چرا باید دیگران را ببخشید؟


تاریخ ارسال :

۵ بهمن ۱۳۹۵

چرا باید دیگران را ببخشید؟

شاید تا زمانی که تصمیم به بخشیدن دیگران می‌گیرید متوجه نباشید چقدر احساس بدی داشته‌اید. پس از خواندن از مطلب شاید آماده باشید از اشتباهات دیگران بگذرید.


بخشش چیست؟

بخشش می‌توان گفت "تصمیم برای گذشتن از موضوعی که بابت آن عصبانی هستید و کنار گذاشتن فکر کردن برای انتقام " می‌باشد. پس می‌بینید بسیاری از ما این حالت را در زندگی خود نداریم. افکاری مانند " او لیاقت بخشش ندارد " یا " او باید اول عذرخواهی کند" می‌توانند مانع ما شوند. بخشش به این معنا نیست که ما از اشتباه فرد گذشته‌ایم بلکه آماده‌ایم همه‌چیز را در ذهنمان فراموش کنیم و حالا وقت عمل به این کار رسیده است.

 

بیشتر زنده خواهید بود

به دلایل متعددی زمان آن رسیده است از اشتباهات دیگران بگذرید و از همه مهم‌تر برای اینکه بیشتر زنده بمانید. شاید زمانی که فرد متوجه شود اشتباه کرده است بخشیدن او برای شما راحت‌تر باشد اما نیازی نیست حتماً منتظر این زمان بمانید. مشکل اینجاست که شاید او هرگز عذرخواهی نکند.

منتظر شنیدن " متأسفم " از فرد نباشید. اگر از دست کسی عصبانی هستید به او این قدرت را ندهید که زندگی شما را کوتاه کند. او را ببخشید و موضوع را تمام کنید.

 

قلبتان ممنون شما خواهد شد

زمانی که از دوستی احساسات منفی دارید بر شما این حس بد سنگینی خواهد کرد. شاید حس کنید بیشتر اوقات خسته‌اید یا احساس آرامش ندارید. خوب، تنها مغزتان نیست که در این مبارزه وارد شده است. قلبتان نیز مجبور است به مرور سخت‌تر کار کند.

بخشش در انسان باعث می‌شود ضربان قلب کاهش یابد. زمانی که به فکر خیانت یا انتقام هستید فشارخون شما افزایش خواهد یافت و بخشش باعث می‌شود فشارخون سریع‌تر به حالت عادی بازگردد.

 

بیشتر احساس قدرت می‌کنید

رهایی از کینه‌های قدیمی باعث می‌شود ذهنتان آرامش بیشتری داشته باشد و درعین‌حال تأثیر مثبتی بر بدن نیز برجای خواهد گذاشت. بخشش اغلب باعث می‌شود قادر باشید از هر چالشی که در زندگی مواجه می‌شوید عبور کنید. عدم بخشش مانند حمل کردن یک بار سنگین است – بخشش می‌تواند این بار را از دوش شما بردارد.

 

احساس بهتری خواهید داشت

زمانی که تصمیم می‌گیرید از اشتباه دوستی بگذرید احساس رهایی خواهید کرد. اگر بخشیدن دیگران را ادامه دهید شاید احساس استرس کمتری در زندگی داشته و آرامش بیشتری پیدا کنید. استرس روی سلامت روحی شما اثر می‌گذارد اما بخشش می‌تواند این تأثیر را خنثی کند. اگر در زندگی گرایش به بخشش نداشته باشید خواهید دید استرس در زندگی شما رفع نخواهد شد. شما نباید بگذارید در زندگی از استرس زیاد آسیب ببینید.

 

انسان بهتری خواهید شد

از دست دوستتان به خاطر بدگویی پشت سر شما ناراحت هستید اما تصمیم می‌گیرید او را ببخشید. این کار باعث می‌شود به هم نزدیک‌تر شوید. این رفتار و بخشندگی شما می‌تواند در روابط دیگر افراد نیز تأثیر مثبتی برجا گذارد. بخشیدن انسان‌ها ارتباط میان همه‌ی افراد در زندگی را افزایش خواهد داد، نه‌فقط بین دو فرد.

 

چگونه شروع کنیم؟

با تصمیم برای تغییر شروع کنید. به خودتان بگویید بخشیدن برداشتن گام خوبی در زندگی است. به این فکر کنید که بخشش می‌تواند برای شما و زندگی‌تان مفید باشد. شما احساس شادی و آرامش بیشتری خواهید داشت، این‌طور نیست؟

حالا به این فکر کنید این شرایط چه تأثیری روی زندگی‌تان خواهد  داشت. آیا خواب یا سلامتتان آسیب‌دیده است؟ آیا تمام مدت به این دعوای قدیمی فکر می‌کنید؟ در نهایت زمانی که آماده بودید تصمیم به بخشیدن فرد بگیرید. نیازی نیست به او در این زمینه چیزی بگویید. تنها بگذارید این موضوع در ذهن خودتان حل و فراموش شود.