همه چیز درباره ی لیزر موهای زائد


تاریخ ارسال :

۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵

همه چیز درباره ی لیزر موهای زائد

اگر هیچ‌کدام از روش‌های اصلاح موهای زائد را دوست ندارید لیزر درمانی می‌تواند گزینه‌ای ارزشمند برای شما باشد. لیزر موهای زائد روش کم‌خطر جدیدی است.


لیزر موهای زائد یکی از رایج‌ترین روش‌های آرایشی جدید است. در لیزر نور بسیار متمرکزشده به فولیکول‌های مو تابانده می‌شود. رنگ‌دانه‌های موجود در فولیکول‌ها نور را جذب می‌کنند و این موها را تخریب خواهد کرد. لیزر برای رفع موهای زائد صورت، پا، دست، زیر بغل‌ها، خط بیکینی و نقاط دیگر بدن استفاده می‌شود. لیزر می‌تواند بدون اینکه به پوست بدن آسیبی برساند موهای تیره و درشت شما را هدف قرار دهد.

هر پالس لیزر کسری از ثانیه زمان می‌برد و می‌تواند به‌طور همزمان چندین و چند مو را از بین ببرد. دستگاه لیزر می‌تواند هر ثانیه منطقه‌ای حدوداً به قطر 24.26 میلی‌متر را پوشش دهد. مناطق کوچکی مانند بالای لب‌ها در زمان کوتاهی با لیزر درمان می‌شوند اما برای سطوح بیشتر بدن مانند کمر یا پاها شاید تا بیشتر از یک ساعت زمان لازم باشد.

بیشتر افراد به‌طور متوسط پس از 3 تا 7 جلسه درمان برای همیشه موهای خود را از دست می‌دهند.

 

چگونه برای لیزر موهای زائد آماده شویم

آمادگی برای لیزر موهای زائد

لیزر مو تنها از بین بردن موهای زائد نیست. لیزر یک فرآیند پزشکی است که نیاز به آموزش داشته و همچنین خطراتی نیز با خود همراه دارد. قبل از لیزر موها باید کاملاً از صلاحیت پزشک و تکنیک‌های مورداستفاده در آن مطمئن شوید.

اگر قصد دارید برای لیزر موهای زائد بروید باید کندن، وکس و الکترولیز برای برداشتن موها را از شش هفته قبل کنار بگذارید. زیرا لیزر ریشه‌ی موها را هدف خود قرار می‌دهد و با وکس یا کندن مو شما موقتاً این ریشه را از بین برده‌اید.

همچنین شش هفته قبل و بعد از درمان نباید مقابل نور خورشید قرار گیرید. نور خورشید تأثیر لیزر را کم کرده و پس از لیزر درمانی ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند.

 

در طی لیزر درمانی چه اتفاقی می‌افتد؟

لیزر موهای زائد

قبل از شروع کار موهای محل لیزر تا چند میلی‌متر بالاتر از سطح پوست کوتاه می‌شوند. تجهیزات لیزر بر اساس رنگ، ضخامت و ناحیه‌ی موها و همچنین رنگ پوست تنظیم می‌شوند. بنابر منبع نور یا لیزر مورداستفاده شما و پزشک باید عینک‌های محافظ مناسب استفاده کنید. محافظت از پوست با یک ژل سرد و یا وسیله‌های خنک‌کننده‌ی مخصوص ضروری است. این کار کمک می‌کند نور لیزر به داخل پوست نفوذ کند.

سپس پزشک دستگاه لیزر را روی نقطه‌ی موردنظر قرار می‌دهد و بعد برای چند دقیقه به آن نگاه می‌کند تا ببیند آیا تنظیمات مناسب بوده و اینکه بدن واکنشی نشان ندهد. زمانی که کار تمام شد شاید پک یخ، کرم یا لوسیون ضدالتهاب و یا آب سرد به شما داده شود تا هرگونه ناراحتی روی پوست خود را با آن تسکین دهید. جلسه‌ی بعدی درمان شما برای 4 تا 6 هفته‌ی بعد در نظر گرفته می‌شود. تا زمانی که رشد موها متوقف شوند کار درمانی شما ادامه دارد.

