیده که به دکتر بروید. عفونت‌های مخمری، عفونت مجاری ادراری و عفونت‌های واژن یا باکتریایی می‌توانند باعث ایجاد بوی بد شوند و همه برای درمان به پزشک نیاز دارند. بااین‌وجود اگر مشکل شما هیچ‌یک از این‌ها نبود رژیم غذایی و عادات فردی می‌توانند روی بوی شما اثر بگذارند. هورمون‌ها، روال ورزشی، لباس‌ها و .... می‌توانند باعث بو شوند. مهم‌ترین چیز این است که دوش واژینال نگیرید.