10 دروغ که مانع تغییرات در زندگی هستند


تاریخ ارسال :

۸ شهريور ۱۳۹۴

10 دروغ که مانع تغییرات در زندگی هستند

آیا زمانی برای شما پیش‌آمده است که می‌خواهید تغییرات بزرگی انجام دهید اما به نظر می‌رسد نمی‌توانید این کار را انجام دهید؟ هیولای شیطانی کوچکی که مانع رسیدن شما به اهدافتان می‌شود چیست؟


خیلی سخت است

موفقیت در زندگی

این جمله باعث می‌شود برای رسیدن به هدف خود تلاش نکنیم. " این کار سخت است " به این معناست که ما حتی خودمان را به حدی باور نداریم که برای این کار تلاش کنیم. در پایان روز نتیجه این تلاش چه خواهد بود؟ حتی اگر در کار خود شکست بخورید حداقل به خودتان این اعتمادبه‌نفس را داده‌اید که برای اهدافتان تلاش کنید.

 

من مهارت/زمان/پول یا استعداد ندارم

موفقیت در زندگی

مشکل این است که ذهن ما می‌خواهد روی دلایلی تمرکز کند که دیگران در این کار موفق شده‌اند و به ما بگوید چرا ما نمی‌توانیم موفق شویم. همه‌ی ما مهارت و استعدادهای مختلفی داریم که در راه‌های متفاوتی به ما کمک می‌کند تا در تغییرات زندگی موفق شویم، بنابراین روشی که برای فرد دیگر مؤثر بوده شاید برای شما اثر نداشته باشد و برعکس. به‌جای آنکه از موفقیت فرد دیگر برای بهانه آوردن شکست احتمالی خود استفاده کنید ذهنتان را به‌کارگیرید تا با استفاده از آن بتوانید از موانع عبور کنید.

 

حالا وقت این کار نیست

موفقیت در زندگی

نکته اینجاست: تنها زمان شروع هر کاری همین حالاست. درست در همین لحظه، نه فردا، نه هفته‌ی دیگر و مطمئناً نه زمانی که برنده‌ی یک قرعه‌کشی شوید.

 

برای خودم متأسفم

موفقیت در زندگی

زمانی که برای خودمان احساس تأسف می‌کنیم ذهن ما دوست دارد تمام‌کارهایی که مجاز به انجام آن هستیم یا نیستیم را نادیده بگیرد. مثلاً اگر یک روز کاری بدی داشتید به این معنی است که به خودتان اجازه می‌دهید به‌جای ورزش کردن تعداد زیادی سیگار بکشید تا خودتان و ذهنتان را آرام کنید. اگر افکار خود را روی چیزهایی که برای شما راحتی همراه دارند متمرکز کنید می‌توانید به‌راحتی تغییراتی برای یک زندگی سالم پیاده نمایید. به‌جای افکار بد شروع به فکر کردن درباره‌ی کمی پیاده‌روی، دوش آب گرم و یک وعده‌غذای مغذی کنید.

 

قبلاً هیچ‌وقت این کار را نکرده‌ام

موفقیت در زندگی

شاید این جمله درست باشد اما دلیل این نیست که در زندگی خود تغییر ایجاد نکنید. اگر قبلاً هیچ‌وقت این کار را نکرده‌اید تنها اتفاقی که می‌افتد این است که با انجام آن یاد می‌گیرید چطور این کار را انجام دهید.

 

همیشه فردایی وجود دارد

موفقیت در زندگی

صادقانه باید گفت همیشه فردایی وجود ندارد. نه به این دلیل که ممکن است اتفاق بدی بیفتد بلکه به این دلیل که تنها همین امروز واقعی است. اگر می‌خواهید در زندگی خود تغییری ایجاد کنید که به نفع شما باشد چرا باید منتظر فردا بمانید؟ قبل از آنکه افکار شما به این نتیجه برسد که فردایی وجود دارد تصمیم بگیرید، وارد عمل شوید و در مسیر تغییرات حرکت کنید.

 

فقط یک‌بار دیگر این کار را بکنم

حقیقت این است زمانی که به خودتان می‌گویید فقط یک‌بار دیگر این کار را بکنم ( کاری غیرمفید ) به این معنی است که هرگز نباید این کار را انجام دهید. زمانی که به این کار عادت کردید ترک کردن آن سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

 

نمی‌توانم برای این موضوع خودم را اذیت کنم

موفقیت در زندگی

این حرف به دلایل مختلفی قابل‌درک است. اما اگر ما نتوانیم خودمان را کمی سختی بدهیم تا در زندگی خود تغییراتی ایجاد کنیم مسلماً انگیزه‌ای برای این کار نداریم. همه‌چیز به این بستگی دارد که چقدر بخواهیم کاری انجام شود. بهترین راه مبارزه با این حس این است که بااحساس بی‌انگیزه بودن مبارزه کرده و آن را به هر طریقی کنار بزنیم.

 

من به زمان آزاد نیاز دارم

موفقیت در زندگی

اگر برای خودتان رؤیایی دارید و به خودتان اجازه می‌دهید با این دروغ پیش روید برای خودتان الگویی خواهید ساخت که درنهایت مانع حرکت شما برای رسیدن به هدفتان خواهد شد. شما به مقداری زمان آزاد نیاز دارید اما باید برای زمان خود برنامه‌ریزی کنید تا با طی مراحل متعدد به هدف خود برسد، نه اینکه بهانه‌ای برای تلاش نکردن شما باشد.

 

دیگر اهمیتی ندارد

تداوم و پشتکار کلید مؤثر بودن تغییرات در زندگی هستند. اگر به تلاش خود ادامه دهید به نتیجه می‌رسید. به یاد داشته باشید تنها دلیلی که شما در مسیر تغییر در زندگی قرار دارید این است که به آن اهمیت می‌دهید.