بارداری: هفته 25 تا 28


تاریخ ارسال :

۱۵ تير ۱۳۹۴

بارداری: هفته 25 تا 28

مراحل رشد کودک در هفته 25 تا 28 بارداری و شرایط بدن در این دوران.


کودک شما حالا زیاد حرکت می‌کند و به صدا یا لمس پاسخ نشان می‌دهد. یک‌صدای بلند ممکن است سبب شود او پریده یا لگد بزند و شما این را حس خواهید کرد.

 

هفته 25 بارداری

هفته 25

 

کودک شما مرتباً در مایع آمنیوتیک ادرار می‌کند. گاهی ممکن است کودک سکسکه کند و شما حرکت تند هر سکسکه را حس می‌کنید.

برای اولین بار پلک‌های کودکتان باز می‌شود و او به‌زودی شروع به پلک زدن خواهد کرد. تا چند هفته پس از زایمان رنگ چشمان کودک شما ثابت نخواهد شد.

 

هفته 26 بارداری

هفته 26

 

از حالا ضربان قلب کودک آرام شده و به حدود 140 بار در دقیقه می‌رسد. این میزان هنوز هم از ضربان قلب شما سریع‌تر است.

مغز، ریه و سیستم گوارشی کودک شکل‌گرفته‌اند اما نه کاملاً – در باقی‌مانده‌ی زمان بارداری این دستگاه‌ها تکامل می‌یابند. بنابراین در زمان تولد نوزاد درست کار خواهند کرد.

 

هفته 27 بارداری

هفته 27

 

در هفته‌ی 28 وزن کودک حدود 1 کیلوگرم بوده و بدنش کاملاً شکل‌گرفته است. ضربان قلب کودک را حالا می‌توان با گوشی‌های پزشکی شنید. حتی همسر شما با گذاشتن گوش خود روی شکم شما ممکن است بتواند آن را بشنود اما پیدا کردن مکان درست دشوار است.

 

هفته 28 بارداری

هفته 28

 

کودک شما به افزایش وزن خود ادامه می‌دهد، درنتیجه چربی بیشتری زیر پوست او آشکار خواهد شد.

 

بدن شما در هفته‌ی 25 تا 28 بارداری

هفته‌ی 25 تا 28 بارداری

شاید شما ترش کرده یا سوزش معده داشته باشید و شاید همزمان با رشد کودک خوردن وعده‌های غذایی بزرگ برای شما دشوار باشد. زیرا کوک بخشی از فضای شکم شما را اشغال می‌کند. همچنین شما ممکن است از خستگی زیاد نیز رنج ببرید.

ممکن است صورت، دست‌وپاهای شما کمی متورم باشد. شاید دلیل این موضوع جمع شدن آب در بدن باشد که طبیعی است ( استراحت کنید و پاهای متورم خود را روی به بالا نگه‌دارید ). هرگونه تورم را به پزشک خود گزارش دهید. او فشارخون شما را اندازه می‌گیرد و شرایط پره اکلامپسی را بررسی می‌کند ( اختلال چند ارگانی ناشی از بارداری ) که می‌تواند موجب تورم شود.

 

مرخصی زایمان

اگر می‌خواهید از مرخصی زایمان استفاده کنید حداقل 15 هفته قبل از زایمان به رییس خود بگویید. در این زمان شما در هفته‌ی 25 بارداری هستید. اگر همسر شما نیز به دنبال مرخصی است باید او نیز به محل کار خود اعلام کند.

 

علائم هشداردهنده در این دوران

هفته‌ی 25 تا 28 بارداری

فشارخون بالا و پره اکلامپسی

فشارخون بالا و پروتئین زیاد در ادرار می‌تواند علامت پره اکلامپسی باشد که اگر درمان نشود ممکن است زندگی فرد را تهدید کند.

خارش شدید

خارش شدید در هر مرحله از بارداری می‌تواند نشانه‌ی اختلالات کم یاب کبدی در زنان باردار باشد.