موزه لوور


تاریخ ارسال :

۴ آبان ۱۳۹۴

موزه لوور

موزه‌ی لوور یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و مکانی تاریخی در شهر پاریس در فرانسه است.


نزدیک به حدود 35000 مجسمه از دوران ماقبل تاریخ تا قرن 21 در این موزه در محوطه‌ای به ابعاد 60600 مترمربع نگهداری می‌شوند. لوور پر بازدیدترین موزه‌ی جهان است.

 

قرن 12 تا 20

موزه لوور

کاخ لوور که موزه‌ی لوور در آن جای گرفته است در ابتدا توسط فیلیپ دوم به‌عنوان قلعه‌ی او در قرن 12 ساخته شد. امروزه باقی بخش‌های قلعه نیز قابل بازدیدند.

کاخ لوور مرتباً در قرون‌وسطی تغییر می‌یافت. در قرن 14 شارل پنجم فرانسه ساختمان را به محل زندگی خود تغییر داد و در سال 1546 فرانسوای اول ساختمان را به سبک جنبش رنسانس فرانسه بازسازی کرد. در اواسط قرن 18 طرح‌های زیادی برای تأسیس یک گالری عمومی مطرح می‌شد. در 14 اکتبر 1750 لوئی پانزدهم با این طرح موافقت کرد و نمایش 96 تکه از مجموعه‌ی سلطنتی در موزه را تائید نمود.

 

بازگشایی پس از انقلاب فرانسه

موزه لوور

پس از انقلاب فرانسه موزه در 10 اوت 1793، در اولین سالگرد سقوط پادشاهی، باز شد. موزه سه روز در هفته بازدید رایگان داشت. در آن زمان موزه مجموعه‌ای از 537 نقاشی و 184 شی‌ء هنری بود. سه‌چهارم آن‌ها از کلکسیون سلطنتی بوده و بقیه متعلق به کلیسا و مهاجران بودند.

 

بازسازی و امپراتوری دوم

موزه لوور

در بین بازسازی در بین دو دوران لوئی هجدهم و شارل دهم 135 شی‌ء به ارزش 720 هزار فرانک به موزه اضافه شدند و مجموعه‌ی آثار باستانی مصری به سرپرستی زان- فرانسوا شامپولیون تأسیس شد. در سال 1861 ناپلئون بناپارت 11835 کار هنری خریداری کرد، ازجمله 641 نقاشی، طلاهای باستانی و آثار باستانی کلکسیون کامپانا. در دوران امپراتوری دوم فرانسه در بین سال‌های 1852 تا 1870 اقتصاد فرانسه رشد کرد. در سال 1870 موزه 20000 کار جدید به کلکسیون خود اضافه نمود.

 

اهرام بزرگ لوور

موزه لوور

در سال 1985 رییس‌جمهور فرانسه، فرانسوا میتران، به‌عنوان یکی از پروژه‌های بزرگ خود پروژه‌ی اهرام بزرگ موزه‌ی لوور و بازسازی ساختمان را پیشنهاد داد. معمار برجسته‌ی آمریکایی، آی.ام.پی، برنده‌ی این پروژه شد و طرح یک اهرام شیشه‌ای در جلوی ورودی جدید ساختمان اصلی را مطرح کرد. اهرام و لابی زیرین آن در 15 اکتبر 1988 افتتاح‌شده و کار آن‌ها در سال 1989 کاملاً به پایان رسید.

 

موزه لوور

قرن 21

موزه لوور

موزه‌ی لوور دارای بیش از 380 هزار مجسمه و 35 هزار کار هنری است که در هشت گروه در محوطه‌ای به مساحت تقریبی 60600 مترمربع نگهداری می‌شوند. لوور دارای مجسمه‌ها، نقاشی‌ها، کارهای هنری، طراحی و آثار باستانی است. این موزه پر بازدیدترین موزه‌ی جهان می‌باشد.

 

آثار باستانی مصر

موزه لوور

این مجموعه شامل بیش از 50000 شی‌ء تاریخی است، ازجمله ساخته‌های تاریخی یافته شده از تمدن نیل که به 4000 سال قبل از میلاد تا قرن 4 پس از میلاد برمی‌گردند. مجموعه‌ی آثار مصر در یست اتاق نگهداری می‌شوند و شامل کتیبه‌های پاپیروس، مومیایی، ابزارها، لباس، جواهرات، بازی‌ها، ابزار موسیقی و سلاح‌ها می‌باشند.

 

آثار باستانی خاورمیانه

موزه لوور

دومین بخش جدید مربوط به آثار باستانی خاورمیانه است و به سال 1881 بازمی‌گردد. این مجموعه آثاری از تمدن خاورمیانه قبل از اسلام را به نمایش گذاشته است. این بخش به سه منطقه تقسیم‌شده است: سرزمین شام، میان‌رودان و ایران. برخی آثار مربوط به سفر دانشمند مشهور پاول امیل بوتا به دور شاروکین ( پایتخت آشوریه در زمان سارگون دوم ) و کشف کاخ سارگون دوم ( امپراتور آشور ) هستند.  این‌ها آثار اصلی بخش  آشوری موزه هستند.

 

موزه لوور

بخش ایرانی موزه‌ی لوور شامل کارهایی از دوران کهن است، مانند سرهای مردگان و آثار مربوط به داریوش اول. این مجموعه شامل آثار کمیابی از پرسپولیس است که در سال 2005 برای نمایش به موزه‌ی بریتانیا قرض داده شدند.

 

یونان، تمدن اتروسک و روم

موزه لوور

بخش یونان، تمدن اتروسک و روم نمایش‌دهنده‌ی آثاری از حوضه‌ی مدیترانه است که متعلق به دوران نوسنگی تا قرن 6 هستند.  این بخش از قدیمی‌ترین قسمت‌های موزه می‌باشد. این بخش در ابتدا با آثار مربوط به خاندان سلطنتی افتتاح شد که برخی را فرانسوای اول به دست آورده بود. در ابتدا تمرکز مجموعه روی مجسمه‌های مرمر بود مانند تندیس ونوس میلو.

 

هنرهای اسلامی

موزه لوور

بخش هنرهای اسلامی جدیدترین بخش موزه است که مربوط به سیزده قرن و سه قاره است. این آثار شامل وسایل سرامیکی، شیشه‌ای، فلزی، چوبی، عاج فیل، فرش، پارچه و مینیاتورها است.  در بین این آثار قطب نمای آل مغیره و یک جعبه‌ی ساخته‌شده از عاج فیل از اندوزی و مربوط به قرن ده قرار دارند. مجموعه شامل سه صفحه از شاهنامه است، کتاب شعرهای حماسی که فردوسی آن را نوشته است.