10 اشتباه رایج در کاهش وزن


تاریخ ارسال :

۲۲ شهريور ۱۳۹۴

10 اشتباه رایج در کاهش وزن

آیا فکر می‌کنید نمی‌توانید وزنتان را کم کنید؟ شاید می‌خواهید چند کیلوگرم از وزنتان بکاهید اما برخی اشتباهات شاید مانع رسیدن شما به نتایج دلخواهتان می‌شوند.


رژیم غذایی نامناسب انتخاب نکنید

کاهش وزن

تابه‌حال چند بار یک رژیم غذایی را به دلیل اینکه برای دوستتان مؤثر بوده است انتخاب کرده‌اید؟ شاید این رژیم برای یک نفر دیگر عالی باشد اما نیازها، سبک زندگی و اولویت‌های غذایی برای هرکس می‌تواند کاملاً متفاوت با شما باشد.

به‌جای آن: از خودتان 5 سؤال درباره‌ی تاریخچه‌ی رژیم غذایی، پیش‌زمینه‌ی پزشکی و حالات روحی‌تان بپرسید.  پاسخ این سؤال‌ها کمک می‌کند نیازهای خود به‌عنوان فردی که می‌خواهد رژیم بگیرد را متوجه شوید و بهترین برنامه‌ی کاهش وزن را بچینید.

 

اهداف خیالی برای خود قرار ندهید

کاهش وزن

اغلب کسانی که رژیم می‌گیرند انگیزه‌ی زیادی داشته و در ابتدای برنامه‌ی کاهش وزن خود هیجان زیادی دارند. در همین مرحله اغلب برای خود اهداف خیالی و بلندپروازانه ای در کاهش وزن قرار می‌دهند. اما با توقعات زیاد زمانی که عدم پیشرفت سبب از بین رفتن انگیزه‌ی فرد شود نتیجه حتی ممکن است افزایش وزن باشد.

به‌جای آن: یاد بگیرید چگونه برای خود اهداف کوچکی قرار دهید که بتوانید به آن دست‌یابید. این گام‌های کوچک برای شما نقشه‌ای در مسیر کاهش وزنتان خواهد بود.

 

کمبود وقت را بهانه نکنید

کاهش وزن

یکی از رایج‌ترین موانع کاهش وزن این باور است که شما زمان کافی ندارید. اگر واقعاً قصد کاهش وزن‌دارید باید روشی بیابید تا زمانی برای فعالیت‌های سالم ورزشی داشته باشید.

به‌جای آن: یک تقویم برداشته و زمان‌هایی را پیدا کنید که کار ضروری‌ای ندارید. سپس یک برنامه‌ی ورزشی برای کاهش وزن خود ترتیب دهید.

 

تنها پیش نروید

کاهش وزن

مهم‌ترین چیزی که در جریان کاهش وزن موفق باید یاد بگیرید این است که از دیگران درخواست کمک کنید. شما خانواده و دوستانی دارند که دوست دارند و می‌توانند در برنامه‌ی کاهش وزنتان به شما کمک کنند.

به‌جای آن: یاد بگیرید چگونه خانواده و دوستانتان می‌توانند از شما حمایت کنند. زمانی بگذارید تا نیازهایتان را یادداشت کرده و سپس از دیگران درخواست کمک کنید. با این روش شما کاملاً آگاه می‌شوید که هریک از دوستان یا خانواده چگونه می‌توانند به شما کمک کنند.

 

غذایی که می‌خورید را دست‌کم نگیرید

کاهش وزن

آیا کالری غذاهایی که می‌خورید را واقعاً اندازه می‌گیرید؟ حتی 25 کالری کمی که خورده‌اید را نیز به یاد داشته باشید، زیرا در طول روز زیاد می‌شوند. میزان کالری دریافتی شما شاید واقعاً بالاتر از چیزی باشد که فکرش را می‌کنید.

به‌جای آن: از یک ردیاب غذایی استفاده کنید ( مانند سایت CalorieCount.com ). این وب‌سایت ابزاری عالی است. حتی می‌توانید از برنامه‌های موبایلی استفاده کنید که به شما در محاسبه‌ی کالری غذاهای مصرفی‌تان کمک می‌کند.

 

اینکه غذاهای سالم باعث کاهش وزن می‌شوند را باور نکنید

کاهش وزن

تحقیقات متعددی نشان می‌دهند افراد غذاهایی که سالم شمرده می‌شوند را زیاد می‌خورند. زمانی که یک محصول ارگانیک نامیده می‌شود کسانی که رژیم دارند بیشتر از آن می‌خورند. اما اسنک ارگانیک شما شاید باعث افزایش وزن شود.

