آیا دانشگاه برای همه است؟ 7 جایگزین برای 4 سال دانشگاه


تاریخ ارسال :

۱۹ اسفند ۱۳۹۳

آیا دانشگاه برای همه است؟ 7 جایگزین برای 4 سال دانشگاه

طبق بررسی‌ها در بسیاری از کشورهای جهان، حدود یک‌چهارم فارغ‌التحصیلان دانشگاه کارهایی انجام می‌دهند که به مدرک دانشگاهی نیاز ندارد. اما چه جایگزین هایی برای تحصیلات دانشگاهی وجود دارد؟


از میان 30 شغلی که احتمال سریع‌ترین رشد را در دهه آینده دارد، فقط هفت عدد از آن‌ها به مدرک چهار سال استاندارد دانشگاه نیاز دارد. باوجوداینکه در صورت گوش دادن به تبلیغ‌های تلویزیونی و یا صحبت‌های اطرافیان و خانواده، دانشگاه ممکن است تنها گزینه مناسب برای یک فارغ‌التحصیل دبیرستان به نظر برسد، اما فرصت‌های بسیار مناسب دیگری به‌جای رفتن به دانشگاه وجود دارد که دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل می‌توانند مدنظر داشته باشند.

مسئله‌ای که درنهایت از همه بیشتر اهمیت دارد، این است که شما بتوانید مسیر خود را با اهدافی که در زندگی برای خود در نظر گرفته‌اید به‌درستی هماهنگ کنید. یعنی دانش‌آموزان لازم است به علائق خود فکر کرده و ببینند که چه نوع کاری را برای خود مناسب می‌دانند، پشت میز نشستن و کار کردن با یک کامپیوتر، ساختن و تعمیر چیزها، کار کردن با افراد، ...

 

یافتن کار مناسب

برای بسیاری از کارها (ازجمله کارهای علمی، مهندسی، پزشکی، ...) دانشگاه تنها گزینه مناسب است. ولی برای بسیاری از افراد، دانشگاه تنها باعث هدر رفتن زمان و هزینه شده و فایده زیادی به همراه ندارد، بلکه ممکن است حتی گزینه‌های آن‌ها را محدود کرده و این فکر را در سر آن‌ها ایجاد کند که برای موفق شدن، باید فقط در رشته خاصی تحصیل کنند. بااین‌حال این مسئله با واقعیت تفاوت زیادی دارد.

در ادامه، ما چند گزینه بسیار مناسب که می‌توانید پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان به آن‌ها فکر کنید را آورده‌ایم. برخی از آن‌ها می‌تواند به شغل‌های دائمی تبدیل‌شده، و برخی دیگر را می‌توانید به‌عنوان دوره‌های گذار زندگی خود تلقی کنید که گام‌های بعدی زندگی را برای شما مشخص می‌کند، که این گام‌ها می‌تواند یا رفتن به دانشگاه، و یا شروع یک مسیر دیگر باشد. درهرصورت، این گزینه‌های است که باید همه فارغ‌التحصیلان دبیرستان که در مورد مسیر خود مطمئن نیستند، در کنار چهار سال دانشگاه مدنظر داشته باشند.

 

1. یک کسب‌وکار راه بیندازید

یافتن کار مناسب

در ایالات‌متحده آمریکا، 22 میلیون نفر کسب‌وکار خود را دارند و بدون هیچ کارمندی برای خود کار می‌کنند. این حدود 14% تمام نیروی کار آمریکا به شمار می‌رود. باانگیزه، ابتکار عمل، و یک محصول باکیفیت، رسیدن به این هدف ازآنچه فکر می‌کنید ممکن است برای شما ساده‌تر باشد.  در حقیقت، برخی از موفق‌ترین افراد قرن بیستم و بیست و یکم میلادی، کارآفرینانی ‌بودند که مدرک دانشگاهی نداشتند.

• ریچارد برانسون

• مایکل دل

• والت دیزنی

• هنری فورد

• بیل گیتس

• استیو جابز

• میلتون هرشی

• فرانک لوید رایت

 

یافتن کار مناسب

همه این افراد، ابتکار عمل را در دست گرفته، و کسب‌وکاری که نسبت به آن علاقه داشتند را شروع کردند، و توانستند واقعاً جهان را تغییر بدهند.

