8 اشتباه در ورزش که ماهیچه ها را از بین می برند


تاریخ ارسال :

۴ خرداد ۱۳۹۵

8 اشتباه در ورزش که ماهیچه ها را از بین می برند

هدف از تمرین‌های سخت ساخت ماهیچه است که به سوزاندن چربی و کاهش وزن کمک می‌کند. اشتباهات شما در زمان تمرین می‌تواند باعث از بین رفتن حجم ماهیچه‌ای بدن شود.


ورزش‌های قلبی زیاد

ساخت ماهیچه

با انجام تمرینات زیاد قلبی شما انتظار نتایج خوبی در کاهش وزن دارید. بااین‌وجود ممکن است باعث توقع ماهیچه سازی شوید، خصوصاً اگر تمرینات قلبی را برای مدتی طولانی، با دفعات زیاد و بدون خوردن چیزی قبل از تمرین انجام دهید. اگر در طول جلسات تمرین کالری زیادی بسوزانید بدن را از مواد مغذی مورد نیاز خود برای ساخت ماهیچه خالی کرده‌اید. اگر بدن سوخت کافی نداشته باشد سیستم سوخت‌وساز را مجبور به سوزاندن ماهیچه‌ها برای تأمین انرژی می‌کند.

 

حذف کالری‌ها

ساخت ماهیچه

زمانی که متناسب با برنامه‌ی کاهش وزن خود غذا می‌خورید مسلماً گزینه‌ی پیش روی شما حذف شدید کالری‌ها است. بااین‌وجود اگر این کار را انجام دهید در نهایت بدن در زمان کار سخت، انرژی مورد نیاز خود را از دست خواهد داد. حالا تنها برای بدن یک منبع انرژی قابل‌اعتماد دیگر وجود دارد و این منبع همان ماهیچه‌هاست.

 

روی بخش‌های خاص از بدن کار می‌کنید

ساخت ماهیچه

اگر برنامه‌ی ورزشی خود را به چند روز تقسیم کنید و هرروز تمرکز خود را بر ماهیچه‌های خاص قرار دهید حجم ماهیچه‌ای بدن ثابت می‌ماند و حتی ممکن است از بین برود. برای سریع ساختن ماهیچه باید تمرین شما همزمان روی بخش بزرگی از ماهیچه‌ها باشد.

 

تمرین بیش‌ازحد

ساخت ماهیچه

همه‌ی ما سعی می‌کنیم محدودیت‌های بدنمان را در نظر نگیریم و بعد تاوان آن را خواهیم داد. تکرار زیاد جلسات و طولانی بودن آن‌ها باعث زیاد شدن حجم ماهیچه نخواهد شد بلکه فقط نتیجه‌ی آن التهاب ماهیچه‌ها خواهد بود که بیشتر شبیه به‌نوعی جراحت دیده خواهند شد. اگر ماهیچه‌های شما رشد صحیحی ندارند بهتر است جلسات خود را به تعداد کمتر و با زمان کوتاه‌تر تغییر دهید و در هر تمرین وزنه‌ها را در صورت امکان بیشتر کنید.

 

تمرین دادن برخی عضلات خاص

ساخت ماهیچه

شما ترجیح می‌دهید بازو، شانه و قفسه‌ی سینه‌ی شما خوب به نظر برسد اما نمی‌توانید تمرینات ورزشی خود را تنها روی این بخش‌ها متمرکز کنید. آیا می‌دانید 70 درصد از ماهیچه‌های بدن در پشت و پاها قرار دارند؟ شما نمی‌توانید نسبت به این دو گروه ماهیچه‌ای مهم بی‌توجه باشید.

 

حرکات کششی انجام نمی‌دهید

ساخت ماهیچه

شاید احمقانه به نظر برسد اما حقیقت دارد. حرکات کششی نه‌تنها از بروز جراحت پیشگیری می‌کند بلکه رنج حرکتی ماهیچه‌ها را افزایش داده و فرآیند ترمیم و بهبود جراحات در بدن را سرعت می‌دهد. کشش باعث باز شدن فضا در بافت‌های ماهیچه‌ای می‌شود و به بدن شما اجازه می‌دهد حجم ماهیچه‌ای خود را افزایش دهد.

 

استراحت کافی ندارید

ساخت ماهیچه

بدن تمامی بافت‌های ماهیچه‌ای را در طول شب ترمیم می‌کند، بنابراین استراحت نکته‌ای کلیدی برای رشد حجم ماهیچه‌ای است. اگر به اندازه‌ی کافی نخوابید مقدار پیشرفت ممکن در ماهیچه‌های خود را کاهش داده‌اید. بعلاوه بدن قادر به تولید مقدار کافی از هورمون‌های ساخت ماهیچه نخواهد بود، هورمون‌هایی که برای ماهیچه سازی در بدن نقش کلیدی دارند.

 

انجام حرکات یکسان

ساخت ماهیچه

اگر برای هفته‌ها و ماه‌ها یک روال خاص را تکرار کنید بدن شما به آن‌ها عادت خواهد کرد. کسانی که در افزایش وزن با مشکل مواجه می‌شوند و حرکات تکراری انجام می‌دهند هیچ‌وقت شاهد رشد چشمگیر ماهیچه‌ای نخواهند بود و حتی ممکن است در نهایت با ناامیدی و یاس روبرو شوند.