10 نکته که دوندگان باید بدانند


تاریخ ارسال :

۱۰ تير ۱۳۹۴

10 نکته که دوندگان باید بدانند

شاید در ابتدای زمانی که شروع به دویدن کرده‌اید احساس کنید عصبی هستید، در شرایط امنی نیستید و یا کمی دست‌پاچه‌اید. برای اینکه این ورزش را برای خود راحت‌تر کنید 10 نکته برای شما آورده شده است.


پنبه پارچه‌ی خوبی برای لباس‌های دو نیست.

ورزش دو

امروزه اغلب لباس‌ها از مواد مصنوعی مانند اسپندکس و پلی‌استر ساخته می‌شوند که نسبت به لباس‌های پنبه‌ای برای عرق کردن مناسب‌ترند. بعضی پارچه‌ها در برابر بو نیز مقاوم‌اند بنابراین خیس و بدبو نخواهید شد.

 

کمی استراحت در بین دویدن تقلب نیست.

ورزش دو

خواه برای دویدن بیرون رفته و یا در یک مسابقه باشید کمی استراحت خجالت‌آور نیست. در حقیقت کمی استراحت در میان دویدن روشی مفید و ایمن برای استقامت و تناسب‌اندام است.

 

پوشیدن کفش‌های ورزشی مناسب تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

ورزش دو

پوشیدن کفش‌های مناسب ورزشی کلید راحتی و پیشگیری از آسیب در حین دویدن است.

 

اگر در حین دویدن آب بنوشید پهلودرد نخواهید گرفت.

ورزش دو

برخی دوندگان تازه‌کار دوست ندارند در حین دویدن آب بنوشند زیرا نگران این هستند که پهلودرد بگیرند. پهلودرد که دردی دقیقاً در سمت راست و زیر قفسه‌ی سینه است براثر نوشیدن آب ایجاد نمی‌شود بلکه اغلب علت اصلی آن نفس کشیدن نادرست است.

 

دویدن به شما مجوز نمی‌دهد که هرچه می‌خواهید بخورید.

ورزش دو

باوجودی که با دویدن کالری زیادی می‌سوزانید اما به شما این مجوز را نمی‌دهد که در طول روز هر چیزی که می‌خواهید بخورید. برخی دوندگان تازه‌کار این موضوع را دیر متوجه می‌شوند، پس از آنکه پس از چند ماه دویدن منظم افزایش وزن پیدا می‌کنند.

 

ماراتون 26.2 مایل است.

ورزش دو

اغلب رایج است می‌شنوید که افراد عادی مسابقه با هر مسافتی را ماراتون می‌نامند اما باید بدانید تنها مسابقه‌ای ماراتون نام دارد که مسافت آن 26.2 مایل باشد.

 

شاید آسیب‌دیده‌اید.

ورزش دو

زمانی که بدن شما سیگنال‌هایی می‌فرستد که چیزی در بدن مشکل دارد شما از همه بهتر آن را متوجه خواهید شد. دوندگانی که تصور می‌کنند ضدضربه هستند اغلب به علائم جراحت بی‌توجه می‌مانند و درد را نادیده می‌گیرند. این افراد مراحل درمان فردی را دنبال نمی‌کنند و درنتیجه جراحت آن‌ها بدتر خواهد شد.

 

در جهت مخالف ترافیک بدوید.

ورزش دو

اگر در جاده می‌دوید حتماً جهت دویدن شما در خلاف جهت حرکت ماشین‌ها باشد. اینکه ماشین‌هایی که می‌آیند را ببینید ایمن‌تر از این است که ماشین‌ها از پشت شما درحرکت باشند.

 

روی شیب زیاد تردمیل نباید بدوید.

ورزش دو

به‌عنوان یک دونده‌ی جدید شاید حس بلندپروازی داشته باشید و تصمیم بگیرید با دویدن روی شیب زیاد تردمیل خود را به چالش بکشید. اما دویدن روی آن شیب ایده‌ی خوبی نیست و می‌تواند منجر به جراحت شما شود. اگر بین دو حالت زیر متناوباً بدوید ایمن‌تر و بهتر خواهد بود: چند دقیقه دویدن روی  شیب و چند دقیقه روی سطح بدون شیب. همچنین میزان شیب را از 7درصد بیشتر نکنید زیرا ممکن است روی کمر، زانو و باسن شما فشار وارد شود.

 

همه‌ی دوندگان در ابتدا تازه‌کار بودند.

ورزش دو

ممکن است زمانی که در میان دوندگان حرفه‌ای هستید احساس ترس کنید، چه در زمان دو و چه در زمان صحبت در مورد آن. سعی کنید به یاد داشته باشید همه‌ی دوندگان در ابتدا در جای شما بودند و شاید کسی را داشته‌اند که به سؤالات آن‌ها پاسخ داده و در زمان شروع حمایتشان می‌کرده است.