علائم کمبود آهن در بدن


تاریخ ارسال :

۳۱ مرداد ۱۳۹۴

علائم کمبود آهن در بدن

علائم زیر را خوانده و اگر فکر می‌کنید آن‌ها را دارید نزد پزشکتان بروید. او برای شما تست اندازه‌گیری آهن بدن را می‌دهد.


آهن برای تولید هموگلوبین ضروری است، پروتئینی در بدن که به گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند اکسیژن را در بدن جابجا کنند. بدون این پروتئین همه‌چیز بدن آسیب می‌بیند و شما دچار کم‌خونی می‌شوید.

 

احساس خستگی می‌کنید

علائم کمبود آهن در بدن

رایج‌ترین نشانه‌ی کمبود آهن خستگی است و شاید تشخیص آن از علائم دیگر سخت‌تر باشد. اغلب افراد خستگی را بخشی از زندگی خود می‌دانند. کمبود آهن سبب می‌شود اکسیژن کمتری به بافت‌های بدن برسد، درنتیجه بدن از تأمین انرژی موردنیاز خود محروم می‌گردد. اگر احساس خستگی عادی شما بااحساس ضعف، زودرنجی یا ناتوانی در تمرکز همراه بود شاید آهن کاری با بدن شما کرده است.

 

عادات ماهانه‌ی سختی دارید

علائم کمبود آهن

شما خونی زیادی ازدست‌داده‌اید، حدود نیمی از آن جایگزین شده است و سپس دوباره در ماه بعد خون از دست می‌دهید. هرماه خونریزی شما در طی عادت ماهانه باید حدود 2 تا 3 قاشق غذاخوری باشد. از تست نوار بهداشتی استفاده کنید: اگر لازم است بیشتر از هر دو ساعت یک‌بار آن را تعویض کنید با پزشک خود مشورت نمایید.

 

رنگ‌پریده‌اید

علائم کمبود آهن

شاید دلیلی که به شما می‌گویند بیمار به نظر می‌رسی یا رنگت پریده است این باشد. هموگلوبین عامل رنگ قرمز خون شماست و درنتیجه‌ی آن صورتتان گلگون به نظر می‌رسد. این یعنی کاهش میزان این پروتئین می‌تواند رنگ صورت شما را خراب کند. اهمیتی ندارد تن رنگ پوست شما چگونه است، اگر داخل لب، لثه و داخل پلک زیری چشم قرمزی کمتری از حد نرمال داشت شاید مقصر اصلی کمبود آهن باشد.

 

نفس کم می‌آورید

علائم کمبود آهن

اهمیتی ندارد چقدر عمیق نفس بکشید، اگر سطح اکسیژن شما پایین باشد احساس می‌کنید هوایی وجود ندارد. اگر احساس می‌کنید در انجام کارهایی عادی که قبلاً در آن مشکلی نداشتید حالا نفس کم می‌آورید – مانند بالا رفتن از پله یا ورزش‌های عادی – شاید عامل آن کمبود آهن در بدن باشد.

 

قلب شما ضربان دارد

علائم کمبود آهن

فعالیت زیاد قلب می‌تواند موجب ضربان قلب نامنظم، سوفل قلب ( صداهای غیرمعمول قلب)، بزرگ شدن قلب و حتی ازکارافتادن آن شود. قبل از آنکه مشکل به اینجا بکشد باید نزد پزشک بروید. شاید کمبود آهن موجم کم‌خونی و فعالیت زیاد قلب شده است.

 

سندروم بی‌قراری پا دارید

علائم کمبود آهن

آیا بی‌قراری پای شما متوقف نمی‌شود؟ حدود 15 درصد از افراد مبتلابه سندروم بی‌قراری پا کمبود آهن دارند. هرچه میزان آهن بدن کمتر باشد علائم بی‌قراری پا شدیدتر است.

 

سردرد دارید

علائم کمبود آهن

بدنی که دچار کمبود آهن شده باشد بدون توجه به بافت‌های دیگر اولویت خود را اکسیژن‌رسانی به مغز قرار می‌دهد. اما کمی بعد اکسیژن دریافتی سر نیز از حالت طبیعی کمتر می‌شود. در واکنش به این کمبود، رگ‌های مغزی متورم شده و موجب سردرد خواهند شد.

