زنبورعسل


تاریخ ارسال :

۱۸ اسفند ۱۳۹۳

زنبورعسل

زنبورعسل یک‌گونه کوچک از زنبورها است که در بیشه‌های آرام، جنگل‌ها، مراتع، و باغات تمام نقاط جهان یافت می‌شود. کار اصلی زنبورعسل، تولید عسل است و در حال حاضر در سراسر جهان یافت می‌شود.


از بین بیش از 20000 گونه‌های مختلف زنبور شناخته‌شده، تنها 7 گونه شناخته‌شده زنبورعسل یافت وجود دارد، اما این‌گونه‌ها نیز اغلب زیرگونه‌هایی برای خود دارند. 44 زیرگونه شناخته‌شده برای 7 گونه زنبورعسل یافت شده است. تصور می‌شود که زنبورعسل از جنگل‌های جنوب شرق آسیا (که عسل وحشی هنوز هم در آنجا یافت می‌شود) نشئت گرفته باشد.

زنبورهای عسل یک کندو می‌سازند و در آن زندگی می‌کنند. این کندو توسط زنبور ملکه اداره می‌شود که کار تخم‌گذاری و افزایش جمعیت کندو را بر عهده دارد. زنبورعسل شهد را از گل جمع‌آوری کرده و به کندوی خود برمی‌گرداند تا به عسل تبدیل کند. در اوج تابستان، ممکن است بیش از 40000 زنبورعسل فقط در یک کندو ساکن باشند.

 

برقراری ارتباط

زنبورعسل

زنبورهای عسل از طریق "زبان رقص" با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. زبان رقص به معنی حرکاتی است که زنبورعسل برای رساندن پیام خود در هوا انجام می‌دهد. زنبورعسل از این شکل ارتباط عمدتاً برای اعلام‌خطر به زنبورهای دیگر استفاده می‌کند.

 

رژیم غذایی

 رژیم غذایی زنبورعسل

زنبورعسل یک حیوان گیاه‌خوار است، یعنی تنها منبع غذایی آن، مواد غذایی جمع‌آوری‌شده از گیاهان است. زنبورعسل ترجیح می‌دهد تولیدات شیرین‌تر گیاهی ازجمله شهد، گرده، میوه، و حتی عسل را به‌عنوان غذا مصرف کند.

 

شکارچیان طبیعی

 زنبورعسل

به علت اندازه کوچک زنبورعسل، این حیوان در محیط طبیعی خود تعدادی شکارچی دارد. دیده‌شده است که پرنده‌ها، پستانداران کوچک، سوسمارها، و برخی حشرات دیگر، زنبورهای عسل را شکار می‌کنند و پستانداران بزرگ‌تری همانند خرس نیز به علت خراب کردن کندوی زنبورعسل برای دسترسی به عسل داخل آن بدنام هستند.

 

افزایش جمعیت کندو

 زاد و ولد زنبورعسل

کار تخم‌گذاری، بر عهده زنبورعسل ملکه است. او تخم‌های خود را در خانه‌های شش‌ضلعی که با غذای مایع پر می‌شوند می‌گذارد. پس از خارج شدن لارو از تخم و بزرگ شدن آن، خانه‌ها با موم پوشانده می‌شوند. زمانی که زنبورعسل بالغ شد، موم را خورده و بیرون می‌آید.

 

نقش زنبورعسل در اکوسیستم

 زنبورعسل

زنبورهای عسل نقش خیلی مهمی در اکوسیستم طبیعی دارند و حدود یک‌سوم چیزی که انسان‌ها می‌خورند، توسط زنبورهای عسل گرده‌افشانی شده است. تخمین زده می‌شود که گرده‌افشانی حدود 80% گونه‌های غلات جهان، به زنبورهای عسل وابسته است.

 

وضعیت حفاظتی زنبورعسل

وضعیت حفاظتی زنبورعسل

متأسفانه به دلیل آلودگی زیاد و از دست رفتن محل سکونت، جمعیت زنبورعسل به‌سرعت در حال کاهش است و زنبورعسل یکی از حشراتی است که درخطر انقراض قرار دارد. باوجوداینکه وجود زنبورعسل برای گیاهان حیاتی است و وجود انسان‌ها نیز به‌نوبه خود به گیاهان وابسته است، لازم است که توجه بیشتری به این‌گونه بسیار مفید ولی آسیب‌پذیر حیوانی انجام شود.

 

اطلاعات زنبورعسل

 1. زنبورعسل

     فرمانرو

  حیوانات

      شاخه

  بندپایان

   رده

  حشرات

   زیررده

  بالداران

  فرورده

  نازک بالان

  نام متداول

  زنبورعسل

     نام علمی

  Apis

     محل زندگی

  درختزارها، جنگل‌های پوشیده، و چمن‌زارهای سراسر جهان

     رژیم غذایی

  گیاه‌خوار

  اندازه

     5 تا 15 میلی‌متر
     تعداد گونه‌ها    7
     طول عمر متوسط    6 هفته
     وضعیت حفاظتی    درخطر

  رنگ

  قهوه‌ای، زرد، سیاه

     نوع پوشش

  مو

     غذای موردعلاقه    شهد گل
     غذای اصلی

  شهد، گرده، عسل

     شکارچی‌ها    پرندگان، جوندگان، سوسمارها، حشرات
     ویژگی خاص    بدن سیاه و زرد، و وجود نیش در نوع ماده