هشت عادت روزانه که ممکن است شما را بیمار کند


تاریخ ارسال :

۱۲ آبان ۱۳۹۴

هشت عادت روزانه که ممکن است شما را بیمار کند

با رسیدن فصل سرما شما با راهکارهایی که شنیده‌اید سعی می‌کنید سرما نخورید. اما برخی عادات روزانه‌ی شما بدون آنکه متوجه باشید سیستم ایمنی بدنتان را ضعیف و شما را بیمار می‌کنند.


استرس دارید

پیشگیری از بیماری ها

تحقیقات متعددی در طول سال‌ها ارتباط واضحی میان استرس و تأثیر منفی آن بر عملکرد سیستم ایمنی نشان داده‌اند. استرس می‌تواند از منابع متعددی ایجاد شود مانند کار یا فشار خانواده اما آسیب‌رسان‌ترین نوع استرس بر ایمنی بدن استرس ناشی از تنهایی یا نداشتن حمایت اجتماعی است. برای مقابله با این عامل مخرب سیستم ایمنی زمانی بگذارید تا با دوستانتان در کنار هم باشید و یا عضو یک گروه ورزشی یا اجتماعی شوید.

 

غذای متنوع نمی‌خورید

پیشگیری از بیماری ها

علاوه بر ویتامین C و D بدن نیاز به مواد مغذی دارد تا عملکرد سیستم ایمنی در بهترین وضعیت باقی بماند. ویتامینA به گلبول‌های سفید خون کمک می‌کند تا با عفونت بهتر مبارزه کنند. هویج، سیب‌زمینی شیرین، سبزیجات تیره‌رنگ و حموس منابع ویتامین A هستند. بعلاوه ویتامین E برای مبارزه با عفونت‌های تنفسی عالی است و می‌توان آن را در آجیل‌ها و مغزها یافت. مغز گردو و دانه‌ی کدوتنبل گزینه‌های مناسبی برای افزودن به سالاد هستند.

 

در خانه می‌مانید

پیشگیری از بیماری ها

افراد بسیاری از خانه یا آپارتمان خود به پارکینگ رفته، با ماشین به محل کار خود می‌روند و دوباره به خانه برمی‌گردند، بدون آنکه به محیط بازبیرون رفته باشند. متأسفانه شما یکی از مؤثرترین منابع ویتامین D را از دست می‌دهید: نور خورشید. به‌سادگی روزانه ده دقیقه در مقابل نور خورشید بمانید تا تولید ویتامین D در بدن شما زیاد شده و توانایی بدن برای مبارزه با سرماخوردگی و آنفولانزا افزایش یابد. کمبود ویتامین D ممکن است با مشکلات روماتولوژی در ارتباط باشد مانند کم‌کاری تیروئید و بیماری سلیاک.

 

خوردن یک ظرف پر از چیپس

پیشگیری از بیماری ها

مبارزه با سرماخوردگی با یک رژیم دارای تنقلات  و فست فودها سخت است. اگر در یک مهمانی تنقلات زیادی وجود داشت بهتر است از چیپس دوری‌کنید و به‌جای آن شکلات یا پیش‌غذاهای دیگر را امتحان کنید.

 

خودتان را از دیگران جدا می‌کنید

پیشگیری از بیماری ها

زمانی که هوا سرد است شاید ترجیح می‌دهید در خانه بمانید و یا برای نداشتن تماس با ویروس‌ها و پیشگیری از بیماری با دیگران در ارتباط نباشید. این کار علاوه بر خراب کردن رابطه‌ی اجتماعی شما، مسلماً در زمان بیماری نتیجه‌ی معکوس خواهد داشت. تنهایی یعنی شما به عادات غذایی ناسالم و رفتارهای نامناسب خود توجهی نخواهید داشت، غذا نمی‌خورید، تغذیه‌ی ناسالم دارید و یا خیلی کم یا زیاد می‌خوابید. انگیزه‌ی شما برای دیدن دوستانتان کم خواهد شد زیرا از رفتارهای نامناسب شما انتقاد خواهند کرد و شما دوست ندارید حرف‌های آن‌ها را بپذیرید. حتی زمانی که زیاد دوست ندارید از خانه بیرون بروید زیرا گاهی خوب است عضوی از یک جمعیت باشید.

 

نگاه نمی‌کنید به چه چیزی دست می‌زنید

پیشگیری از بیماری ها

شما به مطب دکتر می‌روید، افرادی زیادی مجاور شما هستند که بیمارند و در اتاق انتظار نشسته‌اند. پس از تمام شدن کارتان دست‌های خود را خوب شسته و ضدعفونی می‌کنید اما بعد به محل کارتان برمی‌گردید و یک لیوان قهوه برای خودتان می‌ریزید. ( همان لیوانی که اشتراکی است )شاید به لیوان قهوه به شکل یک مخزن جرم و آلودگی نگاه نکنید اما هر سطحی که ما مرتباً با آن در ارتباطیم ویروس‌ها می‌توانند روی آن مخفی‌شده باشند. شاید ممکن نباشد با دست زدن به هر چیزی در مکان‌های عمومی دستتان را بشویید اما خودتان را عادت بدهید که در طول روز به صورتتان دست نزیند . لمس بینی، لب‌ها و چشم‌ها مقصر اصلی ورود ویروس و باکتری به بدن است.

 

خوب نمی‌خوابید

پیشگیری از بیماری ها

ما باید روزانه حداقل هفت تا نه ساعت بخوابیم تا سیستم ایمنی بدن بتواند به بهترین شکل واکنش نشان دهد. خواب ناکافی باعث کاهش سطح انرژی وعدم توانایی سلول‌ها برای شکل‌گیری مجدد می‌شود و شما را مستعد بیماری می‌کند.

 

تمیز نکردن تجهیزات باشگاه ورزشی

پیشگیری از بیماری ها

شما به باشگاه می‌روید تا سالم باشید اما این کار هم ممکن است باعث سرماخوردگی شود. شما حتماً در باشگاه علائمی دیده‌اید که از شما خواسته‌شده است پس از استفاده از دستگاه آن را تمیز کنید اما چند نفر این کار را انجام می‌دهند؟ در زمان استفاده از وزنه‌ها و دستگاه‌ها اغلب صورت فرد عرق می‌کند و او به استفاده از وسیله ادامه می‌دهد، یک ویروس آنفولانزا می‌تواند دو تا هشت ساعت روی سطح بماند.

قبل از استفاده از دستگاه حوله‌ی خودتان را برای تمیز کردن آن به کار نبرید زیرا ممکن است آن را به چشم یا بینی خود بزنید. قبل از استفاده از تجهیزات ورزشی از حوله و ضدعفونی‌کننده‌های الکلی برای تمیز کردن دستگاه استفاده کنید و به‌عنوان یک شهروند خوب در پایان کارتان دوباره آن این را تکرار کنید.