دلایل عجیبی که وزن شما زیاد می شود


تاریخ ارسال :

۱۹ آبان ۱۳۹۴

دلایل عجیبی که وزن شما زیاد می شود

شما هم رژیم غذایی خود را کنترل کرده و ورزش می‌کنید اما بازهم افزایش وزن‌دارید؟ شاید افزایش وزن شما دلیل خاصی داشته باشد.


چرا وزن ما افزایش می‌یابد؟

علت افزایش وزن

دلایل آشکار افزایش وزن دریافت کالری بیشتر از حد معمول یا کم شدن فعالیت در زندگی روزانه است. اگرچه برخی افراد به نظر می‌رسد حتی بدون خوردن یا کم کردن میزان ورزش افزایش وزن‌دارند. بیایید نگاهی به دلایل ممکن دیگر برای افزایش وزن بیندازیم.

 

نداشتن خواب کافی

علت افزایش وزن

اگر نخوابید احتمال اینکه بین شب چیزی بخورید بیشتر است. تغییرات زیست‌شیمی بدن درنتیجه‌ی کمبود خواب می‌تواند شما را گرسنه کرده و باعث شدن حتی بعد از خوردن غذا کمتر احساس سیری کنید.

 

استرس

علت افزایش وزن

سطح کورتیزول، هورمون استرس در بدن، بر اثر استرس افزایش می‌یابد. این هورمون اشتهای ما را زیاد می‌کند. در این زمان شما تمایل می‌یابید به سمت خوردن غذا بروید و درنتیجه فرصتی عالی برای افزایش وزن به وجود می‌آید.

 

داروهای ضدافسردگی

علت افزایش وزن

یکی از عوارض جانبی بسیاری از داروهای ضدافسردگی افزایش وزن است. دقت داشته باشید هیچ‌گاه نباید بدون نظر پزشک خودتان دارویی را قطع کنید. اگر افزایش وزن برای شما مشکل ایجاد کرده است شما باید با پزشک خود صحبت کنید تا در صورت امکان روش درمانی‌تان را تغییر دهد.

 

استروئید

علت افزایش وزن

داروهای استروئید مانند پردنیزولون علت شناخته‌شده‌ی افزایش وزن بر اثر نگه‌داشتن آب در بدن و افزایش  اشتها هستند. میزان افزایش وزن به دوز دارو و مدت‌زمان استفاده‌ی آن بستگی دارد.

 

در مقصر دانستن داروها عجله نکنید

علت افزایش وزن

بسیاری از خانم‌ها بر ای باورند که استفاده از داروهای ضدبارداری می‌توانند باعث افزایش وزن شوند. بااین‌وجود هیچ دلیل علمی برای این موضوع وجود ندارد. برخی خانم‌ها در زمان مصرف این قرص‌ها ممکن است حجم کمی از مایعات در بدنشان باقی بماند اما این اثر اغلب موقت است.

 

کم‌کاری تیروئید

علت افزایش وزن

نشانه‌های یک غده‌ی تیروئید غیرفعال شامل خستگی، احساس سرما و افزایش وزن است. کم بودن سطح هورمون تیروئید (هیپو تیروئیدی ) سوخت‌وساز بدن را کند کرده و احتمال افزایش وزن را زیاد می‌کند.

 

یائسگی را مقصر ندانید

علت افزایش وزن

برخی زنان بنا به دلایل متعدد در حین دوره‌ی قاعدگی افزایش وزن‌دارند. افزایش سن سوخت‌وساز بدن را آهسته می‌کند بنابراین اگر رژیم غذایی شما تغییر نکند احتمال افزایش وزن وجود دارد. تغییرات در سبک زندگی، مانند کم ورزش کردن نیز نقش اساسی دارند.

 

نشانگان کوشینگ

علت افزایش وزن

سندروم نشانگان کوشینگ با افزایش سطح کورتیزول مشخص می‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که بدن هورمون کورتیزول زیاد می‌سازد و یا برای آسم، لوپوس یا آرتروز داروهای استروئید مصرف می‌شود. زیاد بودن کورتیزول می‌تواند باعث افزایش وزن و افزایش چربی در اطراف صورت، گردن، کمر و بالاتنه شود.

 

سندروم تخمدان پلی کیستیک

علت افزایش وزن

سندروم تخمدان پلی کیستیک وضعیتی هورمونی است که روی زنان در سن باروری اثر می‌گذارد. زنانی که این مشکل را دارند اغلب درون تخمدان‌های خود کیست‌های ریز زیادی دارند. این مشکل سبب عدم تعادل هورمونی شده و می‌تواند باعث زیادشدن موی بدن، جوش‌های پوستی و مقاومت به انسولین و درنتیجه افزایش وزن شود.

 

ترک سیگار

علت افزایش وزن

افرادی که سیگار را ترک می‌کنند ممکن است کمی افزایش وزن داشته باشند. دلایل این اتفاق متفاوت‌اند، مثلاً

شما بیشتر احساس گرسنگی می‌کنید، البته این اثر پس از چند هفته از بین می‌رود.

سوخت‌وساز بدن افزایش می‌یابد.