موانع شروع کسب‌وکار، هیچ‌گاه از الآن کمتر نبوده‌ است. تنها یک کامپیوتر و یک ارتباط اینترنت، می‌تواند فرصت‌های کاری زیادی را داخل خانه خودتان برای شما ایجاد کند (نیمی از 22 میلیون فرد اشاره‌شده در داخل خانه کار می‌کنند). به‌طور مثال برای باز کردن یک لباس‌فروشی، شما دیگر نیازی به یک فروشگاه لباس گران‌قیمت که هزینه‌های اجاره، لوازم، تعداد زیادی کارمند، و ... دارد ندارید. با کمی انگیزه (بسیار خوب، کلی انگیزه!) و یک محصول باکیفیت، شما می‌توانید آنتونیو سنتنوی بعدی باشید که از خانه خود در ویسکانسین، کالاهای باکیفیت تولید کرده و به فروش می‌رساند.

یا کالاهای باکیفیت دست‌ساز خود را در تعداد زیادی از فروشگاه‌های اینترنتی فروش لوازم شخصی به فروش برساند.

یکی دیگر از موارد عالی شروع یک کسب‌وکار در حال حاضر، میزان زیاد اطلاعات و آموزش‌های رایگانی است که در اختیار شما قرار دارد. شما با یک جستجوی سریع در گوگل، می‌توانید درهای شروع کسب‌وکار به روی خود باز کنید.

باوجوداینکه این مسئله حقیقت دارد که میزان شکست کسب‌وکارهای کوچک از موفقیت آن‌ها بیشتر است، اما شما به‌سختی می‌توانید یک کارآفرین را پیدا کنید که درس‌های بسیار ذی‌قیمتی از شکست‌های خود نگرفته باشد. اگر نسبت به چیزی که ساخته‌اید احساس شور و شوق داشته و مهارت خوبی برای برخورد با دیگران دارید، برداشتن قدمی برای شروع کسب‌وکار می‌تواند جایگزین مناسبی برای 4 سال دانشگاه باشد.

 

2. وارد صنعت شوید

 یافتن کار مناسب

کلاس‌های فنی حرفه‌ای آموزش‌های کاری زیادی برای شغل‌های تخصصی ارائه می‌دهند. این شغل‌ها معمولاً به‌عنوان مشاغل کارگری محسوب شده و متأسفانه ممکن است در جامعه امروز کمی سطح پایین تلقی شوند.

ولی حقیقت مسئله این است که درواقع میلیون‌ها نفر در این نوع کارهای مهارتی فعالیت می‌کنند و حقوق خیلی خوبی در مقایسه با فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دارند. درواقع به دلیل حجم زیاد جمعیت فارغ‌التحصیلان دانشگاه، میزان حقوق دریافتی آن‌ها کاهش پیداکرده و این نوع کارهای فنی و حرفه‌ای می‌تواند بسیار موردنیازتر باشد.

علاوه بر این، زمانی که شما کلاس‌ها را به پایان می‌رسانید، تقریباً همیشه یک شغل انتظار شما را می‌کشد، به این دلیل که شرکت‌های بزرگ همیشه به افراد فنی کارآزموده نیاز دارند.

یکی دیگر از مزایای کارهای فنی این است که مهارت‌های شما، همانند مهارت‌های افرادی که تمام روز پشت یک کامپیوتر می‌نشیند، قابل صدور نیست. در حال حاضر حتی کارهایی مثل پزشکی و وکالت نیز برون‌سپاری می‌شود. نمی‌توان کارهای برقی یا لوله‌کشی و یا جوشکاری را برون‌سپاری کرد.

 

یافتن کار مناسب

یکسری از گزینه‌های خوب فنی در ادامه آورده شده است:

• ساخت‌وساز

• جوشکاری

• زمین آرایی

• برق‌کاری

• نقاشی

• جنگلداری

• عکاسی

• نجاری

• بنایی

• کلیدسازی

• فلزکاری

 

3. یک هنرمند باشید.

یافتن کار مناسب

اگر به هنر علاقه دارید، خواه به موسیقی، نقاشی، مجسمه‌سازی، ... شما باید واقعاً به چشم‌پوشی از دانشگاه فکر کنید. باوجوداینکه هنرمندان خوب درآمد بالایی دارند، ولی رسیدن به این نقطه کمی زمان می‌برد.

