راه های کمک رسانی بدون داشتن جعبه کمک های اولیه


تاریخ ارسال :

۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵

راه های کمک رسانی بدون داشتن جعبه کمک های اولیه

بیشتر کمک‌های اولیه نیاز به ابزار خاصی ندارند و می‌توان با وسایلی که در همه‌ی خانه‌ها هستند انجام شوند. در این مقاله نکاتی آورده شده‌اند که در نبود جعبه کمک‌های اولیه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.


دست‌هایتان را بشویید

مهم‌ترین وسیله در کمک‌های اولیه دست‌های تمیز است. حتی اگر دستکش می‌پوشید – که در صورت نداشتن جعبه‌ی کمک‌های اولیه به‌احتمال‌زیاد در دسترس ندارید – بازهم برای کمک‌رسانی به افراد دیگر دست‌های تمیز ضروری است. هر چیز که به پوست آسیب‌زده باشد ( زخم، بریدگی، سوختگی و ... ) می‌تواند فرد را مستعد عفونت کند. اگر راهی برای شستن دست‌های خود ندارید از ضدعفونی‌کننده‌های الکلی استفاده کنید.

 

شستن زخم‌ها با آب

تحقیقات نشان داده‌اند شستن زخم‌ها و خراش‌ها با آب تمیز به همان خوبی ضدعفونی کردن آن‌هاست. بعلاوه صابون به‌خوبی میکروب‌ها را از بین می‌برد. زمانی که زخم خوب شسته شود نیازی به پوشاندن روی آن نیست. گذاشتن چسب یا بانداز روی زخم آلودگی‌ها را دور نگه می‌دارد اما باعث می‌شود هوا هم به زخم نرسد.

 

جلوگیری از خونریزی با یک پارچه‌ی تمیز

برای جلوگیری از خونریزی نیاز به یک بانداژ مخصوص ندارید. یک پارچه‌ی حوله‌ای تمیز و یا یک تی شرت نخی همین کار را به‌خوبی برای شما انجام می‌دهد. در حقیقت اگر خونریزی شدید است نباید منتظر جعبه‌ی کمک‌های اولیه باشید بلکه باید به‌سرعت روی زخم فشار وارد کنید تا خونریزی قطع شود. زمانی که خونریزی قطع شد و زخم را تمیز کردید می‌توانید روی آن را باز بگذارید.

 

استفاده از مقوا برای بستن استخوان شکسته

مقوا با تا شدن هم خیلی سفت است. می‌توانید از هر جعبه‌ی مقوایی که در دسترس داشتید استفاده کنید.

 

بستن قوزک شکسته با بالشت

قوزک پایی که شکسته است را می‌توان به‌سادگی با پیچیدن یک بالشت به دور آن ثابت کرد. بالشت را دور مچ قرار داده و آن را با چسب در جای خود ثابت کنید.

 

با اورژانس تماس بگیرید

دو نوع کمک‌رسانی اولیه وجود دارد: جراحات کم که خودتان می‌توانید به آن رسیدگی کنید و جراحات شدید که باید فردی حرفه‌ای به آن رسیدگی نماید. شاید بتوان گفت بهترین وسیله‌ی کمک‌های اولیه در اطراف شما تلفن است.

 

احیای قلبی ریوی یا CPR

احیای قلبی ریوی اصلی‌ترین بخش در کمک‌های اولیه است. برای بیشتر بیماران ایست قلبی – بزرگ‌سالانی که ناگهان غش کرده‌اند – فشار دادن سینه به‌تنهایی کافی است و اغلب نیازی به تنفس دهان‌به‌دهان نیست. اما به یاد داشته باشید احیای قلبی ریوی برای نوزادان و کودکان به تنفس دهان‌به‌دهان نیاز دارد.