ایتالیا


تاریخ ارسال :

۴ بهمن ۱۳۹۳

ایتالیا

در این مقاله با کشور ایتالیا آشنا شده و جاذبه های گردشگردی آن را خواهید دید. با ما همراه شوید.


 

 ایتالیا

کشور ایتالیا از یک شبه‌جزیره کوهستانی در جنوب اروپا تشکیل‌شده که تا دریای مدیترانه امتدادیافته است و جزایر سیسیلی، ساردنی و حدود 70 جزیره کوچک دیگر را نیز شامل می‌شود. رشته‌کوه آلپ، مرزهای کشور ایتالیا با کشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی را تشکیل داده است. بیشتر نواحی این کشور آب و هوایی گرم، تابستان‌های خشک و زمستان‌های ملایم دارند ولی شمال ایتالیا آب و هوایی سردتر را تجربه می‌کند.

 

 ایتالیا

علی‌رغم تلاش‌های بسیاری که در سال 1871 برای یکپارچه‌سازی ایتالیا صورت گرفت، امروزه ایتالیا به دو بخش تقسیم‌شده است. بخش آباد و صنعتی‌تر شمالی و بخش کمتر توسعه‌یافته و زراعی جنوبی که با نام مزوجورنو (به معنی سرزمین آفتاب نیمروزی) شناخته می‌شود. این دودستگی در ایتالیا به دوره رنسانس بازمی‌گردد (دوره رنسانس: دوره جنبش فرهنگی، اصلاحات مذهبی، انقلاب علمی و پیشرفت هنری در اروپا بود. گفته می‌شود این دوره در قرن 14 در شمال ایتالیا آغاز شد). در آن زمان شهرهای ایالت‌های شمالی پررونق بودند درحالی‌که سرزمین‌های ناپل و سیسیلی تحت سلطه فرانسه و اسپانیا متحمل رنج‌های فراوان می‌شدند. دولت درگیر مقابله با فساد که می‌توان آن را منشأ جرم‌های سازمان‌یافته خواند، شده و نرخ بیکاری در جنوب دو برابر شمال ایتالیا بود. برای حل مشکل نابرابری در ایتالیا، یک همه‌پرسی قانون اساسی در سال 2001 انجام شد. نتایج این‌همه پرسی، از دادن استقلال بیشتر به 20 منطقه کشور درزمینهٔ مالیات، آموزش و تحصیل، و ملاحظات زیست‌محیطی حمایت کرد.

منطقه میلان به‌عنوان شهر اول تجاری ایتالیا، و دشت پو ریور (Po River)، قلب سرزمین‌های زراعی ایتالیا و پیشرفته‌ترین منطقه صنعتی در جنوب اروپا محسوب می‌شوند. شهر تورین، پایتخت صنعتی ایتالیا، زادگاه کارخانه فیات (Fiat) یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اتومبیل در جهان می‌باشد. جاذبه اصلی جهانگردی و مذهبی، "کفن مقدس" در کلیسای تورین است. کفن تورین یا کفن مقدس، قطعه‌ای پارچه با تصویر مردی است که به نظر می‌رسد از آسیب‌های جسمانی رنج می‌برده و به صلیب کشیده شده است. اعتقاد مسیحیان بر این است که این کفن، متعلق به حضرت عیسی مسیح می‌باشد.

 

ایتالیا

کفن مقدس

 شهر فلورانس ایتالیا محل تولد و آغاز دوره رنسانس و منزل گاه آثار معماری، پیکر تلاشی و نقاشی‌های برجسته مذهبی و شهری می‌باشد. شهر رم، پایتخت ایتالیا، نمایش گر عظمت هنر و معماری دوران باستان است.

ایتالیا تقریباً تمام مواد خام و انرژی موردنیاز خود را وارد می‌کند. قدرت اقتصادی ایتالیا در تولید و فرآوری کالاهاست که عمدتاً شامل کارخانه‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط خانوادگی می‌باشد. صنعت بزرگ ایتالیا شامل ماشین‌آلات دقیق صنعتی، موتورسیکلت، مد، لباس و کفش است. ایتالیا یکی از اعضای بنیان‌گذار اتحادیه اروپا و ناتو است و با بهره‌گیری از سیستم حمل‌ونقل خود، از فرودگاه‌ها گرفته تا قطارهای سرعت‌بالا، با دیگر کشورهای اروپایی در ارتباط است

 