 

علاقه به خاک، گل و یخ دارید

علائم کمبود آهن

بیماری پیکا یا هرزه‌خواری به معنای اشتیاق به خوردن مواد غیر غذایی است، مانند خاک، گچ، رنگ. این اختلال می‌تواند ناشی از کمبود آهن باشد. افراد که آهن بدنشان کم است دوست دارند این مواد را بجوند.

 

بدون هیچ دلیلی احساس نگرانی می‌کنید

علائم کمبود آهن

کمبود اکسیژن مانند پدال گاز ماشین سیستم عصبی بدن را سرعت می‌دهد. بعلاوه ازآنجایی‌که کمبود اکسیژن موجب افزایش سرعت ضربان قلب نیز می‌شود، شما حتی در شرایطی که همه‌چیز مرتب است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد احساس دل‌شوره و اضطراب دارید.

 

موهای شما می‌ریزد

علائم کمبود آهن

کمبود آهن بدن شما را به یک وضعیت اضطراری می‌برد، بنابراین بدن اکسیژن را برای پشتیبانی از فعالیت‌های حیاتی استفاده می‌کند نه کارهایی مانند نگهداری از موها. اگر هرروز چند عدد مو در برس شما بود وحشت نکنید. بیشتر افراد هرروز حدود 100 تار موی خود را از دست می‌دهند.

 

گیاهخوار هستید

علائم کمبود آهن

همه‌ی آهن مواد به‌طور مساوی به دست نمی‌آید. بدن شما آهن را از موادی مانند گوشت، ماهی و مرغ دو یا سه برابر گیاهان جذب می‌کند. اگر گیاهخوار هستید با یک رژیم غذایی دقیق می‌توانید مانع کمبود آهن شوید. سبزیجات تیره‌رنگ، غلات و حبوبات سرشار از آهن هستند. این مواد را در کنار غذاهایی سرشار از ویتامین سی مصرف کنید تا جذب آهن زیاد شود، مانند فلفل دلمه‌ای، توت‌ها و بروکلی.

 

تیروئید شما درست فعالیت نمی‌کند

علائم کمبود آهن

کمبود آهن عملکرد تیروئید شما را آهسته کرده و سوخت‌وساز بدن را متوقف می‌سازد – درنتیجه شما متوجه می‌شوید بدنتان انرژی ندارد، دچار افزایش وزن شده‌اید و یا حتی دمای بدنتان پایین آمده است. اگر با این علائم مواجه شدید نزد پزشک بروید.

 

شما باردارید

علائم کمبود آهن

فولیک اسید قبل از زایمان میزان زیادی در بدن دارد اما نوزاد شما نیز به آهن نیاز دارد و آن را از ذخیره‌ی بدن مادر می‌گیرد. بعلاوه بسیاری از زنان در زایمان مقدار زیادی خون از دست می‌دهند که درنتیجه سطح آهن بدن آن‌ها را کاهش می‌دهد. اگر چندقلو باردارید، بارداری‌های نزدیک به هم دارید و یا صبح‌ها مرتب استفراغ می‌کنید شاید نیاز باشد ذخیره‌ی آهن بدن خود را افزایش دهید.

 

زبان شما عجیب به نظر می‌رسد

علائم کمبود آهن

در کنار کمرنگ شدن زبان، کمبود آهن می‌تواند سطح میوگلوبین را کاهش دهد، پروتئینی در گلبول‌های قرمز خون که از سلامت ماهیچه‌هایی مانند ماهیچه‌های زبان محافظت می‌کند. درنتیجه افرادی که کمبود آهن‌دارند از  صاف شدن، التهاب و یا درد زبان خود شکایت دارند.

 

سلیاک یا بیماری روده دارید

علائم کمبود آهن

حتی اگر در رژیم غذایی خود به میزان کافی آهن دریافت کنید بیماری‌هایی مانند سلیاک و التهاب روده و یا کولیت می‌توانند موجب مشکل در جذب مواد غذایی شوند، ازجمله آهن. این شرایط منجر به التهاب و آسیب به دستگاه گوارشی می‌شود. اگر هریک از این بیماری‌ها در شما تشخیص داده‌شد با پزشک خود درباره‌ی روشی برای افزایش جذب آهن مشورت کنید.