اتفاقات عجیبی که در خواب می افتند


تاریخ ارسال :

۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵

اتفاقات عجیبی که در خواب می افتند

هرازگاهی ممکن است رفتارهایی عجیب را در خواب تجربه کنید که شما را کاملاً گیج کنند و حتی بترسانند. اما نگران نباشید. بیشتر این‌ها عادی هستند.


احساس سقوط از جایی

احساس سقوط در خواب

این اتفاق زمانی می‌افتد که به نظر شما خوابیده‌اید. اغلب زمانی که خواب می‌بینید بدن شما کاملاً بی‌حرکت شده است اما گاهی رؤیا دیدن پیش از آنکه بدن از کار بیفتد اتفاق می‌افتد. این تجربه اغلب زمانی است که خیلی خسته‌اید، کم‌خوابی و یا استرس دارید. مغز شما وارد مرحله‌ی خواب شده است اما بدتان هنوز از کار نیفتاده و کاملاً نخوابیده است.

 

فلج شدن در خواب

اتفاقات عجیب در خواب

صبح بیدار شده‌اید و متوجه می‌شوید نمی‌توانید تکان بخورید یا صحبت کنید. شاید این حالت برای چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه پیدا کند و کاملاً شما را بترساند. این حالت برعکس اتفاقی است که در زمان احساس سقوط از جایی پیش می‌آید، حالا مغز قبل از آنکه حالت بی‌حسی ناشی از خواب از بین برود بیدار شده است. شاید حس کنید نمی‌توانید نفس بکشید. علت این است که تمامی ماهیچه‌هایی که تنفس شما را کنترل می‌کنند هنوز خواب و بی‌حرکت هستند.

 

راه رفتن در خواب

راه رفتن در خواب

بیشتر رفتارهایی که در خواب اتفاق می‌افتند بی‌ضرر هستند. اما راه رفتن در خواب می‌تواند خطرناک باشد زیرا شما بدون آنکه متوجه چیزی باشید به اطراف حرکت می‌کنید، از خانه خارج می‌شوید و حتی برخی افراد رانندگی می‌کنند! راه رفتن در خواب زمانی است که شما تا حدی بیدار شده‌اید که بدنتان حرکت می‌کند اما مغزتان هنوز هشیار نیست. به همین دلیل چیزی از اتفاقات شب قبل را به یاد نمی‌آورید. اگر در خواب راه می‌روید و احتمال اتفاقات خطرناک برای شما وجود دارد بهتر است حتماً نزد پزشک بروید.

 

حرف زدن در خواب

حرف زدن در خواب

بیشتر حرف‌هایی که در خواب گفته می‌شود به‌طور متوسط برای حدود 30 ثانیه ادامه پیدا می‌کند. اغلب این اتفاق در یک یا دو ساعت اولی می‌افتد که بدن وارد مرحله‌ی خواب عمیق شده است، اما هنوز ماهیچه‌ی کافی برای تولید صدا و یا حرکاتی متناسب با رؤیایی که می‌بیند را دارد.

 

رؤیاهای تکراری

خواب های تکراری

خواب دیدن راهی برای مغز شماست تا بتواند چیزهایی که نیاز به ارزیابی مجدد دارند را مرتب کرده و قبل از کنار گذاشتن آن‌ها به‌عنوان خاطره کمی پردازششان کند. رؤیاهایی که تکرار می‌شوند شاید بر اساس مسائل روانی حل‌نشده‌ای باشند که مغز در تلاش است آن‌ها را برای خود تجزیه و مرتب کند. گاهی این رؤیاها بخشی از واقعیت هستند. مثلاً در مغازه کیف شما را زده‌اند. حالا در خواب بارها و بارها این اتفاق برای شما می‌افتد، تا زمانی که مغز بتواند آن‌ها را مرتب کند.

 

سندروم انفجار سر

اتفاقات عجیب در خواب

این سندروم به‌اندازه‌ی نام آن عجیب نیست. ناگهان فرد بلند شده و احساس می‌کند صدای بسیار بلندی مانند یک انفجار شنیده است و یا حس کرده سر او در حال منفجرشدن می‌باشد. اما در واقعیت هیچ اتفاقی نیفتاده است. این نوعی از حرکات سریع در خواب است که مشابه احساس افتادن می‌باشد. شما دارید به خواب عمیق فرومی‌روید اما بدنتان هنوز به حالت بی‌حرکتی نرسیده است و حس‌های شما هنوز فعال‌اند.