5 ترفند برای مراقبت از فرش ها


تاریخ ارسال :

۹ ارديبهشت ۱۳۹۵

5 ترفند برای مراقبت از فرش ها

نکات زیر را دنبال کنید تا فرش و قالیچه‌ی خود را به بهترین شکل ممکن مراقبت و استفاده کنید.


ردهای مانده روی فرش را با یخ درست کنید

تابه‌حال چیدمان مبلمان خود را جابجا کرده‌اید و یا اینکه اندازه‌ی فرشتان مطابق فضای خالی میان وسایل نباشد و بعد از مدتی متوجه شوید رد پایه آن‌ها روی فرشتان باقی‌مانده است. برای از بین بردن این رد یک تکه یخ روی آن گذاشته و بگذارید در همان‌جا ذوب شود. زمانی که یخ ذوب شد با انگشتان فرش را صاف کنید. از برس های فرش برای این کار استفاده نکنید زیرا ممکن است برای فرش شما محکم بوده و به آن آسیب برسانند. در انتها پس از خشک شدن کامل فرش روی آن را جارو بزنید.

 

برای جلوگیری از تغییر رنگ فرش را بچرخانید

اگر کف خانه‌ی شما چوب است ممکن است ندانید که تغییر رنگی ممکن است در آن ایجاد شود. نور مستقیم خورشید، اشعه‌ی UV، رفت‌وآمد و آلودگی‌های هوا می‌توانند سبب تغییر رنگ در چوب‌های کف شوند. قالیچه‌ها روی بخشی از کف قرارگرفته و از آن بخش مقابل نور و هوا محافظت می‌کنند. پس از مدت‌زمانی رنگ چوب این ناحیه به رنگ اصلی چوب نزدیک‌تر مانده  اما رنگ اطراف آن تغییر می‌کند. برای جلوگیری از ایجاد رنگ‌های متفاوت در کف هر چند وقت جای قالیچه را عوض کنید. بگذارید نور و هوا به ناحیه‌ای که قبلاً زیر فرش بوده است برخورد کند. با این کار میزان ایجاد رنگ‌های متفاوت در کف را کاهش می‌دهید.

 

در جاهای پر رفت‌وآمد فرش را بچرخانید

در خانه اغلب ما از مسیرهای مشخصی عبور می‌کنیم. برای مثال برای رفتن از نقطه‌ی A به نقطه‌ی B همیشه مسیر مستقیم و کوتاه‌ترین راه را انتخاب می‌کنید و اغلب از مرکز سالن عبور می‌نمایید. این یعنی روی برخی نقاط فرش یا قالیچه بیشتر راه می‌روید و در نتیجه به‌مرور در این نقاط اثرات رفت‌وآمدهای شما آشکار می‌شود. برای کاهش این تأثیر هر شش ماه فرشتان را 180 درجه بچرخانید.

 

برای پله‌ها فرش اضافی بخرید

پله‌ها از پر رفت‌وآمد ترین نقاط خانه‌ی شما هستند بنابراین نیازی به گفتن نیست که فرش این نقطه از خانه‌ی شما چقدر سریع‌تر از فرش جاهای دیگر باید جایگزین شود. با همه‌ی این‌ها هیچ تضمینی نیست که 5 یا 10 سال دیگر همین فرش در بازار موجود باشد. اگر قالیچه‌ی شما با فرش‌های دیگر خانه ست است بهتر است جفت دیگری از فرش راه‌پله‌ی خود بخرید و آن را در جایی تاریک و خشک نگه‌دارید.

 

برای از بین بردن بوها جوش‌شیرین بپاشید

کمی جوش‌شیرین روی فرش‌های خود بپاشید تا بوهای بد آن مانند بوی حیوانات خانگی یا سیگار را از بین ببرید. بگذارید برای چند ساعت بماند و سپس روی فرش را جارو بزنید تا جوش‌شیرین‌ها تمیز شوند. بو همراه با آن‌ها از بین خواهد رفت.