گرفتن یک مدرک کاردانی به‌عنوان نقشه جایگزین می‌تواند فکر خوبی باشد، ولی پس‌ازآن تمام‌وقت خود را بر روی هنر بگذارید و سعی کنید اساتید و همکاران خوبی پیدا کنید تا کار شما را موردانتقاد قرار داده و بهتر کنند. در زمان به دست آوردن مشتری و افراد حمایت‌کننده، باید تمام تلاش خود را بکنید که به هنر خود همانند یک شغل فکر کنید، و این‌طور نباشد که تمام روز را استراحت کنید و فقط زمانی که منبع الهامی پیدا کردید کار کنید. برای موفقیت در هنر نیز همانند بقیه رشته‌های دیگر، شما نیاز به پشت‌کار زیاد و سخت‌کوشی دارید.

 

4. سپری کردن کلاس‌های آنلاین

یافتن کار مناسب

دوره‌های دانشگاه‌های مجازی و آنلاین، در چند سال گذشته بسیار پیشرفت کرده‌اند و شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌های مجازی و انجام پروژه‌ها، از این دانشگاه‌ها مدرک کسب کنید.

باوجوداینکه این مدرک‌ها، ممکن است همانند مدرک‌های دانشگاهی حقیقی اعتبار نداشته باشند، ولی ازنظر سختی و کیفیت آموزشی واقعاً در همان سطح دانشگاه هستند و مهارت‌های باارزش و عملی زیادی به شما یاد می‌دهند که می‌توانید در تعداد زیادی از کارها از آن‌ها بهره ببرید.

درصورتی‌که شما در رزومه کاری خود مدرک ندارید، نشان دادن تعداد زیادی مدرک در مورد مهارت‌های خاص، خیلی می‌تواند از رزومه خالی بهتر باشد.

یکی از موارد منفی سپری کردن کلاس‌های مجازی، این است که مدرک این دانشگاه‌ها، در چشم کارفرمایان همانند مدرک دانشگاه واقعی ارزش ندارد، و باوجوداینکه کیفیت و کمیت کلاس‌ها مشابه است، ولی بازهم این دیدگاه منفی نسبت به آن وجود دارد. البته داشتن توانایی‌های خاص و موردنیاز برای شغل موردنظر، می‌تواند خیلی برای کارفرمایان جذاب باشد و فرصت‌های استخدامی خوبی برای شما فراهم کند.

 

5. یک کار پیدا کنید، هر کاری که باشد.

 یافتن کار مناسب

یکی از گزینه‌هایی که هر فارغ‌التحصیل دبیرستان باید مدنظر داشته باشد، این است که یک کار پیداکرده و برای یک یا دو سال قبل از انتخاب مسیر دانشگاهی خود آن را انجام دهد. حتی اگر شما کار خود را با کمترین درآمد شروع می‌کنید، چیزهایی همانند آمدن به کار در اول صبح و تا دیروقت سر کار ماندن، داشتن ثبات شخصیت در محیط کار، و برخورد محترمانه با همکاران و ارباب‌رجوع، شما را در نردبان پیشرفت بالا خواهد برد. شاید باور این مسئله برای شما مشکل باشد، ولی این خصوصیت‌های به‌ظاهر ساده، بسیار توسط کارفرمایان موردنیاز هستند.

کار کردن تمام‌وقت در یک کافی‌شاپ، یا یک فروشگاه، یا به‌عنوان دستیار باغبان، به شما درس‌های بسیار باارزشی در مورد زندگی می‌دهد. شما در مورد خدمات مشتریان، در مورد نق نزدن و کار کردن حتی درزمانی که دوست ندارید، در مورد بودجه‌بندی درآمد خود، و در مورد ایجاد توازن بین کار و زندگی خود چیزهای زیادی یاد می‌گیرید. این‌ها چیزهایی هستند که بسیاری از افراد، تا زمان فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه یاد نمی‌گیرند.

 

یافتن کار مناسب

در پس تمیز کردن ظروف در غذاخوری محله شما، مشاغل پردرآمد و دائمی وجود دارند که به هیچ تحصیلات رسمی بیشتر از دبیرستان نیاز ندارند. برخی از این مشاغل در ادامه آورده شده است:

• سرپرست ساخت‌وساز

• اپراتور/ بازرس حمل‌ونقل عمومی

• مدیر گیم‌نت/کافی‌نت

• اپراتور نیروگاه

• کارآگاه/محقق جنایی

• نصاب/تعمیرکار آسانسور

 

اگر بعد از یکی دو سال کار کردن تصمیم گرفتید به دانشگاه بروید، به‌اندازه 2 سال پخته‌تر شده‌اید، و حساب بانکی شما به شما کمک می‌کند شهریه خود را پرداخت کنید.

