بیل گیتس


تاریخ ارسال :

۱۵ شهريور ۱۳۹۴

بیل گیتس

بیل گیتس بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری یعنی ماکروسافت را به همراه پل آلن تأسیس کرد. او با این کار یکی از ثروتمندترین مردان جهان شد.


دوران اولیه‌ی زندگی

هنری گیتس سوم که با نام بیل گیتس شناخته می‌شود در 28 اکتبر 1955 در سیاتل، ایالت واشنگتن متولد شد. در سن 13 سالگی بیل به برنامه‌نویسی کامپیوتری علاقه نشان داد. در کودکی او به کتاب خواندن بی‌نهایت علاقه‌مند بود و ساعات بسیاری را صرف مطالعه‌ی  کتاب‌هایی مانند دایرة‌المعارف‌ها می‌کرد. در حدود سن 11 یا 12 سالگی والدین بیل نگران رفتارهای او شدند. عملکرد بیل در مدرسه عالی بود اما اغلب کسل و گوشه‌گیر به نظر می‌رسید. والدین او نگران بودند نکند پسرشان منزوی شود. با باور عمیقی که والدین او به تحصیلات داشتند در 13 سالگی بیل او را در یکی از بهترین مدرسه‌های مقدماتی ثبت‌نام کردند.  بیل در همه‌ی موضوعات درسی استعداد داشت و در ریاضیات و علوم عالی بود، همچنین در انگلیسی و  ادبیات نیز عملکرد خوبی از خود نشان می‌داد.

 

بیل گیتس

بیل گیتس در دانشگاه نیز مسیر خود را دنبال کرد. او در کنار دوستان و شرکای کاری خود همچون پل آلن در زمان مناسبی در یک مکان صحیح قرار گرفت. با اختراعات فناوری، اشتیاق به استراتژی‌ها و تاکتیک‌های پیشرفته‌ی تجارت بیل گیتس توانست بزرگ‌ترین تجارت نرم‌افزاری جهان را بسازد، یعنی ماکروسافت. با این کار بیل گیتس یکی از ثروتمندترین مردان جهان شد.

 

اوایل کار

بیل گیتس

گیتس و آلن با تلاش زیاد دوماه زمان گذاشتند و نرم‌افزار را در آزمایشگاه کامپیوتر هاروارد نوشتند. آلن به شهر البوکرکی رفت تا این کد را در شرکت MITS تست کند. آن‌ها قبلاً هرگز کد را در سیستم Altair دیگری امتحان نکرده بودند. عملکرد کد عالی بود. پس‌ازآن آلن در MITS استخدام شد و گیتس نیز باوجود بی‌میلی خانواده به‌زودی هاروارد را ترک کرد تا با او کار کند. در سال 1975 گیتس و آلن با هم شرکتی جدید برقرار ساخته و نام آن را Micro-Soft گذاشتند که ترکیبی از نام کامپیوترهای میکرو (micro-computer ) و نرم‌افزار (software ) است.

ماکروسافت نرم‌افزار را در فرمت‌های مختلفی برای شرکت‌های کامپیوتری دیگر نیز نوشت. در پایان سال 1978 گیتس شرکت را به بلویو واشنگتن در شرق سیاتل منتقل کرد. گیتس از این‌که بار دیگر در زادگاهش در شمال غرب اقیانوس آرام بود خوشحال بوده و خود را غرق در کارش کرد. همه‌ی 25 نفر کارکنان شرکت کوچک مسئولیت‌های بزرگی درزمینهٔ اجرایی، توسعه‌ی محصول، توسعه‌ی تجارت و بازاریابی داشتند. گیتس باعلاقه‌ی زیاد به تجارت و استعداد و هوش در توسعه‌ی نرم‌افزار به‌عنوان مدیر شرکت ماکروسافت قرار گرفت. در سال 1978 زمانی که بیل تنها 23 سال سن داشت او 2.5 میلیون دلار فروش داشت.

 

پیشرفت ماکروسافت

پیشرفت ماکروسافت

در بین سال‌های 1978 تا 1981 رشد و پیشرفت ماکروسافت زیاد شد و تعداد کارکنان آن از 25 نفر به 128 نفر رسید. همچنین درآمد شرکت از 4 میلیون دلار به 16 میلیون دلار افزایش یافت

در سال 1983 با تأسیس اداراتی در بریتانیا و ژاپن و با این موضوع که حدود 30 درصد از سیستم‌های تمام جهان این نرم‌افزار را داشتند ماکروسافت جهانی شد. در سال 1983 خبرهایی از سست شدن پایه‌ی ماکروسافت پخش شد. مشخص شد پل آلن مبتلا به لنفوم هوچکین یا نوعی سرطان خون است. باوجود سرطان او یک ماه بعد با درمان‌های فشرده بهبودی یافت اما همان سال از شرکت استعفا داد. درباره‌ی علت استعفای آلن شایعات زیادند. برخی می‌گویند بیل گیتس او را اخراج کرد اما تعداد زیادی نیز می‌گویند این یک تجربه‌ی ایجاد تغییرات در زندگی برای آلن بود و او فرصت‌هایی دیگر پیداکرده بود تا در آن سرمایه‌گذاری کند.

 

زندگی شخصی

بیل گیتس

در سال 1989 یک مسئول اجرایی 28 ساله‌ی شرکت ماکروسافت به نام ملیندا فرنچ توجه بیل گیتس را جذب کرد. ملیندای باهوش و زیبا زوج مناسبی برای بیل بود. رابطه‌ی آن‌ها کم‌کم صمیمی‌تر شد. سرانجام در اول ژانویه 1994 ملیندا و بیل در هاوایی ازدواج کردند.

بیل و ملیندا در سال 1995 به خود استراحتی داده و به کشورهای مختلف سفر کردند تا چشم‌اندازی از زندگی و جهان به دست آورند. در سال 1996 اولین دختر آن‌ها، جنیفر، متولد شد. گیتس خانواده‌ی خود را به یک‌خانه‌ی 54 میلیون دلاری در ساحل دریاچه‌ی واشنگتن برد.

بیل گیتس و همسرش ملیندا موسسه‌ی خیریه‌ای برای فعالیت‌های بشردوستانه تأسیس کردند تا در راستای بهداشت و آموزش در جهان فعالیت کند.

 

بیل گیتس