اقتصاد

صنعت: گردشگری، ماشین‌آلات صنعتی، آهن و فولاد، مواد شیمیایی

کشاورزی: میوه، سبزیجات، انگور، سیب‌زمینی، گوشت گاو، ماهی

صادرات: تولیدات صنعتی، لباس و پارچه، ماشین‌آلات صنعتی، وسایل نقلیه موتوری و تجهیزات حمل‌ونقل

 

جشنواره‌ها

جشنواره های ایتالیا

شرکت‌کنندگان یک جشنواره که برای استراحتی کوتاه توقف کرده‌اند

به علت تأثیرات مردم دیگر کشورهای اروپایی از سمت شمال به داخل کشور، امروزه ایتالیا در شهرهای بزرگ خود فصل جدیدی از خلاقیت و ابتکار را تجربه می‌کند. البته به دلیل وجود شهر جاودانه رم و برخی از بزرگ‌ترین آثار هنری و معماری جهان، این کشور همچنان به ریشه‌های خود که برای قرن‌ها منبع زندگی‌بخش منطقه بوده، پایبند مانده است.

 

ونیز

غروب در ونیز

خورشید کلیسای سانتا ماریا دلا سالوت (the Basilica di Santa Maria della Salute) را در آمیزه‌ای از رنگ‌ها غوطه‌ور ساخته. شهر ونیز نه در خشکی است و نه در آب. بلکه در مرز میان این دو قلمرو حضور دارد و همانند سرابی از میان مرداب در دریاچه آدریاتیک برخواسته است.  

 

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر، شهر واتیکان

نور خورشید از قسمت طاق کلیسای سنت پیتر به داخل روانه می‌شود و مقدم بازدیدکنندگان پایتخت کلیسای کاتولیک‌ها را خوش‌آمد می‌گوید. هرساله بیش از 4 میلیون نفر به شهر واتیکان سفر می‌کنند تا از شاهکار میکلانژ و رافائل یا حتی خود پاپ دیدن کنند!

 

 دریاچه کومو

دریاچه کومو، لمباردی

خطوط نورانی ساحل دریاچه کومو از فراز کوه مونته سان پرمو. پس از آنکه فرانس لیتز (Franz Liszt) آهنگ‌ساز اتریشی در سال 1875 از این دریاچه بازدید کرد، نوشت: "هنگامی‌که روایت دو عاشق مسرور را می‌نویسید، بگذارید داستان در ساحل دریاچه کومو اتفاق بیفتد"

 

 گالری اوفیزی

گالری اوفیزی (Uffizi) در فلورانس

تابلوی "تولد ونوس" اثر بوتیچلی در گالری اوفیزی همچنان پس از گذشت بیش از 500 سال، مخاطبانش را مسحور می‌کند. این اثر هم‌اکنون در گالری اوفیزی در فلورانس که منزلگاه بسیاری از شاهکارهای ایتالیا است نگه‌داری می‌شود.

 

 کلوسئوم

کلوسئوم، شهر رم

کلوسئوم با شکوه در رم، پس‌ازآنکه 1500 سال به‌عنوان یک خرابه همچنان استوار مانده بود، سرانجام در سال 2000 بار دیگر درهایش را برای پذیرش عموم باز کرد. البته این بار به‌جای شیر و تمساح، این میدان نبرد میزبان اجرای تئاتر ملی یونان و کنسرت سر پل مک کارتنی بود! (Sir Paul Mc Cartney خواننده و آهنگ‌ساز انگلیسی که یکی از اعضای گروه محبوب بیتلز در سال‌های 1960-1970 بود. در سال 1996 برای قدردانی از یک‌عمر فعالیت هنری به او لقب شوالیه اعطا شد).

 

دره اورکیا

دره اورکیا (Orcia) در توسکانی

دره اورکیا دارای منظره‌ای بسیار متوازن و زیبا است، به شکلی که روستاها بر سر تپه‌های گرد و در میان باغ‌های میوه و تاکستان واقع‌شده‌اند. رودخانه پرپیچ‌وخم اورکیا نیز از میان این دره عبور می‌کند. سنت قدیمی و مستحکم کشاورزی در این منطقه باعث شده این ناحیه همچنان توسعه‌نیافته باقی بماند.

 

 کوه‌های دولومیتی

کوه‌های دولومیتی (ماده معدنی و یکی از اجزای سنگ‌های رسوبی)

مرزهای شمال شرقی ایتالیا، کوه‌های دولومیتی و سر به فلک کشیده متعلق به یکی از حلقه‌های پایانی رشته‌کوه آلپ را در خود جای‌داده است. کوه‌های باریک و صاف کادینی میسوریانا (Cadini di Misurina )، مشتاقان کوه‌نوردی را به امید فتح قله‌های صخره‌ای این کوهستان به اینجا می‌کشاند.

