حقایقی درباره ی رویاها


تاریخ ارسال :

۱۳ بهمن ۱۳۹۵

حقایقی درباره ی رویاها

درحالی‌که توافقی میان دانشمندان درباره‌ی علت خواب دیدن وجود ندارد اما آن‌ها کمی اطلاعات در مورد اینکه در زمان خواب دیدن چه اتفاقی می‌افتد به دست آورده‌اند.


همه خواب می‌بینند

خواب دیدن

مردان خواب می‌بینند. زنان هم. همه این‌گونه هستند، حتی کسانی که می‌گویند اصلاً خواب نمی‌بینند. در حقیقت دانشمندان یافته‌اند اغلب افراد در یک شب چندین خواب می‌بینند که هریک ممکن است برای 5 تا 20 دقیقه ادامه داشته باشد.

 

بیشتر رؤیاهای خود را فراموش می‌کنید

خواب دیدن

حدود 95 درصد از خواب‌های شما به محض بیدار شدن فراموش خواهند شد. چرا به یاد آوردن رؤیاها تا این حد برای ما سخت است؟ بر اساس یک نظریه‌ی مطرح‌شده تغییراتی که در زمان خواب در مغز ایجاد می‌شود از پردازش اطلاعات و حافظه‌ی لازم برای جایگیری آن‌ها حمایت نخواهد کرد. اسکن‌های مغزی انجام شده روی کسانی که خواب بوده‌اند نشان داده است لب قدامی مغز، بخشی که نقشی کلیدی در شکل‌گیری حافظه دارد، در مرحله‌ی REM خواب یا خواب همراه با حرکات سریع چشم غیرفعال است، همان مرحله‌ای از خواب که در آن رؤیا می‌بینیم.

 

همه‌ی رؤیاها رنگی نیستند

خواب دیدن

باوجودی که تقریباً چیزی حدود 80 درصد از رؤیاها رنگی است اما درصد کمی از افراد هستند که می‌گویند خواب‌هایشان سیاه و سفید است.

 

رویای مردان و زنان متفاوت است

خواب دیدن

تحقیقات تفاوت‌هایی میان خواب دیدن زنان و مردان را نشان داده‌اند. مردان بیشتر در مورد خشونت خواب می‌بینند. زنان خواب‌های طولانی‌تری دارند که دارای شخصیت‌های بیشتری است. در مورد کسانی که در خواب ظاهر می‌شوند، مردان اغلب در خواب دو برابر مرد می‌بینند درحالی‌که این نسبت جنسیتی در رویای زنان یکسان است.

 

حیوانات نیز شاید خواب ببینند

خواب دیدن

آیا تابه‌حال سگی را دیده‌اید که در خواب دمش را تکان می‌دهد؟ گفتن اینکه واقعاً حیوانات هم خوب می‌بینند سخت است اما دانشمندان بر این باورند که حیوانات نیز خواب می‌بینند. درست مانند انسان، حیوانات نیز خوابشان مراحلی دارد که شامل مرحله‌های REM ( خواب با حرکت سریع چشم ) و NREM (خواب با حرکت غیر سریع چشم ) می‌شود.

 

شما می‌توانید رؤیاهای خود را کنترل کنید

خواب دیدن

رویای واضح در حقیقت رؤیایی است که در آن می‌دانید دارید خواب می‌بینید، باوجودی که هنوز خوابید. در این نوع از رؤیا شما می‌توانید اغلب محتوای خوابتان را کنترل کنید. تقریباً نیمی از افراد می‌توانند حداقل یک بار داشتن رویای واضح را به یاد آورند، برخی نیز بیشتر این‌گونه خواب می‌بینند.

 

احساسات منفی متداول‌ترند

خواب دیدن

در رؤیا بسیاری از احساسات را تجربه خواهید کرد، از جمله شادی، ترس و لذت. رایج‌ترین احساساتی که در خواب تجربه می‌شوند نگرانی و احساسات منفی هستند که در کل از احساسات مثبت متداول‌ترند.

 

افراد نابینا خواب می‌بینند

خواب دیدن

باوجودی که کسانی که قبل از 5 سالگی بینایی خود را از دست داده‌اند در بزرگ‌سالی هیچ‌گونه رویای بصری ندارند اما باز هم خواب می‌بینند. با وجود نداشتن قدرت بینایی، رویای افراد نابینا به پیچیدگی و وضوح دیگر افراد است. به جای حس بینایی رویای آن‌ها اغلب بر اساس اطلاعاتی شکل می‌گیرد که از دیگر حس‌ها دریافت می‌کنند، مانند شنوایی، چشایی، لامسه و بویایی.

 

در زمان خواب دیدن فلج می‌شوید

خواب دیدن

مرحله‌ی REM خواب، مرحله‌ای که رؤیاها در آن آشکار می‌شوند، با فلج شدن ماهیچه‌های ارادی شناخته می‌شود. چرا؟ این مرحله مانع از واکنش شما در خواب به چیزی می‌شود که در رویایتان می‌بینید. در کل ازآنجایی‌که عصب‌های حرکتی تحریک نشده‌اند بدن نمی‌تواند حرکت کند.

در برخی موارد این فلج شدن می‌تواند در بیداری نیز تا ده دقیقه همراه شما باشد.

 

بسیاری از رؤیاها جهانی‌اند

خواب دیدن

درحالی‌که رؤیاها تا حد زیادی تحت تأثیر تجربیات شخصی ما هستند اما دانشمندان یافته‌اند که برخی رؤیاها در بین فرهنگ‌های مختلف متداول هستند. برای مثال مردم سراسر دنیا اغلب در مورد دزدیده شدن یا افتادن از جایی خواب می‌بینند. برخی از رؤیاهای مشترک دیگر شامل اتفاقات مدرسه، احساس سرما و ناتوانی در حرکت، دیر کردن، پرواز و گم شدن در میان جمعیت است.