 

از بین بردن موهای زائد

با توجه به نوع لیزر یا منبع نوری مورداستفاده، شما و پزشک باید از عینک‌های محافظ مخصوص استفاده کنید. همچنین با ژل خنک‌کننده و یا وسایل خنک‌کننده‌ی خاص باید از لایه‌ی خارجی پوست حفاظت کرد. این کار به نفوذ نور در پوست کمک می‌کند.

 

بهبود و مراقبت‌های پس از لیزر

برای یک تا دو روز بعد محل لیزر شده ممکن است کمی سوخته به نظر آمده و حس سوزش داشته باشید. کمپرس سرد و مرطوب کردن می‌تواند به شما کمک کند. اگر صورتتان را لیزر کرده‌اید و تاول ندارید فردای لیزر می‌توانید آرایش کنید.

 

مراقبت پس از لیزر موهای زائد

در طول ماه بعد موهای لیزر شده می‌ریزند. برای جلوگیری از تغییرات موقت در زنگ پوست محل می‌توانید از کرم‌های ضد آفتاب کمک بگیرید.

تاول‌های پوستی به‌ندرت ایجاد می‌شوند اما در کسانی که پوستی تیره دارند احتمال آن بیشتر است. عوارض دیگر لیزر می‌تواند سوزش، قرمزی و یا خراش روی پوست باشد. زخم‌ها یا تغییر رنگ دائمی در پوست بسیار به‌ندرت اتفاق می‌افتند.

 

هزینه‌ی لیزر موهای زائد

هزینه‌های لیزر تنوع زیادی دارند. فاکتورهای مؤثر در این هزینه‌ها عبارت‌اند از :

اندازه‌ی محل لیزر شده و زمان لازم برای آن

تعداد جلسات درمانی موردنیاز

اجرای فرآیند لیزر توسط پزشک یا یک فرد معمولی

منطقه‌ای از شهر که در آن لیزر را انجام می‌دهید

 

عوارض جانبی لیزر موهای زائد

خطرات لیزر موهای زائد

تورم محل برای حدود سه روز

 

درد، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن

 

خارش در محل

 

قرمزی در محل تا حدود سه روز

 

تاول‌های پوستی: این اتفاق زمانی می‌افتد که فرکانس لیزر بالاتر از میزان لازم برای پوست شما باشد. وسایل خنک‌کننده‌ی جدید احتمال بروز تاول‌های پوستی را بسیار کاهش داده است.

 

ایجاد زخم: زخم‌ها می‌توانند از بدترین عوارض لیزر موها باشند زیرا ممکن است چهره‌ی زشتی داشته باشند. علت اصلی ایجاد زخم خود لیزر است. عفونت پس از درمان نیز می‌تواند باعث ایجاد بافت زخم شود. سیستم‌های لیزر نبض‌دار می‌توانند خطر ایجاد زخم‌ها را به حداقل برسانند.

 

سیاه شدن پوست: گاهی پوست محل لیزر تغییر رنگ داده و سیاه می‌شود. علت آن افزایش تولید رنگ‌دانه‌های پوست است. اگر پوستتان برنز یا تیره است احتمال این مشکل برای شما بالاتر خواهد بود. این اثرات موقت بوده و می‌تواند با سفیدکننده‌ها درمان شود.

 

سوختگی: سوختگی در محل می‌تواند عارضه‌ای جدی باشد که خوشبختانه خیلی کم اتفاق می‌افتد. سوختگی را با مراقبت‌های بعدی و پوشاندن مناسب زخم می‌توان درمان کرد.

 

آسیب چشم: حفاظت از چشم‌ها در زمان استفاده از هرگونه درمان با لیزر ضروری است. پوشش مناسب چشم و متناسب با طول‌موج لیزر می‌تواند از آسیب به چشم بر اثر تماس مستقیم یا غیرمستقیم با لیزر جلوگیری کند.

 

عفونت زخم‌ها: عفونت زخم‌ها تنها زمانی رخ می‌دهد که لایه‌ی اپی درم پوست ( پوست برونی ) آسیب‌دیده باشد. باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها همه می‌توانند باعث عفونت شوند. کرم‌های آنتی‌بیوتیک و ضدویروسی باید پس از لیزر موها استفاده شود تا خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد.