افزایش سوخت و ساز بدن برای کاهش وزن


تاریخ ارسال :

۲۵ بهمن ۱۳۹۴

افزایش سوخت و ساز بدن برای کاهش وزن

افزایش میزان سوخت‌وساز بدن یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش وزن است. هرچه کالری بیشتری بسوزانید بدن به‌جای انرژی تنها، چربی می‌سوزاند.


تحرک داشته باشید

افزایش سوخت و ساز بدن

توقع نداشته باشید ورزش تنها به کاهش وزن شما کمک کند و متناسب بمانید. شما می‌توانید یک ساعت یا بیشتر هر روز به باشگاه بروید اما این کار نمی‌تواند تأثیر شش تا ده ساعت نشستن در روز را از بین ببرد. هرچه بیشتر تحرک داشته باشید کالری بیشتری خواهید سوزاند.

 

وزنه‌بردارید

افزایش سوخت و ساز بدن

زنان نیز باید مانند مردان وزنه‌های سنگین بلند کنند. بلند کردن وزنه فیبر ماهیچه را خردکرده و بدن را مجبور می‌کند تا از انرژی خود برای بازسازی بافت ماهیچه استفاده کند. یک تمرین وزنه‌برداری تا ساعت‌ها پس از اتمام ورزش سوخت‌وساز بدن را بالا می‌برد و بدن را تحریک می‌کند تا هورمون آنابولیک آزاد کند که به سوزاندن چربی سرعت می‌بخشد.

 

ورزش‌های قلبی زیاد انجام ندهید

افزایش سوخت و ساز بدن

باوجودی که ورزش‌های قلبی عروقی برای کاهش وزن خوب هستند اما مقدار زیاد این ورزش‌ها سوخت‌وساز بدن را کند می‌کند. روی یک تمرین قلبی با شدت زیاد تمرکز کنید و بیشتر وقت باشگاه خود را به‌جای دوچرخه‌سواری آرام یا آهسته دویدن صرف بلند کردن وزنه کنید.

 

زیاد غذایتان را کم نکنید

افزایش سوخت و ساز بدن

آیا می‌دانید رژیم غذایی کم‌کالری و کم کربوهیدرات سبب کاهش میزان سوخت‌وساز بدن می‌شود؟ شاید شما مقداری چربی از دست بدهید اما در آخر بر اثر کاهش سوخت‌وساز دوباره به وزنتان اضافه خواهد شد. دلیل آن این است که بدن نوعی غریزه‌ی طبیعی دارد که زمانی که به‌اندازه‌ی کافی نمی‌خورید و یا رژیم غذایی متناسب ندارید فعال می‌شود. اگر کربوهیدرات و کالری را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنید این کار را به‌تدریج انجام دهید و یک‌بار در هفته زمانی را برای " وعده‌ی تقلب " بگذارید تا بدن فعال بماند.

 

تقلب کنید

افزایش سوخت و ساز بدن

تحقیقات نشان می‌دهند گاه یک وعده‌ی تقلبی ( با کالری، کربوهیدرات و چربی زیاد ) می‌تواند بدون خراب کردن رژیم غذایی سوخت‌وساز بدن را زیاد کند. هفته‌ای یک‌بار از این وعده‌ی غذایی تقلبی خود لذت ببرید. این کار مانع کند شدن سوخت‌وساز بدن بر اثر رژیم غذایی شما خواهد شد.

 

بیشتر بخورید

افزایش سوخت و ساز بدن

در این مورد منظور ما خوردن غذای بیشتر نیست بلکه غذای متنوع‌تر است. یک سالاد سبزیجات شروع خوبی است. زمان آن رسیده عادات خود را کنار گذاشته و به دنبال غذاهای جدیدی باشید که به منوی غذایی خود اضافه کنید.

 

آب‌رسانی به بدن

افزایش سوخت و ساز بدن

آب‌رسانی به بدن کلید افزایش سوخت‌وساز است. اگر بدن شما کم آب شود میزان سوخت‌وساز بدن کم می‌گردد. آب‌میوه، چای یا قهوه جزء آب دریافتی لازم برای بدن حساب نمی‌شوند.

 

رژیم را کنار بگذارید

افزایش سوخت و ساز بدن

میان رژیم غذایی و تغذیه‌ی سالم تفاوت وجود دارد. اگر رژیم غذایی دارید و این رژیم باعث کاهش وزن شما نمی‌شود کمی به خودتان زمان داده و شروع به سالم خوردن کنید. کمی کالری را قطع کنید، میزان دریافت غذای خود را متعادل کرده و ورزش کنید. سوخت‌وساز بدن شما در زمان کمی زیاد خواهد شد.