رشد کودک از 0 تا 3 ماهگی


تاریخ ارسال :

۴ مرداد ۱۳۹۵

رشد کودک از 0 تا 3 ماهگی

سه ماه اول پس از تولد نوزاد شما بسیار سریع خواهد گذشت. در این دوران شاهد رشد ظاهری و پیشرفت توانایی‌های حرکتی، حسی و ... خواهید بود.


پیش‌بینی میزان رشد

اندازه‌ی کودک شما به چندین فاکتور مختلف بستگی دارد:

اندازه‌ی والدین در زمان تولد

مدت زمانی که در شکم مادر بوده است

تغذیه

محیط و خصوصیات والدین

 

رشد قد و وزن

رشد کودک

شما باید انتظار تغییرات  تقریبی زیر را داشته باشید:

5 تا 7 درصد کاهش وزن در هفته‌ی اول پس از تولد. کودکانی که از شیر مادر می‌خورند ممکن است نسبت به زمان تولد تا 10 درصد کاهش وزن داشته باشند اما باید تحت نظر پزشک قرار گیرند.

بازگشت به وزن زمان تولد در حدود هفته‌ی دوم

پس از آن افزایش وزن حدود 28 گرم برای هرروز

در سه ماهگی می‌توان انتظار داشت که هر ماه 450 گرم وزن اضافه کرده باشد. قد کودک نیز تقریباً 20 درصد بلندتر شده است.

 

ظاهر سر

رشد کودک

تعجبی ندارد اگر سر کودک شما بزرگ‌ترین بخش بدن او را ساخته است. جمجمه‌ی کودک در مقایسه با بزرگ‌سالان انعطاف‌پذیر است و به همین دلیل شاهد نقاط نرمی روی آن خواهید بود. شاید سر کودک شما درزمان تولد کمی بد فرم دیده شود اما نیازی به نگرانی نیست. سر او در نهایت شکل خوبی به خود خواهد گرفت.

 

خصوصیات فیزیکی

رشد کودک

کودکان در زمان تولد شاید ظاهر عادی نداشته باشند اما جای نگرانی  نیست. با بزرگ شدن کودک این‌ها برطرف خواهند شد. از جمله:

چشم‌های ملتهب در زمان تولد

گوش‌های پهن

تاول روی لب‌ها بر اثر شیر خوردن

موهای بدن

خشکی پوست

اندام تناسلی بزرگ

بینی کوفته

مهارت‌های حرکتی

به گسترش مهارت‌های حرکتی در کودک خود از بالا به پایین فکر کنید. در ابتدا او سرش را تکان می‌دهد، سپس تنه، دست‌ها و در آخر پاها. تا 8 ماهگی حرکات کودک در کنترل او نیستند. حرکاتی که تا قبل از این زمان انجام می‌شوند بدون آگاهی و هدف‌اند.

 

طعم و بو

شاید تعجب کنید از اینکه کودک شما از زمانی که در شکمتان است طعم و بوها را می‌تواند تشخیص دهد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند رژیم غذایی مادر در زمان بارداری و شیردهی روی ذائقه‌ی کودک در آینده اثرگذار است.

 

شنوایی

رشد کودک

همان طور که ممکن است خودتان هم متوجه شده باشید کودکتان از شنیدن صداها متعجب شده یا به سمت آن‌ها برمی‌گردد، پس او می‌تواند بشنود. کودک شما از زمانی که در رحمتان است قدرت شنوایی دارد اما شنوایی او به کاملی بزرگ‌سالان نیست. به مرور در ماه‌های آینده قدرت شنوایی او به سرعت کامل خواهد شد.

 

قدرت دید

شما ساعت‌ها به صورت زیبای کودک خود نگاه می‌کنید. چشم‌های کودک شما در زمان تولد تا چند روز به خاطر فشار رحم روی آن‌ها ملتهب خواهند بود. قدرت بینایی کودک آخرین حسی که است که پیشرفت می‌کند. در ابتدا او تنها می‌تواند چیزهایی را که نزدیک صورتش هستند تشخیص دهد، فاصله نباید بیشتر از 39 سانتی‌متر باشد. او وجود نور و رنگ‌های تند را تشخیص می‌دهد. تا 9 ماهگی رنگ چشم‌های  کودک شما تثبیت نخواهند یافت.

 

لامسه

رشد کودک

حس لامسه تقریباً کامل‌ترین حس کودک در زمان تولد است. شما متوجه می‌شوید با تماس فیزیکی کودکتان آرام می‌شود و یا به لمس شما واکنش نشان می‌دهد. تحقیقات مختلف انجام‌شده می‌گویند واکنش مناسب نسبت به نیاز کودک برای لمس می‌تواند تأثیر مثبتی روی رشد شناختی، اجتماعی و ایمنی او در آینده داشته باشد.