 

 کرانه آمالفی

کرانه آمالفی

کرانه آمالفی معمولاً به‌عنوان زیباترین منظره ساحلی ایتالیا در نظر گرفته می‌شود. پرتگاه‌های صخره‌ای، خانه‌های روستایی رنگارنگ، جاده‌های پرپیچ‌وخم واقع در لبه پرتگاه، باغ‌های حاصلخیز، منظره وسیع آب‌های لاجوردی و کوه‌های سبز همگی در یکجا جمع شده‌اند. سازمان یونسکو این محل را "نمونه‌ای از منظره مدیترانه‌ای، با فرهنگ و چشم‌اندازهای طبیعی زیبا" توصیف کرده است. در سال 1997 این ساحل به‌عنوان یکی از رویایی ترین مکان‌ها برای زندگی در جهان انتخاب شد.

 

 ونیز

جاده ساحلی در ونیز

هرساله 12 میلیون نفر گردشگر برای بازدید از هنر، فرهنگ و چشیدن طعم غذاهای ونیز به آنجا می‌روند. بقای اقتصادی بسیاری از شهرهای کوچک در ایتالیا کاملاً به حضور گردشگران در آنجا وابسته است.

 

 ابتالیا

پیتزافروشی شهر ناپل

پس‌ازآنکه گوجه‌های آمریکای جنوبی در قرن 16 به ایتالیا رسید، ناپل به محل تولید اولین پیتزا تبدیل شد و ایده این کلوچه‌های شخصی گوشت برای فروش را ایجاد کرد. عاشقان غذاهای ایتالیایی، به سس و پنیر به‌عنوان تاپینگ (موادی که بر روی خمیر پیتزا قرار می‌گیرد) بسنده نکرده‌اند و در پیتزای مخصوص محلی آنجا یعنی ناپولتانا (Napoletana) پنیر، کبر (گیاهی بومی نواحی مدیترانه‌ای)، ماهی آنچوی (نوعی ماهی کوچک ساکن آب‌های شور) و گوجه با رزماری استفاده می‌کنند.

 

 پلازا

پلازا (میادین عمومی) فلورانس

گردشگران، پلیس‌ها، و جمعیت دست‌فروشان در بیرون گالری یوفیزی در فلورانس جمع شده‌اند. میلیون‌ها نفر هرساله برای بازدید از آثار ارزشمند دوره رنسانس به این شهر می‌آیند.

 

 کلیسای

کلیسای "سانتا ماریا دل فیوره" در فلورانس

کلیسای سانتا ماریا دل فیوره در فلورانس که بیشتر با عنوان کلیسای بزرگ (Duomo) شناخته می‌شود، از سال 1436 که فیلیپو برونلسکی گنبد کلیسا را تکمیل کرد، مشخصه بارز فلورانس به‌حساب می‌آید. این گنبد که ساخت آن 16 سال به طول انجامید، برخی از برجسته‌ترین دیوارنگاره‌ها را بر روی خود دارد. دیوارنگاره‌های این گنبد توسط جیورجیو وازاری (Giorgio Vasari) و در قرن 16 کشیده شدند.

 

 سر کنستانتین

سر کنستانتین، رم

در سال 1471، پاب سیکستوس پنجم چند مجسمه برنزی را برای کمک به مردم اهدا کرد که نهایتاً منجر به تشکیل موزه کاپیتولین شد. گرگ کاپیتول در کنار سر بزرگ کنستانتین، مشهورترین پیکر تراشه‌های این مجموعه می‌باشند. نمادگرایی بسیار قوی و ریشه ناشناخته گرگ کاپیتول، موجب بحث و اختلاف‌نظرهای بسیاری در میان تاریخ‌دانان شد.

 

 جزیره دینو

جزیره دینو

وجود مناظر بکر مدیترانه‌ای و آب‌وهوای معتدل آن، هرساله شمار زیادی از بازدیدکنندگان را به سواحل جنوبی ایتالیا می‌کشاند.

افزایش گردشگری موجب ترغیب طرفداران محیط‌زیست در نپال برای انجام اقدامات پیشگیرانه جهت حفاظت از آثار هنری و فرهنگی به‌جای مانده در منطقه شده است.

 

 معبد پلازا

معبد پلازا، رم

فضای خارجی معبد پلازا در رم توسط رستوران‌ها پرشده است. این معبد در اصل توسط مارکوس آگریپا (ژنرال، سیاستمدار و معمار رمی) برای خدایان رم باستان ساخته شد.