 

6. انجام کارهای داوطلبانه

یافتن کار مناسب 

انجام یک یا دو سال کار داوطلبانه، یک روش عالی برای کمک به جامعه و ساخت و شکل دادن به شخصیت خودتان است. بهترین زمان برای انجام کارهای داوطلبانه، قبل از دانشگاه رفتن است، زیرا پس از دانشگاه، نگرانی‌های کاری و ازدواج و این موارد ممکن است رؤیاهای ماجراجویی شما را با خطر مواجه کند. پس در مورد سازمان‌هایی که به دنبال داوطلب هستند یک تحقیق سریع انجام داده و ببیند که کدام‌یک از آن‌ها برای شما جذاب‌تر بوده و باشخصیت شما همخوانی بیشتری دارد.

 

7. پیوستن به‌نظام

 یافتن کار مناسب

پیوستن به‌نظام (سپاه، ارتش، نیروهای مسلح) یکی دیگر از گزینه‌هایی است که در پیش روی فارغ‌التحصیلان دبیرستان قرار دارد. یکسری از مزیت‌های پیوستن به نیروهای نظامی عبارت‌اند از:

• استخدام دائمی و حقوق (نسبتاً) مناسب

• استفاده از خدمات و مزایای مناسب نیروهای نظامی

• بیمه رایگان برای خود و اعضای خانواده

• هزینه کم زندگی که باعث می‌شود سریع‌تر پول پس‌انداز کنید.

• در صورت تمایل به شرکت در دانشگاه و دریافت مدرک، هم بخشی از شهریه پرداخت‌شده و هم گرفتن مدرک باعث بالا رفتن درجه و حقوق می‌شود.

• سفر به شهرهای مختلف کشور. باوجوداینکه این هدف نیروی نظامی نیست، ولی قاعدتاً ممکن است یک مزیت محسوب شود.

• ساعت کاری کم و مرخصی زیاد سالیانه. ساعت کاری نیروهای نظامی معمولاً تا ساعت 2 بعدازظهر است، و به همین دلیل شما می‌توانید علاوه بر این کار، کارهای دیگری نیز داشته باشید.

• بازنشستگی با مزایا.

 

البته برای استخدام در نیروهای نظامی، لازم است که شما یکسری از امتحانات خاص را پشت سر گذاشته و ازنظر جسمی و روانی دارای سلامتی مناسب باشید.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی شده بود یکسری از گزینه‌های دیگری که فارغ‌التحصیلان دبیرستان می‌توانند در کنار رفتن به دانشگاه مدنظر داشته باشند عنوان شود. هدف این مقاله این نیست که دانش‌آموزان را به کاری خاص تشویق کند، زیرا درنهایت هر مسیری که انتخاب می‌کنید، مزایا و معایب خود را خواهد داشت.

به‌عنوان یک دانش‌آموز فارغ‌التحصیل دبیرستان، تصمیم گرفتن در مورد آینده زندگی می‌تواند برای شما خیلی مشکل باشد. به این دلیل که فشار واردشده از طرف والدین، دوستان و آشنایان، و اجتماع، بیش از چیزی است که فرد بتواند به‌راحتی تحمل کرده و با ذهن باز در مورد زندگی خود تصمیم‌گیری کند. بااین‌حال توجه به این نکته نیز لازم است که گزینه دانشگاه، تأثیر بسزایی در زندگی شما خواهد داشت، و صرفاً نباید این‌طور تصور کنید که دانشگاه، همان‌طور که همه می‌گویند بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

علاوه بر این، والدین نیز باید بدانند که تحصیلات دانشگاه، دیگر آن چیزی که قبلاً بود نیست. و باوجوداینکه برای بسیاری از دانش‌آموزان قطعاً بهترین انتخاب است، ولی برای دیگران این‌طور نیست. گرفتن مدرک کارشناسی/ارشد/دکترا ممکن است باوجوداینکه زمان و هزینه زیادی برای فرزند شما خواهد داشت، ولی فایده و ارزش زیادی برای پیشرفت و ترقی وی نداشته باشد. به فرزندان خود کمک کنید که با ذهنی باز تصمیم‌گیری کرده و سنگینی تصمیم خود را درک کند، زیرا این کار برای ذهن‌های جوان آن‌ها بسیار مشکل است.