بارداری: هفته 13 تا 16


تاریخ ارسال :

۲۰ خرداد ۱۳۹۴

بارداری: هفته 13 تا 16

شما می توانید هفته ی 13 تا 16 از رشد جنین خود را در این مقاله مشاهده کنید.


هفته‌ی 13

وزن کودک  شما حالا 25 گرم است. تخمدان یا بیضه‌ی کودک شما کاملاً درون بدن او شکل گرفته است و اندام تناسلی او کامل شده‌اند. در این مرحله اغلب شما هنوز نمی‌توانید متوجه جنسیت فرزند خود شوید.

 

هفته‌ی 14

در این هفته کودک حدود 85 میلی‌متر است. از حالا کودک شروع به خوردن کمی از مایع آمنیوتیک که از شکم عبور می‌نماید می‌کند.(  مایع آمنیوتیک از مادر تراوش شده  و ابتدا حاوی آب و الکترولیتها است .از حدود دوازده تا چهارده هفتگی پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ، فسفولیپید و اوره نیز به داخل آن ترشح می‌شود. ) کلیه‌های او شروع به کار کرده و مایع آمنیوتیک به شکل ادرار برمی‌گردد.

 

هفته‌ی 15

در این زمان کودک شروع به شنیدن می‌کند -  او صداهای بیرون و هر صدایی که سیستم گوارشی شما می‌سازد را می‌شنود، همچنین صدای قلب و صحبت شما.

چشم‌ها به نور حساس می‌شوند. با وجودی که چشم‌های کودک بسته است نور کمی را از بیرون  از شکم شما حس می‌کند.

 

هفته‌ی 16

حالا ماهیچه‌های صورت کودک می‌تواند حرکت کند و حالات چهره‌ی او آغاز می‌شود. اما هنوز روی آن‌ها کنترلی ندارد.

سیستم عصبی به تکامل خود ادامه  داده و به ماهیچه‌های اندام‌ها انعطاف‌پذیری می‌دهد. در این زمان دست‌های کودک به هم می‌رسند – دست‌ها می‌توانند مشت شده و یا در زمان تماس یکدیگر را نگه‌دارند.

 

بدن شما در این دوره‌ از بارداری

اگر صبح‌ها احساس خستگی و بیماری داشتید حالا احتمالاً حال شما بهتر خواهد شد. شاید تکان و ضربه‌های ملایمی حس کنید. اگر در طی ماه‌های قبل احساس می‌کردید بیشتر از قبل نیاز به دفع ادرار دارید طبیعی است. زیرا رحم روی مثانه‌ی شما فشار وارد می‌کند. از حالا اوضاع شما کمی بهتر خواهد بود.

اگر در حین دفع ادرار درد داشتید حتماً نزد پزشک بروید. زیرا عفونت ادراری ممکن است در بارداری رخ دهد و باید به سرعت درمان شود.