بزرگ شدن پروستات


تاریخ ارسال :

۸ خرداد ۱۳۹۵

بزرگ شدن پروستات

غده‌ی پروستات در بدن مردان و در زیر مثانه قرار دارد. این غده در تمام عمر مردان در حال بزرگ شدن است. اغلب بزرگ شدن پروستات علائمی ندارد، اما گاه برای فرد آزاردهنده خواهد شد.


غده‌ی پروستات در بدن مردان و در زیر مثانه قرار دارد و تولیدکننده‌ی ترکیبات مایع منی می‌باشد. بیش از نیمی از مردان بالای شصت سال مشکل بزرگ شدن پروستات را دارند. به این حالت گاه هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا هایپرتروفی خوش خیم پروستات نیز می‌گویند.

 

علائم: تکرر ادرار

علائم بزرگ شدن پروستات

متداول‌ترین نشانه‌ی بزرگ شدن پروستات زیاد شدن دفعات دفع ادرار است، خصوصاً در شب‌ها. دلیل آن این است که پروستات بزرگ‌شده روی  مجرای ادرار فشار وارد می‌کند، مجرایی که ادرار را در بدن جابجا می‌نماید. به خاطر این فشار ماهیچه‌های مثانه باید برای خارج کردن ادرار سخت‌تر تلاش کنند.

 

علائم: مشکل در دفع ادرار

علائم بزرگ شدن پروستات

فشار روی مجرای ادرار توسط پروستات بزرگ‌شده و تأثیر روی کار ماهیچه‌های مثانه از اثرات دیگر بزرگ شدن پروستات است. این اثرات شامل زمان بیشتر برای آغاز جریان ادرار و ادرار با جریان کمتر از قبل می‌باشد. شاید ادرار شما قطره‌قطره شود و یا پس از ادرار حس کنید هنوز هم در مثانه‌ی شما باقی‌مانده است و نمی‌تواند دفع شود.

 

علائم: عدم توانایی در دفع ادرار

علائم بزرگ شدن پروستات

اگر بزرگ شدن پروستات مجرای ادرار را مسدود کند ممکن است فرد نتواند ادرار کند. این شرایط می‌تواند بر اثر عفونت و یا ضعیف شدن ماهیچه‌های مثانه ایجاد شود. ناتوانی در دفع ادرار مشکلی جدی است که می‌تواند باعث آسیب رسیدن به کلیه‌ها یا مثانه شود.

 

چه کسانی گرفتار بزرگ شدن پروستات می‌شوند؟

بزرگ شدن پروستات

غده‌ی پروستات در تمام عمر مردان در حال بزرگ شدن است، این فرآیند در سن بلوغ شروع‌شده و سپس از سن 25 سال دوباره به رشد خود ادامه می‌دهد. قبل از 40 سالگی پروستات بزرگ‌شده هیچ نشانه‌ای نخواهد داشت. در بیش از 90 درصد از مردان علائم از 85 سالگی شروع می‌شود، اما تنها در یک‌سوم این افراد علائم آزاردهنده خواهد بود.

 

چه چیزی باعث رشد پروستات می‌شود؟

علت بزرگ شدن پروستات

هیچ‌کس نمی‌داند چرا در تمام زمان عمر مردان پروستات به رشد خود ادامه می‌دهد. هورمون‌هایی مانند تستوسترون، استروژن و دی هیدروتستوسترون شاید در رشد پروستات نقش داشته باشند.

 

تشخیص سریع بزرگ شدن پروستات

تشخیص بزرگ شدن پروستات

علائم بزرگ شدن پروستات شبیه به علائم مشکلات دیگر مانند عفونت‌ها و تومورها می‌باشد. اگر هرگونه از این علائم را داشته بهتر است سریع‌تر نزد پزشک بروید تا او احتمالات ممکن را بررسی کند.

 

احتمال سرطان پروستات

سزطان پروستات

برخی علائم مربوط به بزرگ شدن پروستات شبیه به علائم سرطان پروستات هستند، درنتیجه مردان زیادی با دیدن این علائم وحشت‌زده می‌شوند. بااین‌وجود بزرگ شدن پروستات رایج‌تر از سرطان است. احتمال ابتلا به سرطان در این بیماران با افراد دیگر تفاوتی ندارد. بهتر است حتماً پزشک علائم شما را بررسی کند زیرا نشانه‌های سرطان پروستات و بزرگ شدن آن باهم مشترک‌اند و حتی گاه هردو باهم وجود دارند.

 

چگونه بزرگ شدن پروستات درمان می‌شود؟

درمان بزرگ شدن پروستات

بزرگ شدن پروستات با توجه به علائم و شدت آن‌ها درمان می‌شود. ادرار مکرر، مشکل در دفع ادرار، کاهش میزان ادرار و آسیب‌های کلیه همگی تأثیر قابل‌توجهی برای کیفیت زندگی فرد دارند. درمان دارویی یا جراحی می‌تواند در درمان علائم به شما کمک کند.

 

آیا این شرایط بر زندگی جنسی اثرگذار است؟

بزرگ شدن پروستات

برخی شواهد نشان داده‌اند مردان مسن‌تری که مشکل بزرگی پروستات دارند نسبت به مردان هم سن خود مشکلات جنسی بیشتری خواهند داشت. برخی داروهایی که برای درمان این مشکل تجویز می‌شوند روی نعوظ و انزال اثرگذارند. اگر این مشکلات را داشتید با پزشک خود صحبت کنید تا برای تسکین علائم در صورت امکان داروهای شما را تغییر دهد.