چینچیلا


تاریخ ارسال :

۱۱ تير ۱۳۹۴

چینچیلا

چینچیلاها پستانداران جونده‌ای هستند که بومی کوه‌های آند در شمال شیلی می‌باشند. اغلب این حیوانات به‌عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شوند.


به خاطر پوست نرم چینچیلا تقاضا برای آن زیاد است و  نسل این حیوان رو به انقراض می‌باشد. در اصل خز چینچیلا در طبیعت خاکستری مایل به زرد بود. سپس براثر جفت‌گیری‌های متعدد رنگ‌های دیگر نیز رایج شد، مثلاً خاکستری مایل به آبی، سفید، بژ و سیاه.

 

مشخصات ظاهری

مشخصات ظاهری چینچیلا

چینچیلاها با داشتن دستان کوتاه و پاهای عضلانی بلند شبیه به خرگوش‌ها هستند اما گوش‌های آن‌ها کوتاه‌تر و گردتر است. چینچیلا چشم‌هایی بزرگ و مشکی و دمی پرمو دارد. این حیوان روی هر پای خود چهار انگشت دارد و پنجه‌ها با موهایی کلفت پوشانده شده‌اند.

طول بدن چینچیلا اغلب 23 تا 38 سانتی‌متر است اما دم حیوان طولی  به‌اندازه‌ی 8 تا 15 سانتی‌متر به آن می‌افزاید. عموماً وزن چینچیلا حدود 0.5 تا 0.8 کیلوگرم است.

 

محل زندگی

محل زندگی چینچیلا

چینچیلاها به دلیلی با خزهایی ضخیم پوشانده شده‌اند. در کوه‌های آند آن‌ها در ارتفاع حدود 3000 تا 5000  متری زندگی می‌کنند. در این ارتفاع هوا بسیار سرد است، دمای میانگین بعضی مناطق آن حدود منفی 5 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌باشد. چینچیلا می‌تواند دمای انجماد را تحمل کند اما در دمای بالاتر از 27 درجه نمی‌تواند زنده بماند. دمای بالای هوا و شرجی بودن هوا می‌تواند سبب شود این جوندگان از گرما تلف شوند.

چینچیلا حیوانی شبانه است، یعنی شب‌ها فعال است و در طول روز بیشتر می‌خوابد. این حیوانات خانه‌ی خود را با کندن حفره‌هایی در زمین و یا در شکاف صخره‌ها می‌سازند. چینچیلاها حیواناتی اجتماعی هستند و به‌صورت گروه‌هایی متشکل از هزاران عضو زندگی می‌کنند.

چینچیلاهای ماده اغلب به هم‌جنسان خود حمله می‌کنند. زمانی که ماده‌ها آماده‌ی جفت‌گیری‌اند ممکن است نسبت به نرها نیز کمی حالت تهاجمی یابند. ماده‌ها اغلب در تمام طول زندگی خود یک همسر دارند. از طرف دیگر چینچیلای نر چندین ماده برای خود دارد. این موضوع خصوصاً در بین گونه‌های نر اهلی شایع است.

 

تولیدمثل

تولیدمثل چینچیلا

فصل تولیدمثل در  نیم‌کره‌ی شمالی از نوامبر تا می و در نیم‌کره‌ی جنوبی از می تا نوامبر است.

زمانی که یک چینچیلای ماده باردار می‌شود حدود 111 روز دوران بارداری او ادامه دارد. اغلب ماده‌ها دوبار در سال زایمان می‌کنند و هربار یک تا شش بچه‌دارند.

 

رژیم غذایی

رژیم غذایی چینچیلا

 چینچیلا جانوری همه‌چیزخوار است. این حیوان هم از گیاهان و هم از گوشت تغذیه می‌کند. در ابتدا آن‌ها گیاهان و دانه‌ها را ترجیح می‌دهند اما اگر فرصتی پیش بیاید حشرات و تخم پرندگان را نیز می‌خورند.  برای خوردن غذا چینچیلا غذا را بین پنجه‌های خود نگه‌داشته و می‌خورد.

 

طبقه‌بندی

انواع چینچیلا

دو گونه چینچیلا وجود دارد: گونه‌ی دم‌دراز و گونه‌ی دم‌کوتاه.