اسطوخودوس


تاریخ ارسال :

۳۰ آذر ۱۳۹۴

اسطوخودوس

اسطوخودوس گونه‌ای از 39 گونه‌ی گیاهان گل دار خانواده‌ی نعناع است. با خواص و شرایط کاشت این گیاه آشنا شوید.


اسطوخودوس

گونه‌های مختلف اسطوخودوس شامل گیاهان علفی پایا یا با عمر کوتاه هستند و بوته‌هایی شبیه به درختچه‌های کوچک یا گیاهان گوشت‌خوار دارند. شکل برگ‌ها را هر گونه متفاوت است. در اغلب گونه‌ها برگ‌ها ساده‌اند اما گاهی ممکن است دندانه‌دار یا دارای برگ‌های دو سو باشند. در بیشتر گونه‌ها برگ‌ها با کرک‌های ریزی پوشانده شده‌اند که دارای عصاره‌ی روغن گیاه است.

گل‌ها به صورت خوشه‌ای روی ساقه و کمی بالاتر از برگ‌ها رشد می‌کنند. در برخی گونه‌ها این خوشه‌ها روی شاخه‌های جدا ایجاد می‌شوند. گل‌های اسطوخودوس می‌توانند آبی، بنفش یا یاسی باشند و در گونه‌های وحشی اغلب بنفش تیره یا زرد هستند.

 

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس

اغلب این گیاه برای گرفتن روغن آن کشت می‌شود. این روغن دارای خواص ضد التهاب و ضدعفونی‌کنندگی است و به عنوان رایحه دهنده در شوینده‌های حمام از آن استفاده می‌شود.

 

استفاده در پخت و پز

اسطوخودوس به عنوان ادویه پرورش داده‌شده و برای سالاد یا دسر استفاده می‌شود. گل‌ها شهد فراوانی دارند که زنبور از آن عسل باکیفیتی می‌سازد. اسطوخودوس به کیک و دسر شما طعم و عطر می‌دهد. گل‌های اسطوخودوس را اغلب با چای سیاه، سبز یا چای‌های گیاهی ترکیب می‌کنند.

 

استفاده در پزشکی

خواص  اسطوخودوس

عصاره‌ی اسطوخودوس در طی جنگ‌ها در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می گرفته است. اسطوخودوس همراه با گیاهانی مانند بابونه در رایحه درمانی استفاده می‌شود. روغن آن می‌تواند در درمان مشکلات عصبی موثر باشد.

 

خاک مناسب کاشت اسطوخودوس

کاشت اسطوخودوس

از خاک‌های زه کشی شده استفاده کرده و اگر گیاه را در گلدان می‌کارید حتماً بیرون خانه نگه‌دارید.

خاک باید شنی یا دانه‌دار باشد. حتماً خاک رس را قبل از استفاده ترمیم کنید.

خاک باید باروری کمی داشته باشد.

اسطوخودوس خاک‌های قلیایی را ترجیح می‌دهد. PH خاک باید 6.5 یا بالاتر باشد.

 

کاشت اسطوخودوس در گلدان

گلدان را به نقطه‌ای گرم از خانه ببرید تا از بادهای زمستانی در امان باشد.

گلدان را با لایه‌ای از پوشش‌های پلاستیکی حبابی بپوشانید.

در شب‌های سرد، در دمای زیر منفی یک پتوی نازکی روی گلدان بیندازید و یا گلدان را دریک تپه خاک قرار دهید. همچنین می‌توانید گیاه را به باغچه منتقل کنید.