به‌جای آن: برچسب‌های بازاریابی روی بسته‌های مواد غذایی را نادیده بگیرید و اطلاعت لازم را از برچسب مواد غذایی محصول دریافت کنید. شاید غذاهای موردعلاقه‌ی شما مواد غذایی سالمی داشته باشند اما چربی یا کالری آن‌ها به‌قدری نباشد که بتوانید آن را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید.

 

تمام‌روز ننشینید

کاهش وزن

گرمازایی بدون فعالیت ورزشی یا NEAT اصطلاحی برای تمامی حرکات غیرورزشی است که در طول روز انجام می‌دهید. این فعالیت حدود 15 تا 30 درصد از کالری‌ای است که شما می‌سوزانید. اگر تمام‌روز پشت میز بنشینید و یا عصرها تمام‌وقت روی مبل دراز بکشید کالری‌ای که از طریق NEAT می‌سوزانید حداقل میزان ممکن است.

به‌جای آن: یاد بگیرید چگونه بدون ورزش کالری بسوزانید. میزان NEAT یا سوزاندن کالری بدون ورزش را به حداکثر برسانید. اگر کارتان پشت میز است هر ساعت بلند شوید، برای سرویس بهداشتی به یک طبقه‌ی دیگر بروید، آب بنوشید یا از پله‌های شرکت بالا بروید.

 

زمان ورزش خود را زیادتر حساب نکنید

کاهش وزن

تعداد زیادی از کسانی که می‌خواهند از وزن خود کم کنند به باشگاه می‌روند. اما برای سوزاندن چربی باید حتماً ورزش کنید و زمان ورزش شما تنها همان زمانی است که ورزش کرده‌اید. نباید زمانی که در رختکن بوده‌اید، ماشینتان را پارک می‌کردید و یا با دوستانتان حرف می‌زدید را هم حساب کنید.

به‌جای آن: از یک مانیتور اندازه‌گیری ضربان قلب استفاده کنید تا تخمین دقیق‌تری از زمان ورزش خود داشته باشید. این مانیتورها نه‌تنها به شما نشان می‌دهند که چقدر سخت ورزش می‌کنید بلکه بیشتر مدل‌ها زمان ورزشتان را اندازه می‌گیرند و اجازه می‌دهند دقیقاً بدانید چند دقیقه را ورزش کرده‌اید.

 

با بیشتر خوردن ورزش را جبران نکنید

کاهش وزن

طبیعی است که با شروع ورزش اشتهای شما افزایش یابد. یک اشتباه متداول در کاهش وزن این است که بعد از ورزش با زیاد روی در خوردن به خودتان جایزه می‌دهید.

به‌جای آن: یک اسنک سالم و کم‌کالری تهیه کنید تا بعد از ورزش بخورید. پروتئین را با کربوهیدرات‌ها ترکیب کنید تا گرسنگی شما را برطرف کند و جایگزین مواد مغذی‌ای شود که در حین ورزش ازدست‌داده بودید.

 

با تغییرات کوچک انتظار نتایج زیاد نداشته باشید

کاهش وزن

رژیم گرفتن سخت است. البته شما تبلیغات زیادی می‌بینید که ادعا می‌کنند قرص‌های کاهش وزن بدون هیچ تلاشی وزن شما را کم می‌کنند. همچنین رژیم‌های غذایی هرازگاهی مد می‌شوند که به شما این قول را می‌دهند. اما این محصولات و رژیم‌ها همه مؤثر نیستند.

به‌جای آن: این حقیقت را بپذیرید که کاهش وزن سخت است اما اجازه ندهید سختی این کار مانع شما شود. چیزهایی که در دنیا ارزش‌دارند – مانند سلامتی شما – شایستگی این را دارند که برای آن‌ها تلاش مستمر داشته باشید. بنابراین به‌جای اینکه ناامید شوید حتی موفقیت‌های کوچکتان را جشن بگیرید تا در مسیر خود متمرکز بمانید. برای مثال اگر ترازو به شما نشان نمی‌دهد که از وزنتان کم شده است این حقیقت را جشن بگیرید که غذایی متعادل خورده‌اید و به خودتان فوایدی که خوب خوردن برای سلامتی‌تان داشته است را یادآوری کنید.