6 ویژگی انتخاب یک هدف خوب


تاریخ ارسال :

۲ آذر ۱۳۹۵

6 ویژگی انتخاب یک هدف خوب

شما می‌دانید یک هدف موثر پایه‌ی مهمی در هر برنامه است. این مقاله به سادگی برای شما پایه‌های اصلی انتخاب یک هدف خوب را خلاصه کرده است.


چالش زا بودن

زندگی موفق

اهداف شما باید واقع‌گرایانه و مناسب برای توانایی‌های کنونی‌تان باشند. گام‌های کوچک و پیش‌رونده به سوی اهدافی طولانی مدت و منطقی برای موفقیت الزامی‌اند. اما در کنار این‌ها اهداف شما باید طوری باشند که باعث پیشرفتتان از جایی که حالا هستید شوند. در غیر این صورت شما از آن‌ها خسته شده و دیگر تلاشتان را متوقف خواهید کرد.

 

قابل‌دسترسی

زندگی موفق

اهدافی که برای شما بسیار سخت و دور از دسترس هستند را انتخاب نکنید. مطمئن باشید می‌توانید به چیزی که انتخاب کرده‌اید برسید. در غیر این صورت خسته شده و دست از تلاش بر خواهید داشت.

 

مشخص بودن

تصمیم گیری موفق

تلاش پیوسته برای انجام بهترین کار مانند تلاش برای خوردن سوراخ میان یک دونات است. چیزی برای جویدن یا هضم شدن وجود ندارد. شما باید بتوانید اقداماتی مشخص، قابل سنجش و به هم پیوسته را انتخاب کنید که بتوانند در زندگی واقعی هم هدف شما را نشان دهند. از جمله باید بدانید نتایج کار خود را چگونه ارزیابی می‌کنید تا بتواند به  شما بگوید به کجا خواهید رسید.

 

زمان‌دار بودن

تصمیم گیری موفق

اهداف شما باید دارای محدوده‌ی زمانی و مهلت مشخص باشند. در غیر این صورت در بین کارهای روزانه‌ی زندگی گم می‌شوند و شما دیگر آن‌ها را ترک خواهید کرد. اگر هدف طولانی مدت شما نیاز به زمان زیادی دارد در بین آن برای خود اهدافی کوتاه و با زمان کمتر در نظر بگیرید. این‌ها باعث می‌شوند هدف بزرگ‌تر کمتر شما را بترساند و روی چیزی که می‌توانید انجام دهید متمرکز مانده و به آنجا برسید.

 

مثبت بودن

انتخاب هدف

اهداف باید همیشه در قالبی مثبت باشند. بشر طوری آفریده نشده است که همیشه در تلاش برای انجام ندادن کاری یا خودداری از برخی افکار باشد. ما در تلاش برای رسیدن به کاری که باید انجام دهیم موفق تر خواهیم بود تا اینکه از انجام کاری منع شویم.

 

انعطاف‌پذیری

انتخاب هدف

استراتژی ها و اهداف خوب همیشه انعطاف‌پذیرند زیرا چیزی در این جهان نیست که برای مدت زیادی ثابت باقی بماند. انعطاف‌پذیری یعنی اینکه شما باید بتوانید با تغییرات زندگی اهداف خود را تطابق دهید.