خانواده سالم در مقابل خانواده ی ناسالم


تاریخ ارسال :

۵ بهمن ۱۳۹۴

خانواده سالم در مقابل خانواده ی ناسالم

خانواده‌ی سالم اغلب انتخاب‌های مثبتی در همه‌ی جوانب زندگی دارد. اما یک خانواده‌ی ناسالم بیشتر اوقات انتخاب‌های نادرستی دارد. نتیجه‌ی آن مشکلاتی در خانواده و یا از هم پاشیدن زندگی است.


تضاد خانواده‌ی سالم و ناسالم

هر گروه از افراد – حتی یک خانواده – نیاز به رهبر دارند. در خانواده رهبر والدین هستند. خانواده‌های سالم زمانی را با کودکان خود در داخل یا خارج خانه سپری کرده و آن‌ها را تشویق می‌کنند تا در فعالیت‌های فوق‌برنامه نیز شرکت داشته باشند مانند ورزش یا فعالیت‌های اجتماعی. آن‌ها کودکان خود را تشویق می‌کنند تا درباره‌ی احساسات خود صحبت کنند. در خانواده‌های ناسالم اغلب والدین درگیر رفتارهای انتقادی هستند. آن‌ها به یکدیگر و کودکان بی‌احترامی کرده و در شرایط سخت از هم حمایت نمی‌کنند.

 

فعالیت‌های سالم

خانواده سالم

 

یک راه که والدین می‌توانند با کودکان خود وقت بگذرانند شرکت کردن در فعالیت‌های سالم با آن‌هاست. خانواده‌هایی که فعالیت‌های سالم دارند این فعالیت‌ها تأثیر عمیقی روی سلامت خانواده برجا می‌گذارد. دوچرخه‌سواری، ورزش بیرون از خانه و یا شنا نه‌تنها از نظر فیزیکی خانواده را سالم نگه می‌دارند بلکه ازنظر روحی نیز تأثیر مثبت دارند. یک خانواده‌ی ناسالم با مشغول بودن به بازی‌های کامپیوتری، دیدن تلویزیون و یا گشتن در اینترنت به‌تدریج از هم دور می‌شوند.

 

عملکرد خانواده

 

خانواده سالم

زمانی که اعضای خانواده در کنار هم کار می‌کنند کارهای خانه منظم‌تر و مؤثرتر انجام خواهند شد. مثلاً همه در کارهای خانه، آماده کردن غذا و گرفتن تصمیمات شرکت داشته باشند. کار کردن به شکل گروهی با مکالمات مثبت و مؤثر نیز همراه است. اگر خانواده در کنار انجام کار با هم مکالمه نیز داشته باشند بهتر می‌توانند شرایط سخت زندگی را مدیریت کنند، مانند مشکلات مالی و اختلافات بهتر حل می‌شوند. در مقابل در خانواده‌هایی که با هم صحبت نمی‌کنند فرد ممکن است درنهایت دچار مشکلاتی مانند مصرف مواد یا افسردگی و انزوا شود.

 

پیشگیری‌های سالم

 

خانواده سالم

یک زنجیر قدرتش به‌اندازه‌ی قدرت ضعیف‌ترین اتصال در آن است. خانواده نیز همان‌طور است. یک خانواده باید مطمئن باشد تمامی اعضا از خود مراقبت می‌کنند. خوب خوردن، چک آپ های منظم و ورزش می‌توانند حالات روحی اعضا را بهتر کرده و به هر عضو کمک می‌کند با قدرت کامل در کنار دیگر اعضای خانواده باشد. اعضای خانواده که ورزش روزانه‌ی خود را انجام می‌دهند درباره‌ی خودشان حس بهتری خواهند داشت که این باعث یک خانواده‌ی شادتر خواهد شد. برنامه‌ریزی داشتن روی زمان به آن‌ها اجازه می‌دهد تا فرصتی برای با هم بودن داشته باشند و این‌همه را شاد و قوی می‌کند. کمک خواستن برای مشکلات درسی یا مشکلات روحی باعث می‌شود ارتباط اعضای خانواده قوی‌تر شود.

 

پتانسیل سالم

خانواده سالم

نگه‌داشتن اعضا در کنار یکدیگر هدف بیشتر خانواده‌هاست. اگر خانواده‌ی ناسالمی دارید و یا همه‌چیز به دعوا ختم شده و یا اعضا نمی‌خواهند کارها را در کنار هم انجام دهند شما می‌توانید روابط را بهتر کرده و برای تقویت روابط به هرکس فرصتی برابر بدهید تا نظرات و افکار خود را بیان کند. یک خانواده‌ی سالم خود را درگیر زندگی دیگر اعضا نیز می‌کند و حمایتی بی‌انتها از آن‌ها خواهد داشت. اهمیت دادن به نیازهای احساسی، اجتماعی و روحی افراد دیگر برای موفقیت طولانی‌مدت لازم است.