10 روش برای سم زدایی موها


تاریخ ارسال :

۲۴ بهمن ۱۳۹۴

10 روش برای سم زدایی موها

شاید به نظر نیاید موهای شما آسیب‌دیده‌اند. اما می‌توانید آن‌ها را براق‌تر، قوی‌تر و سالم‌تر کنید.


پوست سر خود را تمیز کنید

مراقبت از مو

برای موهای سالم‌تر شما باید کمتر موهای خود را شامپو بزنید. اما اگر موهایتان چرب یا کدر است شاید بخواهید مرتباً آن را بشویید. درست مانند منافذ صورت، فولیکول‌های مو نیز می‌توانند با چربی و آلودگی مسدود شوند. به دنبال شامپوهایی باشید که حاوی سولفید، سالیسیلیک اسید یا پیریتیون روی هستند تا پوست مرده و مواد آرایشی جمع شده را از بین ببرد. به‌جای ریختن مقدار زیادی شامپو روی سر، از موهای پشت گردن شروع کرده و به‌تدریج به سمت بالای سر بروید.

 

حرارت را از مو دور کنید

مراقبت از مو

وسایل آرایشی حرارتی شاید بی‌تقصیر به نظر برسند اما استفاده‌ی هرروزه از آن‌ها موها را خشک و ضعیف کرده و منجر به شکست و مردن مو می‌شود. درجه‌ی حرارت دستگاه را همیشه در متوسط بگذارید – حرارت بالا خطر سوختن مو را بالا برده و حرارت کم نیاز به چند بار تلاش برای حالت دار شدن مو دارد که می‌تواند در نهایت موها را بسوزاند.

 

افزودن رطوبت

مراقبت از مو

حداقل یک‌بار در هفته موهای خشک خود را با محصولات رطوبت رسان مناسب ماساژ داده و بگذارید برای 15 دقیقه بماند. سپس مو را شامپو بزنید. به دنبال روغن‌هایی مانند بابونه ( برای افزودن درخشندگی )، نارگیل ( برای نرمی )، شمعدانی ( برای قوی شدن ) و روغن آرگان ( برای رطوبت رسانی ) باشید.

 

هر هفته از یک روش درمانی کمک بگیرید

مراقبت از مو

پوشش خارجی مو از سلول‌های پروتئینی ساخته‌شده است که کراتین نام داشته و روی هم می‌خوابند. این لایه‌ها روی هم قرار می‌گیرند تا سدی ضدآب و مقاوم به هوا اطراف ریشه‌ی مو بسازند. زمانی که این لایه‌ی خارجی بر اثر گرما، رنگ یا اشعه‌ی UV آسیب می‌بیند  حفاظت از ریشه‌ی مو کم شده و منجر به بروز مشکلات می‌شود. هر هفته از یک روش درمانی کمک گرفته و آن را به موهای خود بزنید. ماده‌ی موردنظر را به موهای خود که تازه شسته‌اید بمالید، از پوست سر تا انتهای مو، و بگذارید برای 10 تا 30 دقیقه بماند. برای موهای بلندتر نیاز به زمان بیشتر است. سپس موهای خود را با آب ولرم بشویید.

 

از رنگ مو استفاده نکنید

مراقبت از مو

زمان که موهای خود را روشن کرده و یا موهای خاکستری را می‌پوشانید موهای خود را در معرض خطر آمونیاک یا پروکسید مورداستفاده در بیشتر رنگ موها قرار می‌دهید. اگر موهای شما با رنگ سوخته است هفته‌ای دو بار از روش‌های درمانی استفاده کنید و در خانه با براق‌کننده به درخشندگی آن بیفزایید.

 

درمان طبیعی: جوش‌شیرین

مراقبت از مو

سدیم بی‌کربنات پاک‌کننده‌ای فوق‌العاده و لایه‌برداری عالی است که به‌آرامی مواد جمع شده روی پوست را از بین می‌برد. تنها یک قاشق غذاخوری به شامپوی خود اضافه کنید و ترکیب را روی موهای خود بزنید – بیشتر روی ریشه‌ی مو تمرکز کنید. موهایتان را آب بکشید تا مویی بدون آلودگی داشته باشید.

 

روغن‌زیتون

مراقبت از مو

روغن‌زیتون حاوی اسیدهای چربی است که روی مو را پوشانده، به مو رطوبت رسانده و از آن در مقابل آسیب حفاظت می‌کند. یک قاشق غذاخوری از آن را در ماکروویو حرارت دهید تا گرم شود اما نسوزاند ( 10 تا 15 ثانیه ) با انگشت آن را تست کنید. سپس روغن را روی موهای خشک خود مالیده و برای نفوذ بیشتر روی مو را با کلاه حمام بپوشانید. بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس مانند همیشه با آب گرم و شامپو بشویید.

 

تخم‌مرغ

مراقبت از مو

تخم‌مرغ سرشار از پروتئین و آمینواسیدهایی است که به بازسازی قدرت، درخشندگی و حجم مو کمک کرده و مانع تشدید موخوره و نرم شدن مو می‌شود. یک عدد تخم‌مرغ را با یک‌چهارم شامپو ترکیب کرده و روی موهای خود بزنید. بگذارید 5 دقیقه بماند و سپس کاملاً آب بکشید.

 

سرکه‌ی سیب

مراقبت از مو

اسید استیک کمک می‌کند مواد و چربی مانده روی مو از بین رفته و مو براق‌تر شود. 2 قاشق غذاخوری سرکه را با یک پیمانه آب ترکیب کرده و پس از شامپو زدن موها آن را کاملاً روی موهای خود خالی کنید. بگذارید مو برای یک دقیقه در این ترکیب خیس بخورد، سپس آن را شسته و نرم‌کننده بزنید.

 

روغن درخت چای

مراقبت از مو

روغن چای یک ضد قارچ و ضدعفونی‌کننده‌ی طبیعی است که به از بین بردن باکتری، شوره، پوسته‌های سر و موخوره کمک می‌کند. چند قطره از آن را به شامپوی خود اضافه کرده و پوست سرتان را با آن ماساژ دهید. قبل از آبکشی بگذارید پنج تا هفت دقیقه بماند.