بارداری: هفته 17 تا 20


تاریخ ارسال :

۲۸ خرداد ۱۳۹۴

بارداری: هفته 17 تا 20

اطلاعاتی از رشد جنین در هفته ی 17 تا 20 بارداری و وضعیت بدن در این دوران.


در هفته‌ی هفدهم بارداری کودک شما سریع رشد می‌کند و حالا وزن او حدود 150 گرم است. بدن او بزرگ‌تر شده و دست و سر او متناسب‌ترند.

 

هفته 17 بارداری

هفته 17

 

صورت کودک حالا بیشتر شبیه به انسان است و مژه و ابروهای او شروع به رشد کرده‌اند. حالا او می‌تواند چشمان خود را تکان دهد، اگرچه هنوز پلک‌هایش بسته‌اند. کودک حالا قادر است دهان خود را باز و بسته کند.

 

هفته 18 بارداری

هفته 18

 

حالا خطوط روی انگشت کودک شکل‌گرفته‌اند، بنابراین او اثرانگشت خاص خود را دارد. ناخن انگشت‌های دست‌وپا در حال رشدند و او می‌تواند با دست چیزی را محکم نگه دارد.

حرکات کودک به اطراف کمی بیشتر شده است و ممکن است به صداهای بلند اطراف واکنش نشان دهد مانند صدای موسیقی. شاید شما هنوز این حرکات را حس نکنید، خصوصاً اگر بارداری اولتان باشد. شاید این حرکات را به‌صورت یک لغزش نرم و آرام در شکمتان حس کنید.

 

هفته 19 بارداری

هفته 19

 

کمی به وزن کودک شما اضافه‌شده است اما هنوز چربی زیادی ندارد. بنابراین اگر حالا می‌توانستید او را ببینید به نظرتان ضعیف می‌آمد، اما در بقیه‌ی بارداری به افزایش وزن خود ادامه خواهد داد و در چند هفته‌ی آخر قبل از زایمان کاملاً به وزن مناسب می‌رسد.

 

هفته 20 بارداری

هفته 20

 

در هفته‌ی بیستم پوست کودک با ماده‌ای سفید و چرب پوشانده می‌شود که ورنیکس نام دارد. تصور می‌شود این لایه به محافظت از پوست در ماده‌ی آمنیوتیک کمک می‌کند.

 

بدن شما در میانه‌ی بارداری

وضعیت بدت در میانه ی بارداری

در هفته‌ی بیستم از بارداری شما در میانه‌ی بارداری خود هستید. شاید حس کنید در حدود هفته‌ی 17 یا 18 کودک شما کمی حرکت می‌کند. بیشتر زنانی که بارداری اول خود را تجربه می‌کنند در حدود هفته‌ی 18 تا 20 متوجه حرکت جنین خواهند شد. شاید یک حرکت لغزشی خیلی کم یا حسی مانند فوارن چیزی داخل شکم را تجربه کنید که ممکن است کمی برای شما شبیه حالت سوءهاضمه باشد.  کمی بعد در مورد حرکات اشتباه نخواهید کرد. حتی ممکن است لگدهای کودک را روی شکم خود ببینید. اغلب می‌توانید حدس بزنید که ضربه دست یا پای او بوده است.

شاید خطی تیره زیر شکم و قفسه‌ی سینه‌ی شما پدیدار شود. این رنگ طبیعی پوست است زیرا شکم شما در حال بزرگ شدن است تا نوزاد در حال رشد را در خود جای دهد. ریزش طبیعی مو کم خواهد شد، بنابراین موهای شما ضخیم‌تر و براق‌تر به نظر خواهند رسید.

در هفته‌ی 18 تا 20 یک اسکن آنومالی برای شما تجویز خواهد شد – این‌یک بررسی برای چک کردن اختلالات نوزاد است. پزشک می‌تواند اطلاعاتی درباره‌ی سؤالات شما در اختیارتان قرار دهد.

مشکلات جزئی مانند خستگی یا کم‌خوابی ممکن است برای شما رخ دهد. کم‌خوابی در این دوران رایج است اما کارهای زیادی برای بهبود وضع خواب خود می‌توانید انجام  دهید، ازجمله استفاده از بالشت برای تکیه دادن شکم در حال رشد خود به آن. برخی زنان دچار سردرد می‌شوند. سردردها در بارداری رایج هستند اما اگر خیلی شدید شدند می‌توانند نشانه‌ای از چیزی جدی باشند.

 

نکاتی برای اواسط بارداری

مراقبت های لازم بارداری

فعال بمانید

ورزش در دوران بارداری برای شما و کودکتان خوب است. از پزشک خود بپرسید چه ورزشی ایمن است و چه زمانی نیاز به استراحت وجود دارد.

داشتن یک رژیم غذایی سالم

خوردن غذای سالم در بارداری به کودک شما کمک می‌کند  رشد خوبی داشته باشد و شما را سرحال و سالم نگه می‌دارد.

اسکن‌های فراصوتی

این اسکن‌ها در طول بارداری به شما تجویز خواهند شد، ازجمله اسکن آنومالی در هفته‌ی 18 و 21 بارداری.