مراقبت از زخم ها


تاریخ ارسال :

۲۷ مرداد ۱۳۹۴

مراقبت از زخم ها

روش مراقبت از زخم ها و جلوگیری از عفونت آن ها


کمی خون خوب است

خون کمک می‌کند زخم تمیز شود بنابراین کمی خونریزی خوب است. بیشتر زخم‌ها و خراشیدگی‌های کوچک فوراً خونریزی آن‌ها قطع می‌شود اما می‌توانید با استفاده از گاز یا یک‌تکه پارچه کمی فشار به زخم وارد کنید تا خونریزی کند.

 

آرام زخم‌ها را تمیز کنید

زخم را به‌آرامی زیر آب سرد تمیز کنید. سپس هرگونه سنگریزه یا خرده‌ی مانده روی زخم را با یک موچین آغشته به الکل و استریل شده تمیز کنید. به‌آرامی دور زخم را با صابون و لیف بشویید.

 

آیا به کرم آنتی‌بیوتیک نیاز دارید؟

کرم‌های آنتی بیوتیک نه‌تنها رطوبت زخم را حفظ می‌کنند بلکه اغلب خطر عفونت را کاهش می‌دهند. اگر نیاز به آنتی‌بیوتیک‌دارید یک‌لایه‌ی نازک روی زخم خود بزنید.

 

آیا زخم را با باند ببندیم؟

اگر لباس شما روی زخمتان کشیده می‌شود روی آن را با باند ببندید. یک زخم باز درخطر عفونت یا سرباز کردن و خونریزی دوباره قرار دارد.

 

علائم حساسیت به لاتکس

اگر حس کردید زیر باند می‌خارد، می‌سوزد یا تاول‌زده است شاید به مواد استفاده‌شده در آن حساسیت دارید. برای پوست‌های حساس از گاز استریل یا باندهای بدون پوشش چسبنده استفاده کنید.

 

علائم بهبود زخم

پلاکت‌ها، گلبول‌های قرمز خون، و فیبربن یک لخته‌ی ژله مانند روی زخم درست می‌کنند  و کمی پس از آن یک‌لایه‌ی محافظ شکل می‌گیرد. اگر زخم شما خارش گرفت با آن ملایم برخورد کنید – باید آن لایه روی زخم شما باقی بماند.

 

مراقبت از سوختگی‌های خفیف

برای درمان محل سوختگی را فوراً با آب سرد بشویید تا مانع گرم شدن پوست  و ادامه یافتن سوزش شوید. پس‌ازآن محل سوختگی را با آب و صابون بشویید و روی آن را به‌آرامی ببندید. اگر روی زخم تاول زد به آن کار نداشته باشید – تاول‌ها به مراقبت از پوست در حین درمان آن کمک می‌کنند.

 

مراقبت از زخم‌های جراحی

مراقبت از زخم جراحی درست مانند مراقبت از بریدگی و خراشیدگی‌های عادی است. شاید نیاز باشد چند روز روی برش را با باند ببندید و روزانه بانداژ را عوض کنید. در مورد مراقبت از بخیه‌ها یا بست های زده‌شده روی پوست با پزشک خود مشورت کنید.

 

شناخت علائم عفونت

اگر روی پوست شما قرمز شده و این قرمزی در حال گسترش بود، مایع سبز یا زرد مشاهده کردید، احساس گرما یا حساسیت در اطراف زخم داشتید شاید دچار عفونت شده‌اید. علائم دیگر عبارت‌اند از تورم غدد لنفاوی گردن، زیر بغل یا ران، بدن‌درد، تب و لرز.

 

در شرایط زیر نزد پزشک بروید

پس از 5 تا 10 دقیقه خونریزی متوقف نشد

زخمی عمیق‌تر یا بزرگ‌تر 1.30 سانتی‌متر

نزدیکی زخم به چشم

پاره شدن پوست

ایجاد زخم براثر چیزی آلوده

چسبیدن شن یا آلودگی روی زخم

درد شدید در زخم

داشتن علائم عفونت

ایجاد زخم توسط حیوان یا دندان انسان